İptal Ağır Ve Tehlikeli Işler Yönetmeliği Kaldırıldı

Elif BEĞEN

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Sade 3 madde görebiliyorum bu kadar mı ? Bilgisayarda mı sıkıntı var ?[/quote
evet sadece 3 madde sayın sr. erhan
resmi gazete tarih 8 Şubat 2013 CUMA ve Sayı : 28553 olarak ta kontrol edebilirsiniz

carnivora

Üye
TÜİSAG Üyesi
"Ağır ve Tehlikeli işlerde çalıştırılacak işçilerin mesleki eğitimlerine dair tebliğ" hala yürürlükte midir.Yönetmelikle birlikte tebliğde ortadan kalktığı takdirde mesleki eğitimin hangi kurumlar veya kuruluşlar tarafından verileceği şu an için bilinmemektedir. "Yapı Müteahhitlerinin Kayıtları ile Şantiye Şefleri ve Yetki Belgeli Ustalar Hakkında Yönetmelik" kapsamında kabul edilen ancak "Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliğinde" kabul edilemeyen , Belediyelerden alınmış geçici ustalık belgeleri yeni düzenlemelere kadar geçerli olacaktır diye düşünüyorum. Yeni çıkacak yönetmelikte hangi kurum ve kuruluşlardan alınan belgelerin geçerli olduğu açıklanana kadar eğitim kurumlarıyla anlaşma yapmaktan kaçınmakta fayda var.

Ali KÖKSAL

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
"Ağır ve Tehlikeli işlerde çalıştırılacak işçilerin mesleki eğitimlerine dair tebliğ" hala yürürlükte midir.Yönetmelikle birlikte tebliğde ortadan kalktığı takdirde mesleki eğitimin hangi kurumlar veya kuruluşlar tarafından verileceği şu an için bilinmemektedir. "Yapı Müteahhitlerinin Kayıtları ile Şantiye Şefleri ve Yetki Belgeli Ustalar Hakkında Yönetmelik" kapsamında kabul edilen ancak "Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliğinde" kabul edilemeyen , Belediyelerden alınmış geçici ustalık belgeleri yeni düzenlemelere kadar geçerli olacaktır diye düşünüyorum. Yeni çıkacak yönetmelikte hangi kurum ve kuruluşlardan alınan belgelerin geçerli olduğu açıklanana kadar eğitim kurumlarıyla anlaşma yapmaktan kaçınmakta fayda var.

Bence Yeni çıkacak olan yönetmelikte tüm soruların cevabını alırız.

mustafademir2002

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
AĞIR VE TEHLİKELİ İŞLERDE ÇALIŞTIRILACAK İŞÇİLERİN MESLEKİ EĞİTİMLERİNE DAİR TEBLİĞ

Amaç
MADDE 1 – (1) Bu Tebliğin amacı, 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanununun 85 inci maddesinde yer alan ve ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılan işçilerin mesleki eğitimlerinin usul ve esaslarını düzenlemektir.
Kapsam
MADDE 2 – (1) Bu Tebliğ, 4857 sayılı Kanunun 85 inci maddesine göre çıkarılan, 16/6/2004 tarihli ve 25494 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan “Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği” kapsamında bulunan işyerlerinde çalışan işçileri kapsar.
Dayanak
MADDE 3 – (1) Bu Tebliğ, 4857 sayılı Kanunun 85 inci maddesine dayanılarak hazırlanmıştır

ve 6331 DE MADDE 36 ŞÖYLE

MADDE 36 9/1/1985 tarihli ve 3146 sayılıÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunla ilgili olup yerine işlenmiştir.
Yürürlükten kaldırılan hükümler
MADDE 37 4857 sayılı Kanunun aşağıdaki hükümleri yürürlükten kaldırılmıştır:
a) 2 nci maddesinin dördüncü fıkrası.
b) 63 üncü maddesinin dördüncü fıkrası.
c) 69 uncu maddesinin dördüncü, beşinci ve altıncı fıkraları.
ç) 77, 78, 79, 80, 81, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 95, 105 ve geçici 2 nci maddeler.

Şimdi ağır ve tehlikeli işler yönetmeliği kalktı, 4857 sayılı kanunun 85. maddesi kalktı, bu durumda tebliğ dayanaksız kaldı ve ortadan kalktı. Peki bu hafta verilecek mesleki eğitimleri neye göre verecez veya verdirecez? Gelde ayıkla pirincin taşını :(((

carnivora

Üye
TÜİSAG Üyesi
AĞIR VE TEHLİKELİ İŞLERDE ÇALIŞTIRILACAK İŞÇİLERİN MESLEKİ EĞİTİMLERİNE DAİR TEBLİĞ

Amaç
MADDE 1 – (1) Bu Tebliğin amacı, 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanununun 85 inci maddesinde yer alan ve ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılan işçilerin mesleki eğitimlerinin usul ve esaslarını düzenlemektir.
Kapsam
MADDE 2 – (1) Bu Tebliğ, 4857 sayılı Kanunun 85 inci maddesine göre çıkarılan, 16/6/2004 tarihli ve 25494 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan “Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliği” kapsamında bulunan işyerlerinde çalışan işçileri kapsar.
Dayanak
MADDE 3 – (1) Bu Tebliğ, 4857 sayılı Kanunun 85 inci maddesine dayanılarak hazırlanmıştır

ve 6331 DE MADDE 36 ŞÖYLE

MADDE 36 9/1/1985 tarihli ve 3146 sayılıÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunla ilgili olup yerine işlenmiştir.
Yürürlükten kaldırılan hükümler
MADDE 37 4857 sayılı Kanunun aşağıdaki hükümleri yürürlükten kaldırılmıştır:
a) 2 nci maddesinin dördüncü fıkrası.
b) 63 üncü maddesinin dördüncü fıkrası.
c) 69 uncu maddesinin dördüncü, beşinci ve altıncı fıkraları.
ç) 77, 78, 79, 80, 81, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 95, 105 ve geçici 2 nci maddeler.

Şimdi ağır ve tehlikeli işler yönetmeliği kalktı, 4857 sayılı kanunun 85. maddesi kalktı, bu durumda tebliğ dayanaksız kaldı ve ortadan kalktı. Peki bu hafta verilecek mesleki eğitimleri neye göre verecez veya verdirecez? Gelde ayıkla pirincin taşını :(((
Mustafa bey benim de anlatmak istediğim tam olarak buydu. Bence eğitim konusunu bir süre askıya almak en mantıklısı yada daha az mali yük getirecek ve bu süreçte sizi çok zorlamayacak eğitimler tercih edilmelidir. Belediyelerden alınan belgeler daha uygulanabilir görünüyor.

inceduygu

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
ya arkadaşlar işe personel alıyoruz ne dolduracağız biz şimdi form olarak ?

mustafademir2002

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
ya arkadaşlar işe personel alıyoruz ne dolduracağız biz şimdi form olarak ?
Merhaba Duygu Hanım size tavsiyem yine önceki gibi mesleki eğitimi olanları tercih etmeniz. Nedenine gelince 6331 sayılı kanunda mesleki eğitim geçiyor şuan tartışmalı konu neye göre ve nasıl eğitim verileceği, verdireleceği onun için eleman alımlarınızda bir değişikliğe gidilmesi ileriki süreçte sizi zarar uğratabilir, çıkması muhtemel yönetmelikte de paralel oluşumlar bekliyorum.

inceduygu

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
sanırım haklısınız mustafa bey eski tas eski hamam ben devam edeyim

GOKBİLGE ATA

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Neymiş? Aslında işçi sağlığıymış, çocuk işçiymiş, kadın işçiymiş hikaye... Tüm maddeleri AB çevre direktifinden doğrudan çeviri olan İSG yönetmeliklerden amaç; Yaşlı Avrupa nüfusuna yerli montajcılara genç ve kalifiye ucuz işçi sağlarken Ulus Ötesi şirketler aleyhinde oluşabilecek her türlü iş kazası vb olumsuzlukların cezayi, maddi ve manevi yükümlülüklerini yine bu ülkenin çalışanının (mühendisinin doktorunun) sırtına yıkmaktır.

hasan Akyıldız

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Tehlikeli ve çok tehlikeli işler, işyeri tehlike sınıflarından mı çıkartılacak?

Unkurr

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Hasan bey aynen dediğiniz gibi olacak. Önceden sadece Ağır ve Tehlikeli işlerde çalışanlar deniyordu, bu çalışanlarda Ağır ve Tehlikeli işler Yönetmeliğinden belirleniyordu. 6331 sayılı kanunda Tehlikeli ve Çok Tehlikeli işlerde çalışacaklar belgelendirmek zorunda diyor. Bu da İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliğinde belirlenmiştir. Aslında düşünecek fazla birşey yok. Tehlikeli ve Çok tehlikeli işlerde çalışanlar mesleki eğitim alacak, bu kanunda açıkça belirtilmiş. Uygulama aynen devam ettirilecek, değişen çok da birşey yok.

hakan danır

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar,
6331 sayılı kanunda
Madde : 17 : "Mesleki eğitim alma zorunluluğu bulunan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işlerde, yapacağı işle ilgili mesleki eğitim aldığını belgelemeyenler çalıştırılamaz." diyor. Ki zaten İşyeri Tehlike Sınıfları tebliğinde Tehlikeli ve Çok Tehlikeli iş yerleri belirtilmiş. Bu da demek oluyor ki tebliğde belirtilen Tehlikeli ve Çok Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde çalışanlar mesleki eğitim almak ve belgelendirmek zorundadırlar. Alacakları mesleki eğitimin özellikleri ve hangi belgelerin geçerli olduğu ise "Ağır ve Tehlikeli işlerde çalıştırılacak işçilerin mesleki eğitimlerine dair tebliğ" de yazmaktadır. Muhtemelen bu tebliğde yeni duruma göre değiştirilecektir. Mesleki eğitim zorunluluğu halen devam etmektedir.

Merhabalar;

Bir özel öğretim kurumu yöneticisiyim ve açıklamalarınıza katılıyorum..İptal edilen yönetmelik ve sayılar belli sadece 2009 mayıs ayında çıkan mesleki eğitim zorunluluğu ile ilgili tebliğ iptal edilmedi ve buda yeni çıkacak tebliğ ile düzenlenecektir.Tekrardan teşekkürler

mühendis85

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
İlk Yardım Yönetmeliği ne göre :

Madde 16 - (Değişik madde: 18/03/2004-25406 S.R.G. Yön./14.mad) Tüm kurum ve kuruluşlarda istihdam edilen her yirmi personel için bir, ilgili mevzuata göre ağır ve tehlikeli işler kapsamında bulunan işyerlerinde, her on personel için bir olmak üzere, bu Yönetmeliğe göre yetkilendirilmiş merkezden en az "Temel İlkyardım Eğitimi" sertifikası almış "İlkyardımcının bulundurulması zorunludur."

Şimdi yalnızca tüm kuruluşlar için istihdam edilen yirmi personel için 1 kişi kısmını mı baz alacağız? Sonuç olarak ortada ATİ diye bir sınıf kalmadı. Nedir yani bu yönetmelikleri sürekli yürürlüğe koyup yürürlükten kaldırma hevesi . Olan uzmana hekime oluyor mevzuat okumaktan kafa kalmadı. Hekimimiz geçen gün bana şaşkın şaşkın sordu, işe girişte hangi formu dolduracağım diye :) İşyeri Hekimlerinin Gör. Yetk. Sor. Yönetmeliğindeki Ek 7 yi kullanmasında sakınca var mı sizce? Format aynı.

muratumutakgul

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Mobilya atölyesinde mobilya imalatı yapan bir firma için eğitim belgesi olarak çevre ve şehircilik bakanlığından alınabilen ''geçici ustalık yetki belgesi'' olası bir denetimde eğitim belgesi olarak yeterli olabilir mi arkadaşlar ?

ceren123

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
ağır ve tehlikeli işler yönetmeliğinin kaldırılmasıyla sağlık anlamında ağır ve tehlikeli işler raporuna da gerek kalmadı o zaman?

pirate

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Alt yapı eksikliği olan bir alan İş Güvenliği Türkiyemiz için. Bununla birlikte atılmak istenen adımlar var, gözden kaçan da birçok ayrıntı var. fazla yoruma mahal vermeden anlaşılır net bir mevzuat için düzeltmeler yapılıyor; c sınıf iş güvenlikçilerin A sınıfa belli şartlara haiz olması durumunda bakabilmesi gibi. bu uygulamalar çok sağlıklı sonuçlar vermeyebilir fakat hiç yoktan da iyidir. Kaldırılan ilgili yönetmelikte sorularımızın cevabını bulacağımıza inanıyorum.

mustafademir2002

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
ağır ve tehlikeli işler yönetmeliğinin kaldırılmasıyla sağlık anlamında ağır ve tehlikeli işler raporuna da gerek kalmadı o zaman?
ceren hanım sağlık ile ilgili dayanak 6331 sayılı kanunumuz oldu, şuan eğitimler belli değil hatta gacen hafta eğitim için başvuru yaptık gelen cevap ağır ve tehlikeli işler yönetmeliği kaldırılarak 6331 sayılı kanunun maddelerinde yer almıştır ancak buna bağlı mevzuatlar henüz yayınlanmadığı için şuan için eğitim talebenize olumlu cevap veremiyoruz. şeklinde bir yazı geldi. Sağlık ile ilgili işlemlerde değişiklik yok.

meminoz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Mesleki eğitim Kurumları da gelen talepleri bekletmek zorunda kalıyorlar. Bununla ilgili olarak olası bir denetimde sıkıntı yaşamamak adına mesleki eğitim kurumuna eğitim talebinde bulunulmalı. En azından denetimde sıkıntı yaşamamak adına, biz talepte bulunduk ancak yukarıda yazılı sıkıntılardan ötürü eğitimi alamıyoruz şeklinde bir gerekçe sunulur.

Yusuf SAYAR

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
inanmam:hayır:

krisografi

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar merhaba;
tehlikeli işler ile ilgili mesleki eğitim verilir de ne gibi sağlık kontrollerinin yapılması gerekiyor?
bir gıda fabrikası için mesela? (dolum işleri yapılmakta) (işi bölümleri makina bakım teknisyeni, elektrik teknisyenleri, formenler, işçi..vb olarak farklılık göstermektedir)

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.