A Sınıfı Uzman Yanında C Sınıfı Sözleşme Yapmak... | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

A Sınıfı Uzman Yanında C Sınıfı Sözleşme Yapmak...

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında calli tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. calli

  calli TÜİSAG Üyesi  Yaklaşık 150 kişi çalıştıran, çok tehlikeli sınıfta yer alan, madencilikle uğraşan bir firmanın Kısmi zamanlı A sınıfı uzmanı mevcuttur. Ben bu firmanın maden mühendisi olarak danışmanlığını ve bazı ocaklarının teknik nezaretçiliğini yapmaktayım. Aynı zamanda C sınıfı İSG uzmanıyım. Bu firma ile C sınıfı olarak sözleşme yapabilir miyim? Bu durumda sözleşme nasıl yapılmalı ? B ye geçiş süreci başlamış olur mu ?


   
 2. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Çok tehlikeli olduğu için A sınıfı uzman bulunduğu sürece sizde sözleşme ile C sınıfı uzmanlık yapaiblirisniz. Yaptığınız sözleşme, geçiş sürecini başlatmış olacaktır.

  Yapacağınız şey, sözleşme yapmak ve şirket yönetiminden bir atama yazısı çıkarttırmak (sizi aynı zamanda iş güvenliği uzmanı olarak atamaları)

   
 3. aliutku

  aliutku TÜİSAG Üyesi

  Ben aynı zamanda maden mühendisliği kağıt üstünde yapamayacağını biliyorum. Çünkü iş güvenliği uzmanı olarak çalışan kişi başka bir iş yapamaz yaptırılamaz diye yönetmelikte yazıyor. Ancak saat üstünden iş güvenliği sözleşmesi yapıp diğer yandan çalışma süreli iş sözleşmesi yaparsa çalışabilir diye düşünüyorum.

     

   
 4. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Maden mühendisliği için ayrı bir kaide veya ibare varsa mevzuatta onu bilmiyorum ancak genel olarak baktığınızda, bir mühendis, aynı zamanda iş güvenliği uzmanlığı da yapabiliyor olarak biliyorum.

  Bahsettiğiniz başka iş yapamaz yazısı nerede geçiyor bilmiyorum açıkçası..

   
 5. MARBLE_İSG

  MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

  Maden kanununda böyle bir mevzuat var.Eğer Maden Mühendisi(Daimi-teknik nezaretçi) gerekli şartları sağlıyor ise -uzmanlık sertifikası-tabiki de uzmanlık yapabilir ve süresini başlatabilir.Yalnız meslektaşıma şunu soruyorum neden böyle bir şeye gerek duydun? Zaten teknik nezaret yapıyorsun(paranı alabiliyormusun yani teknik nezaretçilik ücretini) zaten bir sorumluluğunuz var neden ek sorumluluk ve risk alıyorsun anlayamadım.İşverenin sana ayrıca iş güvenliği uzmanlığı da yapacağın
  için ek ücret verecek mi?

     

   
 6. calli

  calli TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar ben bu firmada çalışan maaşlı bir mühendis değilim. Serbest meslek makbuzu keserek bu firmaya dışarıdan hizmet veriyorum. Bu firmanın zaten A sınıfı bir uzmanı var. Buradaki amaç hem tecrübe kazanmak, hem de eğer yasalara uygun ise C den Bye geçiş sürecini bir an önce başlatmak. Firma zaten köklü bir firma para konusu problem olmuyor. Firma bünyesinde çalışan maden mühendisleri var. Ancak firma benden hizmet almayı tercih ediyor.
  Bu durumda sözleşmeyi kaç saat olarak yapmalıyım?

   
 7. puxavidas

  puxavidas TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar A ve B sınıfı İSG uzmanının bulunduğu Çok tehlikeli sınıf bir işyerinin farklı şehirlerde işletmeleri mevcut. Bu işyerlerinde yapılan işlerde çok tehlikeli sınıfa giren işler ve bu iş yerleri düzenli olarak sözü geçen A ve B sınıfı uzmanlar tarafından denetlenmektedir. Bu farklı şehirlerde bulunan işyerlerinden birine C sınıfı bir İSG uzmanının A ve B uzmanların altında tam zamanlı olarak sözleşme imzalaması mümkün müdür? Bu süreçte İSG katip sisteminde nasıl bir yol izlenmelidir. Bilgisi veya tecrübesi olanlar paylaşırsa sevinirim.
   
 8. ertugrul türk

  ertugrul türk TÜİSAG Üyesi

  Çok tehlikeli olan şantiyedeki A sınıfı uzman altında çalışan C sınıfı uzmanın sorumluluğu nasıldır arkadaşlar A sınıfına göre ? Tam bilmediğim için soruyorum.Teşekkürler.   
 9. ugurkg

  ugurkg TÜİSAG Üyesi

  tam zamanlı çalışan bir A sınıfı uzman varsa isg katip üzerinden kayıt yaptırabilirsiniz kısmi zamanlı çalışan bir A sınıfının altından sözleşme imzalayamazsınız isg katip üzerinden .

     

   
 10. gurcan1903

  gurcan1903 TÜİSAG Üyesi

  çok rahat imzalarsınız öle bişey yok   
 11. ertugrul türk

  ertugrul türk TÜİSAG Üyesi

  Allah korusun bir kaza veya yaralanma olursa C sınıfının sorumluluğu nedir peki A sınıfına göre ikiside mi aynı derecede sorumlu yoksa çok tehlikeli olduğu için A sınıfı uzman mı sorumludur?   
 12. özden temiz

  özden temiz TÜİSAG Üyesi

  ben kısmi zamanlı A sınıfı uzmanın yanında C sınıfı olarak çalışmaktayım. İSG Katip sözleşmem de mevcut. bir sorun yok. bundan sonra sorun olması muhtemel midir?

   
 13. Fatma ÇİLOĞLU

  Fatma ÇİLOĞLU TÜİSAG Üyesi

  ben bir sorun olacağını düşünmüyorum. Zaten isg katip sisteminin kendisi bile sorunlu. Aynı yere(aynı SGK sicil noya) aynı uzmanı 2 kere atamısız 2 atamada onaylanmış :D düşünün artık atama yapmak sınırsız süreniz yeterliyse.
   
 14. sanctuary35

  sanctuary35 TÜİSAG Üyesi

  a nın yanında c çalışabilmesi için 1000kişiden fazla çalışanı olması gerekmekte şuan için 7 haziran toplantısında bakanlık bunu belirtti yoksa bu iş olmuyor.

   
 15. ertugrul türk

  ertugrul türk TÜİSAG Üyesi

  daha 1000 den az işçi olduğunda C sınıfı uzmanı işveren istiyor o zaman dimi   
 16. klbkbr

  klbkbr TÜİSAG Üyesi

  c sorumluluğu ne oluyor? herhngi bir olayda cezai sorumluluğu nedir?

   
 17. Murat Yln

  Murat Yln TÜİSAG Üyesi

  Bakanlk atamasından söz ediyorsanız olmaz ! Çünkü çok tehlikeli bir iş yerime ya A yada B sınıfı bir uzman bakabilir( B ler hala çok tehlikeliye bakabiliyor C lerinde tehlikeliye bakabildikleri gibi ) Ama firmayla aranızda yada A sınıf uzmanı ile aranızda şahsi bir anlaşma yapabilirsniz .Bu bakanlık onaylı olamaz Yani Bakanlık sizi ( c ) sınıfı oldugunuzdan o işe uzman olarak atamaz !

   
 18. Gamze

  Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

  Murat Bey olmaz demişsiniz ama olur ve oluyor. Bakınız ilgili yönetmeliğe:

  İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik

  İş Güvenliği Uzmanlarının Nitelikleri, Görev, Yetki ve Yükümlülükleri ile Çalışma Usûl ve Esasları

  (5) (Ek:RG-30/4/2015-29342) İşveren, bu Yönetmelikte belirtilen zorunlu çalışma sürelerine bağlı kalmak şartıyla işyerinin tehlike sınıfına uygun olarak görevlendirilmesi zorunlu olan en az bir iş güvenliği uzmanının yanında, Kanunda ve Yönetmelikte belirtilen esas sorumluluklar saklı kalmak kaydıyla iş güvenliği uzmanına yardımcı olmak üzere, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip ve işyerinin tam süreli sigortalı çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı görevlendirmesi yapabilir.

  Yani öncelikli olarak işyerinin tehlike sınıfına uygun bir uzman ile İSG Katipten sözleşme yapılıp, sonrasında işyerinin tam süreli sigortalı çalışanları arasından C sınıfı bir iş güvenliği uzmanı ile İSG Katipten sözleşme yapılabilir.

  Çok tehlikeli sınıfta yer alan bir işyerinde A ya da B sınıfı iş güvenliği uzmanı ile İSG Katipten sözleşme yapmadan işveren sistemde C sınıfı iş güvenliği uzmanlarını göremiyor yani bunlarla sözleşme yapamıyor. Ama A ya da B sınıfı iş güvenliği uzmanı ile İSG Katipten sözleşme yaptığında işveren sistemde C sınıfı iş güvenliği uzmanlarını görerek, sözleşme yapabiliyor. Farkındaysanız yönetmeliğin ilgili maddesinde "iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip" diyerek sınıf belirtilmemiştir.

  İnşaat sektöründe hizmet veren C sınıfı uzman arkadaşlarımız bu kapsamda hizmet verebiliyorlar.

   
  enginongan ve Raskoln bu yazıya teşekkür etti.
 19. Tanju YASIT

  Tanju YASIT TÜİSAG Üyesi

  Gürcan bey. Ben de bir elektrik firmasında A sınfı igu yanında çalışıyorum sadece sigortada c sınıfı ıgu diye gösterdiler. isg katipe kaydımı bu saatten sonra nasıl yapabilirim ? Teşekkürler

   
 20. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  A sınıfı veya B sınıfı iş güvenliği uzmanı ilgili firmaya tam zamanlı isg katip ataması yapmış ise O A' nın veya B' nin altına - yanına C sınıfı iş güvenliği uzmanı atayabilirsiniz.

   
  ugurr bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica