Acil Durum Ekiplerinin Eğitimleri

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında osmanoz tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. osmanoz

  osmanoz TÜİSAG Üyesi  Öncelikle merhaba;
  Size bir sorum olacak, acil durum ekiplerinin yıllık periyodik eğitimlerini kimler verebilir? Şirketin yetkili iş güvenliği uzmanı verebilir mi? Yoksa bir kurumdan mı eğitim alınmalı?
  Herkese iyi çalışmalar.


   
 2. osmanoz

  osmanoz TÜİSAG Üyesi

  Öncelikle Merhaba;
  Acil durum ekiplerinin periyodik eğitimlerini kimler yapabilir, şirketin iş güvenliği uzmanı yapabilir mi yoksa başka bir kurumdan bu hizmeti almak mı zordayız?
  Herkese iyi çalışmalar.

   
 3. Guzin

  Guzin TÜİSAG Üyesi

  tabi uzman eğitimleri verebilir, ama yangınla ilgili tatbikatlarda itfaiyeden destek almanızı öneririm.

     

   
  huso055 ve osmanoz bu yazıya teşekkür etti.
 4. ErolD

  ErolD TÜİSAG Üyesi

  ACİL DURUM MÜDAHALE EKİBİ ( A.D.M.E) Eğitimleri için gerekli kapsamlı ve uygulamalı eğitim ortamı bildiğim kadarı ile hiç bir iş yerinde yok.Uygulamalı eğitimler için bu iş üzerine uzmanlaşmış kurumlardan hizmet alınması gerekir.bulunduğunuz bölgedeki itfaiye teşkilatıda olabilir.Tavsiyem Gölcük donanma komutanlığı yangın eğitim hizmetleri tarafından verilen eğitimdir.tabi size yakınsa.

   
  osmanoz bu yazıya teşekkür etti.
 5. ErolD

  ErolD TÜİSAG Üyesi

  Merhaba,
  A.D.M.E ( acil durum müdahale ekibi) eğitimleri için
  a-Yangın Eğitimi vermeye yetkili olabilmek için şirketin iş güvenliği uzmanın "Yangın Eğitici Eğitimi" sertifikası olması gerekiyor. Bu sertifikalar Seviye1, Seviye2, Seviye3, şeklinde.
  b- Yangın Eğitimlerine gelince, piyasada bir çok yer yangın eğitimi veriyor. Yangın eğitimlerinin en kalitesi Gölcük Donanma Komutanlığının Yangın Okulunda. Bu tesis 1948 yılından bu yana çevredeki endüstriyel tesislere eğitim vermektedir. Birçok Endüstriyel tesisin Yangın Acil Durum Ekiplerinin buradan eğitim aldığını biliyorum.Biz iki kez katıldık ve çok memnun kaldık.

     

   
  e-mine, FUNDA3426, Esat ÜN ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 6. osmanoz

  osmanoz TÜİSAG Üyesi

  Çok teşekkür ederim

   
 7. alix

  alix TÜİSAG Üyesi

  Erol Bey, Böyle bir sertifika zorunluluğu hangi mevzuata yazıyor belirtir misiniz dayanağınız nedir?
   
 8. serkan5555

  serkan5555 TÜİSAG Üyesi

  BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİĞİ'NE GÖRE
  Acil Durum Ekibi: Yangın, deprem ve benzeri afetlerde binada bulunanların tahliyesini sağlayan, olaya ilk müdahaleyi yapan, arama-kurtarma ve söndürme olaylarına katılan ekiptir.
  Ekiplerin kuruluşu
  Madde 127 - Yapı, bina, tesis ve işletmelerden; 10 bağımsız bölümü olan konutlar ile 50 kişiden fazla insan bulunan her türlü yapı, bina, tesis ve işletmelerde aşağıdaki ekipler oluşturulur.
  a) Söndürme ekibi,
  b) Kurtarma ekibi,
  c) Koruma ekibi,
  d) İlk yardım ekibi.
  Diğer yapı, bina, tesis ve işletmelerde ise; sahip, yönetici veya amirin uygun göreceği ekipler kurulur ve diğer önlemler alınır.

  Yangın eğitim ile ilgili sorularınız var ise cevaplayabilirim   
  osmanoz bu yazıya teşekkür etti.
 9. osmanoz

  osmanoz TÜİSAG Üyesi

  Yangın eğitimi verebilmem için sertifikanız olmalı dediniz, peki diğer eğitimler için (kurtarma, koruma, ilk yardım) gene sertifika olmasına gerek var mı

     

   
 10. omark

  omark TÜİSAG Üyesi

  Osman Bey bulunduğunuz ilin il Afet Müdürlüğü ile irtibata geçerseniz size bu konuda yardımcı olurlar.Ben daha dün AFAD yetkilileri ile görüştüm gayet güzel de eğitim planladık.Umarım isze de faydası olur.   
 11. ErolD

  ErolD TÜİSAG Üyesi

  Sayın alix merhaba,
  Yönetmelikte belirtilen yükümlülükleri yerine getirmek adına yangın eğitimi vermeye yetkili olabilmek için şirketin iş güvenliği uzmanının "Yangın Eğitici Eğitimi" sertifikasına sahip olması gerekiyor.


  Hangi Yasal zorunluluklar sebebiyle Acil durum tatbikatı eğitimini yapmalıyız?
  1. 19 Aralık 2007 tarihli ve 26735 sayılı resmi gazetede yayınlanan Bayındırlık ve İskân Bakanlığının hazırladığı “Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelikgereği işletmelerin her yıl tüm işletme personeline yangın eğitimi aldırma ve acil durum tatbikatı yaptırma zorunluluğu vardır.
  2. 4390 Sayılı Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik (resmi gazete: 26.07.2002 tarih ve 24822 sayı)
   Madde 125
   Yapı, bina, tesis ve işletmelerde yangın güvenliğinden kamu kurum ve kuruluşları ile özel kuruluşlarda en büyük amir, diğer bina, tesis ve işletmelerde sahip veya yöneticiler sorumludur.
   Madde 126
   Çalışma saatleri içinde görevli sayısına ve o binadaki en büyük amirin takdirine göre, binanın her katı, bölmesi veya tamamı için görevliler arasından yangın güvenliği sorumlusu seçilir. Sorumlu, çalışma saatinin başlangıcından bitimine kadar sorumlu olduğu bölümde, yangına karşı korunma önlemlerini kontrol etmek ve aldırmakla yükümlüdür. Kat mülkiyetine tabi binalarda bu sorumluluğu bina yöneticisi üstlenir.
   Madde 127 Yapı, bina, tesis ve işletmelerden; 10 bağımsız bölümü olan konutlar ile 50 kişiden fazla insan bulunan her türlü yapı, bina, tesis ve işletmelerde aşağıdaki ekipler oluşturulur.
   a) Söndürme ekibi,
   b) Kurtarma ekibi,
   c) Koruma ekibi,
   d) İlk yardım ekibi.
  3. 4857 İŞ KANUNU ( resmi gazete: 10.06.2003 Sayı:25134 )
   Madde 77
   :İşverenler işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması için gerekli her türlü önlemi almak, araç ve gereçleri noksansız bulundurmak, işçiler de iş sağlığı ve güvenliği konusunda alınan her türlü önleme uymakla yükümlüdürler.

   İşverenler işyerinde alınan iş sağlığı ve güvenliği önlemlerine uyulup uyulmadığını denetlemek, işçileri karşı karşıya bulundukları mesleki riskler, alınması gerekli tedbirler; yasal hak ve sorumlulukları konusunda bilgilendirmek ve gerekli iş sağlığı ve güvenliği eğitimini vermek zorundadırlar. Yapılacak eğitimin usul ve esasları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca çıkarılacak yönetmelikle düzenlenir.
   Madde 105
   Kanunun 77. Maddesi hükmüne aykırı hareket eden… işveren veya işveren vekiline para cezası verilir. *** Kanun hükümlerine aykırı davranılması halinde idari para cezası uygulanması karara bağlanmıştır.
   Söz konusu para cezası
   2007 yılı için “Yönetmeliğe Aykırı Davranmak” fiili için 844 YTL ve buna ilaveten “Alınmayan Her Önlem İçin ve Önlemlerin Alınmadığı Her Ay İçin” 83 YTL olarak belirlenmiştir

   (http://www.calisma.gov.tr/CGM/para_cezalari.htm).
  4. İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği (resmi gazete: 09.12.2003 Sayı:
   
  vahdet bu yazıya teşekkür etti.
 12. alix

  alix TÜİSAG Üyesi

  Erol Bey teş ederim fakat, yangın eğitimlerini veren eğiticilerin ''yangın eğitim sertifikalarının'' olması gerektiği nerde yazıyor? Öyle bir şart mevzuatları inceledim göremedim. Ben yangın eğitimlerini aldım ayrı bir mevzu ama zaten uzmanlık eğitimlerinde yangın konulaır da gecıyor ve ders olarak bakanlık onayından da gecmektedır. Her uzman ayrıca yangın egıtım sertıfıkası olmadan da eğitmleri verebilir

   
 13. MetinS

  MetinS TÜİSAG Üyesi

  Yangın eğitimini iş güvenliği uzmanı da verebilir.Adı üstünde iş güvenliği .Ancak Bu yetkinlikte olması lazım tabi ki önce kendisinin iyi bilmesi lazım.İş güvenliği uzmanının işi değil mi eğitim ve tatbikat.
   
 14. serkan5555

  serkan5555 TÜİSAG Üyesi

  Yangın eğitimleri bir kaç safhada verilir.Siz eğer sertifika almışsanız sadece temel yangın eğitimi verebilirsiniz.Bu temel yangın eğitimi içinde ysclerin kullanımı,yangın ekiplerinin kuruluşu,yangının genel kavramı vs... gibi konuları içerir.Yalnız bunlar için bile çok iyi bir bilgi birikimine sahip olmanız gerekmektedir.

   
 15. mcakmak

  mcakmak TÜİSAG Üyesi

  Serkan Bey;

  Binaların Yangından Korunması Hakkındaki yönetmelik acil durum ekiplerinin oluşturulması gerektiğinden bahsedilmektedir.
  acil durum ekiplerinin sertifikalandırılmasıyla ilgili herhagi bir ibare göremedim.   
 16. serkan5555

  serkan5555 TÜİSAG Üyesi

  Binaların Yangından Korunması Hakkındaki yönetmelik kısmına bakarsanız size yardımcı olur.  DÖRDÜNCÜ BÖLÜM


  Denetim


  Denetim

  MADDE 131- (1) Bu Yönetmelik hükümlerinin uygulanıp uygulanmadığı aşağıdaki şekilde denetlenir:

  a) Özel yapı, bina, tesis ve işletmeler, mahalli itfaiye teşkilatı ile bunların bağlı veya ilgili olduğu bakanlık ve kamu kurum ve kuruluşlarının müfettişi, kontrolör veya denetim elemanları tarafından denetlenir. Bina sahibi, yöneticisi ve sorumluları denetim elemanlarınca binaların arzu edilen bütün bölümlerini ve teçhizatını göstermek, istenilen bilgi ve belgeleri vermek zorundadır. Denetim sonunda eksik bulunan ve giderilmesi istenilen aksaklıklar ile talep edilen önlemlerin öngörülen uygun süre içerisinde ilgililerce yerine getirilmesi mecburidir.

  b) Kamu binaları, kurum amiri ve görevlendireceği kişi veya heyet, mülki amir veya görevlendireceği heyet, kurumun bağlı veya ilgili olduğu bakanlık, müsteşarlık, genel müdürlük veya başkanlık müfettişleri veya kontrolörleri; hükümet konakları ise, İçişleri Bakanı adına Sivil Savunma Genel Müdürü veya görevlendireceği kişi veya heyet ile mülkiye müfettişleri tarafından denetlenir. Denetim yetkisini haiz kişiler, kurum, kuruluş ve müesseselerin denetim sonuç raporlarını; bağlı veya ilgili olduğu bakanlık, müsteşarlık, genel müdürlük veya başkanlıklarına gönderir.   
 17. silaefe

  silaefe TÜİSAG Üyesi

  Acil durum ekiplerinin personeli; bina sahibi, yöneticisi veya amirinin
  sorumluluğunda yangından korunma, yangının söndürülmesi, can ve mal kurtarma, ilk yardım
  faaliyetleri, itfaiye ile iĢbirliği ve organizasyon sağlanması konularında, mahalli itfaiye ve sivil
  savunma teĢkilatlarından yararlanılarak eğitilir ve yapılan tatbikatlar ile bilgi ve becerileri artırılır.
  Ekip personeli ile binadaki diğer görevliler, yangın söndürme alet ve malzemelerinin nasıl
  kullanılacağı ve en kısa zamanda itfaiyeye nasıl ulaĢılacağı konularında tatbikî eğitimden geçirilir.
  Binada senede en az 1 kez söndürme ve tahliye tatbikatı yapılır.

   
  Esin Aydoğdu bu yazıya teşekkür etti.
 18. CG_Tuncel

  CG_Tuncel TÜİSAG Üyesi  BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK

  Genel eğitim
  Madde 130 - Yapı, bina, tesis ve işletmelerde oluşturulan ekiplerin personeli; amir, sahip veya yöneticilerinin sorumluluğunda yangından korunma, yangının söndürülmesi, can ve mal kurtarma ile ilk yardım faaliyetleri ve itfaiye ile işbirliği ve organizasyon sağlanması konularında, gerekirse mahalli itfaiye ve sivil savunma teşkilatlarından yararlanılarak eğitilir ve yapılan tatbikatlar ile bilgi ve becerileri arttırılır. Ayrıca, bütün görevliler ve gece bekçileri, binadaki yangın söndürme alet ve edevatının nasıl kullanılacağı ve en kısa zamanda itfaiyeye nasıl ulaşılacağı konularında tatbiki eğitimden geçirilir.
  Özel eğitim
  Madde 131 - Belediye itfaiye teşkilatlarının yönetici personeli ve bünyesinde özel itfaiye birimi bulunduran kamu kurum ve kuruluşları ile özel kuruluşların itfaiye amirleri, Sivil Savunma Genel Müdürlüğünce, diğer personel ise kendi kuruluşlarınca eğitilirler. “

   
  Esin Aydoğdu bu yazıya teşekkür etti.
 19. tarik

  tarik Guest

  merhaba arkadaşlar,
  yıllık eğitim planı hazırlıyorum, konu hakkında size danışma gereksinimi duydum.yardımcı olursanız sevinirim.
  yangın eğitimini yasal zorunluluk olarak işyerindeki tüm çalışanlara mı vermeliyiz yoksa sadece yangın ekip üyelerine vermek yeterli olur mu? ve yine ilk yardım eğitimini sadece ilk yardım ekibine versek yeterli olur mu yoksa herkese mi vermemiz gerekiyor?

   
 20. Kadir Erdogan

  Kadir Erdogan TÜİSAG Üyesi

  Kurumda bu eğitimi verecek kişilerinde yetkili olması gerekiyor.İş güvenliği uzmanı yangın eğitmen eğitimi aldıysa verebilir , İş güvenliği uzmanı acil durum ile veya yangın ile ilgili eğitimi yoksa raporunu bu işin sertifikalı birinden alarak tamamlayabilir

   
  kizilsu bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşÜyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

 1. acil müdahale ekipleri eģitim

Yandex.Metrica