Acil Durum Ekiplerinin Eğitimleri

GöktuğBat

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
arkadaşlar emekli afet ve sivil savunma müdürüyüm; yılarca sivil savunma uzmanı olarak çalıştıktan sonra il sivil savunma müdür yrd. (merkez ilçe md.) oldum ve çok sayıda olay ve tatbikatı sevk ve idare ettim en son Kocaeli il afet ve acil durum müdürlüğünde şube müdürü olarak çalışmakta iken emekli oldum şu anda Gebze de iş yeri açtım ve acil durum, yangın, afet ve sivil savunma planlama ve planlarda görevlendirilen ekip, servis ve grupların eğitimini yapıyorum sertifika ve fatura vermekteyim mevzuat bakımından hiç bir sıkıntı yok eski Gebze sivil savunma müdürü deyince beni herkes tanır. bu konularda sizin sıkıntılarınızı çözerim. ali bat

ozer1986

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİĞİ'NE GÖRE
Acil Durum Ekibi: Yangın, deprem ve benzeri afetlerde binada bulunanların tahliyesini sağlayan, olaya ilk müdahaleyi yapan, arama-kurtarma ve söndürme olaylarına katılan ekiptir.
Ekiplerin kuruluşu
Madde 127 - Yapı, bina, tesis ve işletmelerden; 10 bağımsız bölümü olan konutlar ile 50 kişiden fazla insan bulunan her türlü yapı, bina, tesis ve işletmelerde aşağıdaki ekipler oluşturulur.
a) Söndürme ekibi,
b) Kurtarma ekibi,
c) Koruma ekibi,
d) İlk yardım ekibi.
Diğer yapı, bina, tesis ve işletmelerde ise; sahip, yönetici veya amirin uygun göreceği ekipler kurulur ve diğer önlemler alınır.

Yangın eğitim ile ilgili sorularınız var ise cevaplayabilirim

Yangın eğitimlerinin geçerlilik süresi nedir? yönetmelikte süreden bahsetmiyor.

Murat Şahar

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar emekli afet ve sivil savunma müdürüyüm; yılarca sivil savunma uzmanı olarak çalıştıktan sonra il sivil savunma müdür yrd. (merkez ilçe md.) oldum ve çok sayıda olay ve tatbikatı sevk ve idare ettim en son Kocaeli il afet ve acil durum müdürlüğünde şube müdürü olarak çalışmakta iken emekli oldum şu anda Gebze de iş yeri açtım ve acil durum, yangın, afet ve sivil savunma planlama ve planlarda görevlendirilen ekip, servis ve grupların eğitimini yapıyorum sertifika ve fatura vermekteyim mevzuat bakımından hiç bir sıkıntı yok eski Gebze sivil savunma müdürü deyince beni herkes tanır. bu konularda sizin sıkıntılarınızı çözerim. ali bat
MERHABA,
Bir firmanın arama/kurtarma eğitimleri için görüşmek isterim. irtibat bilgilerinizi ***KESİLDİ*** atar mısınız.

Kübra SAYIM

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
şimdi bu koruma, kurtarma,söndürme,ilkyardım tatbikatlarını yaptık diyelim.Bunun için ne tür yazılı evrak olusturuyoruz. Hangi formlar olmalı. Elinde olan varsa paylasabilirmi yada bilgi verebilirmi lütfen ne yapacagımı bilmiyorum :/

Funda Gürsoy Özkocacık

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
şimdi bu koruma, kurtarma,söndürme,ilkyardım tatbikatlarını yaptık diyelim.Bunun için ne tür yazılı evrak olusturuyoruz. Hangi formlar olmalı. Elinde olan varsa paylasabilirmi yada bilgi verebilirmi lütfen ne yapacagımı bilmiyorum :/
özelden bana ulaşırsanız yardımcı olurum size

yesilimsi

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
özelden bana ulaşırsanız yardımcı olurum size
ali bey sizinle nasıl iletişime geçebilirim?

G_yigit

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar merhaba,

bazı arkadaşlar konuyu bilirken bazılarında yanlış yorumlamalar bulunmaktadır.
Öncelikle firma içerisinde verilen tüm isg eğitimleri firma tarafından belgelendirilmelidir ve yangın eğitimi de isg uzmanı tarafından verilebilir ve firma tarafından belgelendirilir.Denetimde siz bu eğitimi belgelendirdiniz mi ve ysc, hortum vb ekipmanların uygunluk belgeleri var mı diye bakılır. MEB onaylı eğitim sertifikası özel kurumlar tarafından veya özel durumlarda örnek TMGD de istenebilir ama bunun dışında gerek yoktur.

Acil durum ekiplerinde de ekip eğitimleri itfaiye ve sivil savunma tarafından verilmeli madde 129 ,içerisinde itfaiye birimi olan firmalara özel firmalardan tarafından verilebilir madde 130.(binaların yangından korunması yönetmeliği)

MADDE 129- (1) Acil durum ekiplerinin personeli; bina sahibi, yöneticisi veya amirinin sorumluluğunda yangından korunma, yangının söndürülmesi, can ve mal kurtarma, ilk yardım faaliyetleri, itfaiye ile işbirliği ve organizasyon sağlanması konularında, mahalli itfaiye ve sivil savunma teşkilatlarından yararlanılarak eğitilir ve yapılan tatbikatlar ile bilgi ve becerileri artırılır.

Özel eğitim
MADDE 130- (1) İtfaiye eğitim birimi bulunmayan belediye itfaiye teşkilatlarının yönetici personelinin; genel yangın bilgileri, sivil savunma ve ilk yardım konularını içeren temel eğitimleri İçişleri Bakanlığı Sivil Savunma Genel Müdürlüğü’nce yapılır. Bu personelin her türlü eğitim giderleri, kuruluşlarınca kendi bütçelerinden karşılanır. Belediye itfaiye teşkilatının yönetici personelinin teknik eğitimleri ile diğer personelin temel ve teknik eğitimleri, kendi teşkilâtlarınca yaptırılır. (2) Bünyesinde özel itfaiye birimi bulunduran kamu kurum ve kuruluşları ve özel kuruluşlar ile diğer yapı, bina ve işletmelerde itfaiye birimi personelinin eğitimi, kendi imkânları ile kendi kuruluşlarınca, gerekirse mahalli itfaiye ve sivil savunma teşkilatından yararlanılarak yapılır. Bu kuruluşlar, ilgili mevzuatına uygun şekilde yangın eğitimi veren özel okul, kurs ve dershanelerden eğitim hizmeti alabilirler.

Şeymaballiaydin

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Acil durum ekip eğitimleri kaç yılda bir tekrarlanmalı bununla ilgili bir bilgi bulamıyorum. tek sefer alınması yeterli mi? arama kurtarma ekibi eğitimi mesela?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.