Soru Acil Durum Tabikatı Ve Yangın Tatbikatı

Konu, 'Prosedür, Talimat, Form vb. Hakkında' kısmında osman güner tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. osman güner

  osman güner TÜİSAG Üyesi  İyi günler,
  Şantiyemiz bir OSGB ile anlaşmış, şantiyemiz bünyesinde C sınıfı uzman çalıştırmaktadır. Aynı zamanda OSGB nin de bünyesinde çalışan B sınıfı uzman bizim için görevlendirilmiştir.
  • Acil durum tatbikatını bizim güvenlik uzmanlarımız yapabilirler mi? Yaparlarsa resmi olarak geçerli midir? Yönetmelikler gereğince yeterli midir?( Yapılanı, yapanları ve ya olsa da olurları değil, kimin yapması gerektiğini sormaktayım)
  • Yangın tatbikatı için de aynı sorunun cevabını aramaktayım.   
 2. Muhammed Zeren

  Muhammed Zeren TÜİSAG Üyesi

  Tatbikatları bildiğim kadarıyla siz eğer bilgi ve tecrübenize güveniyorsanız kendi içinizde yapabilirsiniz.Fakat bildiğiniz üzere acil durum planında en önemli konular yangın , iş kazası dır. iş lazasına acil durum müdahale için ilkyardım eğitimini onaylı eğitmenlerden almanız gerek. Ayrıca yangın eğitimini de bildiğim kadarıyla itfaiyeden almanız en sağlıklısı ve geçerlisi .Çünkü mevcut eğitim sisteminde c sınıfı olan uzmanlar yangına müdahaleden , yangın sistemlerinden ne derece anlar tartışılır.

   
 3. simurgg

  simurgg TÜİSAG Üyesi

  Eğer firmanızda yangın ve ilk yardım eğitim almış çalışanlar mevcutsa, kimseye ihtiyaç duymadan kendiniz yapabilirsiniz. Biz yangın tatbikatı sırasında itfaiye ve ambulansı da çağırıyoruz ki geliş sürelerini kaydedelim diye. Söndürme tatbikatı içinde yangın söndürücülerimizi periyodik kontrole gelen firmamızdan destek istiyoruz bir nevi hatırlatma gibi de olmuş oluyor. İlkyardım tatbikatlarımızı da işyeri hekimimiz gözetiminde ilkyardımcılarımıza yaptırıyoruz.

  Ama dediğim gibi bu müdahale eden çalışanların daha önceden Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesinden eğitimleri ve ilkyardım sertifikaları bulunduğundan bu şekilde yapılması problem yaratmıyor.

     

   
  nurcan ve zhr1972 bu yazıya teşekkür etti.
 4. osman.koyuncu

  osman.koyuncu TÜİSAG Üyesi

  BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

  MADDE 129- (1) Acil durum ekiplerinin personeli; bina sahibi, yöneticisi veya amirinin sorumluluğunda yangından korunma, yangının söndürülmesi, can ve mal kurtarma, ilk yardım faaliyetleri, itfaiye ile işbirliği ve organizasyon sağlanması konularında, mahalli itfaiye ve sivil savunma teşkilatlarından yararlanılarak eğitilir ve yapılan tatbikatlar ile bilgi ve becerileri artırılır. Ekip personeli ile binadaki diğer görevliler, yangın söndürme alet ve malzemelerinin nasıl kullanılacağı ve en kısa zamanda itfaiyeye nasıl ulaşılacağı konularında tatbikî eğitimden geçirilir. Binada senede en az 1 kez söndürme ve tahliye tatbikatı yapılır.

  İŞYERLERİNDE ACİL DURUMLAR HAKKINDA YÖNETMELİK

  Tatbikat
  MADDE 13 –
  (1) Hazırlanan acil durum planının uygulama adımlarının düzenli olarak takip edilebilmesi ve uygulanabilirliğinden emin olmak için işyerlerinde yılda en az bir defa olmak üzere tatbikat yapılır, denetlenir ve gözden geçirilerek gerekli düzeltici ve önleyici faaliyetler yapılır. Gerçekleştirilen tatbikatın tarihi, görülen eksiklikler ve bu eksiklikler doğrultusunda yapılacak düzenlemeleri içeren tatbikat raporu hazırlanır.
  (2) Gerçekleştirilen tatbikat neticesinde varsa aksayan yönler ve kazanılan deneyimlere göre acil durum planları gözden geçirilerek gerekli düzeltmeler yapılır.
  (3) Birden fazla işyerinin bulunduğu iş merkezleri, iş hanlarındaki işyerlerinde tatbikatlar yönetimin koordinasyonu ile yürütülür.


  ****Yukarıda ilgili yönetmeliklerden de anlayacağınız gibi işyerinizin İSG Uzmanı Acil Durum Ekipleri eğitimleri ve Tahliye tatbikatlarını yapabilir , bu konuda herhangi bir kısıtlama yok. Sadece yangın eğitim ve tatbikatlarında (arama-kurtarma , söndürme) bu konuda eğitimli kurum/kişilerden destek alınması gerekir. Bu konuda yerel itfaiye teşkilatı , sivil savunma veya 1.seviye temel yangın eğitici belgesi olan bir uzmandan destek almanızı tavsiye ederim.

   
  nurcan bu yazıya teşekkür etti.
 5. İlker PALAZ

  İlker PALAZ TÜİSAG Üyesi

  Firmanın resmi İSG uzmanı olmayıp ancak İSG belgesi olan biri acil durum planı ve tahliye planı oluşturabilir doğru mu?

  Firma bünyesinde %20 oranın ilkyardımcı mevcut ve yaklaşık %80 oranında yangın eğitimi almış personelimiz mevcuttur.

     

   
 6. lugesya

  lugesya TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar karar veremediğim bir konuyu danışmak istiyorum. Uzmanlığını yaptığım şirketin 210 çalışanı var ofiste 15 kişi bunuluyor geri kalanı Türkiye'nin tüm illerinde gezici saha personeli. Dolayısıyla acil durum ekibi oluşturmam çok zor. Sizce ne yapmalıyım ?

   
 7. inspector1989

  inspector1989 TÜİSAG Üyesi

  Saha personelinizin tam olarak nasıl bir iş yaptığını bilmiyorum ancak ; saha personeliniz görev yaptığı çalışma alanındaki işveren ile iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri konusunda işbirliği ve koordinasyon yapmanız gerekmektedir.
   
 8. lugesya

  lugesya TÜİSAG Üyesi

  Saha personelim satış uzmanları. Gezici yada başka mağazalarda sabit çalışıyorlar. Sorum acil durum ekipleriyle alakalı. Toplam çalışan sayısı üzerinden mi ekip kurulmalı merkez ofis personeli üzerinden mi, bilgi olsun diye yazıyorum bakanlıkla görüştüm toplam personel sayısı üzerinden oluşturun dediler.   
 9. inspector1989

  inspector1989 TÜİSAG Üyesi

  Sizin, ofis personelinizin üzerinden bir acil durum ekibi oluşturmanız, gezici veya sabit olarak çalışan diğer personeliniz ilgili olarak ise çalıştığı mağaza tarafından acil durum ekibi oluşturulurken sizin personelinizi de göz önüne alarak bir acil durum ekibi oluşturması gerektiği kanaatindeyim.

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica