Soru Acil Aydınlatma Sistemi

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında nurnumber tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. nurnumber

  nurnumber TÜİSAG Üyesi  merhabalar,

  fabrikalarda acil aydınlatma sistemi bulunmasına dair,hangi yönetmeliğe bakmamız gereklidir? bu acil aydınlatma sistemi her işletmede olmalımıdır?


   
 2. bbaşar

  bbaşar TÜİSAG Üyesi

  İşyeri Bina Ve Eklentilerinde Alınacak Sağlık Ve Güvenlik
  Önlemlerine İlişkin Yönetmelik' e göre;

  Aydınlatılması gereken acil çıkış yolları ve kapılarında, elektrik kesilmesi halinde yeterli aydınlatmayı sağlayacak ayrı bir enerji kaynağına bağlı acil aydınlatma sistemi bulundurulur.

   
 3. tuncay

  tuncay TÜİSAG Üyesi

  bİnaların yangından korunası yönetmelikte en detaylısı var bir de ona bakın madde 72.73

     

   
 4. yileri

  yileri TÜİSAG Üyesi

  Binaların yangından korunması yönetmeliği

   
 5. osman.koyuncu

  osman.koyuncu TÜİSAG Üyesi

  İşyeri Bina ve Eklentilerinde Alınacak Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik ---- Ek 1
  • Aydınlatma sisteminin devre dışı kalmasının çalışanlar için risk oluşturabileceği yerlerde yeterli aydınlatmayı sağlayacak ayrı bir enerji kaynağına bağlı acil aydınlatma sistemi bulunur.
  • Aydınlatılması gereken acil çıkış yolları ve kapılarında, elektrik kesilmesi halinde yeterli aydınlatmayı sağlayacak ayrı bir enerji kaynağına bağlı acil aydınlatma sistemi bulundurulur.
  Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik ---- Madde 71 , 72
  • Bütün kaçış yollarının ve kaçış merdivenlerinin aydınlatılması gerekir.
  • Acil durum aydınlatma sistemi; şehir şebekesi veya benzeri bir dış elektrik beslemesinin kesilmesi, yangın, deprem gibi sebeplerle bina veya yapının elektrik enerjisinin güvenlik maksadıyla kesilmesi ve bir devre kesici veya sigortanın açılması sebebiyle normal aydınlatmanın kesilmesi hâllerinde, otomatik olarak devreye girerek yeterli aydınlatma sağlayacak şekilde düzenlenir.
  • Bütün kaçış yollarında, toplanma için kullanılan yerlerde, asansörde ve yürüyen merdivenlerde, yüksek risk oluşturan hareketli makineler ve kimyevi maddeler bulunan atölye ve laboratuvarlarda, elektrik dağıtım ve jeneratör odalarında, merkezi batarya ünitesi odalarında, pompa istasyonlarında, kapalı otoparklarda, ilk yardım ve emniyet ekipmanının bulunduğu yerlerde, yangın uyarı butonlarının ve yangın dolaplarının bulunduğu bölümler ile benzeri bölümlerde acil durum aydınlatması yapılması şarttır


     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica