Tartışma : 23 Mayısta Diğer Sağlık Personeli Sınavında Sorulan Sorularla Aldığımız Eğitim Yüzde 70 Ters

Delel Nehir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
DSP
Konu başlığında yapılan bir tespiti görüp, yazılan iletileri okumak adına konuya girmiştim...

Öncelikle, konuyu açan üyenin bazı tespit ve düşüncelerini vurgulamak isterim. Bu sayede ve asıl tartışılması gereken noktaların gözden kaçırılmaması sağlanabilir. Yazarın ifadelerine mümkün olduğunca sadık kalmaya çalışarak maddeler halinde bu tespitleri sıralayalım:

1- 23 mayısta diğer sağlık personeli sınavında sorulan sorularla aldığımız eğitimle yüzde 70 terstir.
2- ÇSGB, diğer sağlık personeli için düzenlenen sınav soruları içeriğin ile bu kişileri iş güvenliği uzmanı gibi görmektedir.
3- Sınav, diğer sağlık personeli uzmanlık alanına yönelik çok sayıda soru içermemekteydi.
4- ÖSYM kasten sınav sorularını zor hazırladı.

Mesaj gönderildikten sonra bu tespitlere varsa karşı argümanlarınızla yanıt verirsiniz. Katılıyorsanız destek verici yönde beyanda bulunursunuz. Tartışırsınız, çözüm öneriniz varsa söylerisiniz. Bu bağlamda, konuya yazılanlara bir anlam veremediğimi üzülerek bildiririm.

Sınav sorularının çok azını forumlardan gördüğüm kadarıyla değerlendirmekle beraber, alınan eğitimin içeriğini bilmeme imkan yoktur. Ancak, iki defa iş güvenliği uzmanlığı sınavına girerek geçmiş fazlasıyla sorgulayan bir birey olarak eğitim kurumlarında verilen eğitimlerin sınav içeriği ile örtüşmediğini rahatlıkla söyleyebilirim. Benzer sorunu sizin de yaşamış olabileceğinizi düşünürüm.

Yukarıda yazdığım üzere sınav sorularını kısmen bilmekle beraber, farklı konularda yorumlardan gördüğüm ve okuduğum kadarıyla sınav içeriğinin diğer sağlık personeli uzmanlık alanlarına yönelik olmadığına ben de inanıyorum. ÖSYM'nin kasten zor sınav hazırladığını düşünmüyorum. Oluşturulan sınav komisyonun kendilerine bildirilen içerikten soru hazırladığını ve aynı şekilde soru oluşturmaya devam edeceklerini tahmin ediyorum.

Farklı kişilerden bazı örnek mesaj alıntıları:

"5 aydır çalışıyorum soruları görünce şok oldum..meslek hastalıkları konusunda hiç duymadığım isimler çıktı karşıma"

"Risk kontrol adimlarinda Dokümantasyon yoktur cevabına İGU ve İH ları ilgilendiren bir soru cevap..... DSP ye neden soruluyor"

"Diğer sağlık personeli sınavında sağlıkla ilgili soru bulmak cok zordu.aldığımız eğitimlerde zaten yanlış yönlendirmişler bizi üzerinde durduğumuz konularla alakalı bir soru çıkmadı.zamanımızı boşa harcadığımıza yanalım,eğitimdi sınavdı yaptığımız masrafamı yanalım,psikolojimizin bozulduğunamı."

"Geçmişte yapılmış olan İGU sorularından yaklaşık olarak 2000 soru çözdüm sınava girmeden önce.ÖSYM nin sorduğu sorularla hiç karşılaşmadım.İG Uzmanlarına sorulan sorular daha basitti.Sonuçta adımızı DİĞER sağlık personeli diye telaffuz etmişler."
Biz hemşire olarak olarak zaten mesleki eğitimde başarılı olduğumuz için diplomamızı aldık.Bizden istenen iş sağlığı ve güvenliği ile ilgilide bilgi sahibi olmamız ve mesleki bilgilerimizle harmanlamamız.O yüzden bize sorulan soruları % 100 olmasada genel olarak doğru buluyorum.Şahsi fikrimdir.

Sorgulayan Adam

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Biz hemşire olarak olarak zaten mesleki eğitimde başarılı olduğumuz için diplomamızı aldık.Bizden istenen iş sağlığı ve güvenliği ile ilgilide bilgi sahibi olmamız ve mesleki bilgilerimizle harmanlamamız.O yüzden bize sorulan soruları % 100 olmasada genel olarak doğru buluyorum.Şahsi fikrimdir.

Sınav sonrasında sınavla ilgili düşüncelerini yazan çok sayıda adayın, sınav için aldıkları eğitim ile sınav soruları arasında yeterli ilişki olmadığı iddiası kendi ifadeleri ile sabittir. Sınavda başarılı olan bazı adayların, eğitim kurumlarında sınav hazırlığı için doğru şekilde yönlendirilmiş olmaları elbette mümkündür. Fakat anlaşıldığı üzere bunlar azınlıktadır.

İş güvenliği eğitimini birlikte aldığım sınıftan örnek vereyim. 18 Ağustos 2013 tarihindeki C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı için sınava giren 25 kişilik sınıftan ben dahil toplamda 5 kişi sınavı geçebilmiştir. Sınavda başarılı olamayan 20 kişinin tamamı kendilerine verilen eğitim ve birlikte çözülen sorularla sınav içeriğinin pek ilgili olmadığını söyleyecektir. Bazıları yeterince zaman ayırıp çalışamadığı için sınavı geçemeyenler olsa da aynı sınava girip geçer not alabilen diğer adaylar da bu durumun farkındadır. Kişisel düşüncem, bu sınavlarda geçer puan alabilen adayların sınava yönelik bireysel çalışmaları ile başarılı oldukları yönündedir.

Sınav konularının, ilgili mesleğin ve/veya yapılacak işin içeriğine yönelik olup olmadığı mevzusu ise o iş fiilen yapılmaya başlandığında netlik kazanacaktır.

BERKAN MUMCU

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
DSP
Arkadaşlar sizce hangi soruya itirAz edilebilir ve sizce iptal edilecek soru varmıdır

Mmüge demir

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
DSP
Arkadaşlar sizce hangi soruya itirAz edilebilir ve sizce iptal edilecek soru varmıdır

1- 18. Yüzyılda hastanelerde meslek hastalıklarınının tedavi edilmesi için öneride bulunan kimdir diye bir soru sorulmuş.

İptal edilme gereği: Bu bilim adamının kim olduğu nerede yaşadığı çokta bilinmemektedir. Bakanlık ders notları dahil hiçbir yerde bahsedilmemektedir. Sadece AÖF ders notlarında yüzeysel bir cümle olarak geçmiş soruda aynen oradaki şekilde sorulmuştur. Ayrıca ve sadece önerme gibi bir muğlak ifadenin soru haline getirilmesi de anlamsızdır. Bu anlamda bu sorunun iptal edilmesi gerekir.

2- İş sağlığı ve Güvenliği kurul yönetmeliğine göre sorulan kurul sorusu:

İptal edilme gereği: Bakanlığın DSP ler için yayınladığı Temel eğitim programının içeriğinde İş Sağlığı ve Kurulları Yönetmeliğinin olmaması nedeniyle bu yönetmelik içerisinden soru sorulmaması gerekir.

3- Eşik şiddetindeki sesin değeri kaç DB diye bir soru sorulmuş.

İptal edilme gereği: Bu soru yanlıştır. Ses bahsinin içinde duyma eşiği ve ağrı eşiği olarak iki tanım vardır. Soruda hangi eşiğin olduğu belirtilmemiştir. Bu anlamda soru eksik sorulmuştur İptali gerekir.

4- İş Sağlığı ve güvenliği ile ilgili ilk çalışmalar nerede yapılmıştır sorusu ile ilgili olarak:

İptal edilme gereği: İlk çalışmalardan kastın ne olduğu belli değildir. İş güvenliği ile ilgili kanuni ve bilimsel alt yapı ilk olarak İngiltere’de oluşturulmuştur. Soru AÖF ders notlarındaki bir cümlenin aynı şekilde soru hale getirilmesi ile oluşturulmuştur ve tamamen subjektiftir.

pars61

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
DSP
Arkadaşlar dsp sertifika eğitim kurumlarının vermiş oldukları eğitimle insanları yanlış yönlendirerek sınavda başarısız olmalarına neden olmuşlardır.Ben eğitim aldığım kurum yetkililerine ulaşamıyorum kapatıp gitmişler herşey para içinmiş.
Bir başka konuda soruları hazırlayan ösym hakikaten hangi sivri zekalıya soruları hazırlatmışsa yelpazeyi çok geniş tutmuş alakasız sorular dalga geçer gibi insanların ekmeğiyle oynamak bukadar kolay demek
Eğer bakanlık personeline bu belgeleri vermek için açılmışsa dsp sınavı başarılı oldular.

BERKAN MUMCU

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
DSP
Sınav tarihinden itiraben 3 gün içinde itiraz edebiliyormuşuz sorulara yani zamanı geçmiş ama sorular yayınlamıyor zaten ösymyi tebrik ediyorum

pars61

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
DSP
Arkadaşlar sınav sorularına ösym şifrenizi girerek aday işlemleri sayfasından ulaşabiliyorsunuz

Diğer konuya gelirsek 2016 dan itibaren belgesiz personel çalıştıramayacak şirketler. Bakanlık müfettişleri şirketlere denetlemeye geldiği zaman artık yanlarında birkaçtane bakanlık personeli getirip şirketlere dsp dağıtırlar artık. Benim eğitimini alıp hakettiğim diplomayla girmeye hak kazandığım sınav sonucunda alacağım kağıt parçasına bakanlık personeli istemesiyle sahip olacak hakmı bu adaletmi bu ondan sonra gelsin bir sivri zekalı sınavda 18. yüzyıldan sorular sorsun...

BERKAN MUMCU

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
DSP
Arkadaşlar sınav sorularına ösym şifrenizi girerek aday işlemleri sayfasından ulaşabiliyorsunuz

Diğer konuya gelirsek 2016 dan itibaren belgesiz personel çalıştıramayacak şirketler. Bakanlık müfettişleri şirketlere denetlemeye geldiği zaman artık yanlarında birkaçtane bakanlık personeli getirip şirketlere dsp dağıtırlar artık. Benim eğitimini alıp hakettiğim diplomayla girmeye hak kazandığım sınav sonucunda alacağım kağıt parçasına bakanlık personeli istemesiyle sahip olacak hakmı bu adaletmi bu ondan sonra gelsin bir sivri zekalı sınavda 18. yüzyıldan sorular sorsun...
İlk 3 günde itiraz hakkı olduğu için 26 mayısta itiraz hakkımız bitmiş o yüzden şimdi itiraz edemiyoruz sadece yargı yoluyla itiraz edebiliyoruz sizce soru iptali olacak mı yoksa aralığa mı kaldık 68 de kaldım da

özgür33

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
DSP
Konu başlığında yapılan bir tespiti görüp, yazılan iletileri okumak adına konuya girmiştim...

Öncelikle, konuyu açan üyenin bazı tespit ve düşüncelerini vurgulamak isterim. Bu sayede ve asıl tartışılması gereken noktaların gözden kaçırılmaması sağlanabilir. Yazarın ifadelerine mümkün olduğunca sadık kalmaya çalışarak maddeler halinde bu tespitleri sıralayalım:

1- 23 mayısta diğer sağlık personeli sınavında sorulan sorularla aldığımız eğitimle yüzde 70 terstir.
2- ÇSGB, diğer sağlık personeli için düzenlenen sınav soruları içeriğin ile bu kişileri iş güvenliği uzmanı gibi görmektedir.
3- Sınav, diğer sağlık personeli uzmanlık alanına yönelik çok sayıda soru içermemekteydi.
4- ÖSYM kasten sınav sorularını zor hazırladı.

Mesaj gönderildikten sonra bu tespitlere varsa karşı argümanlarınızla yanıt verirsiniz. Katılıyorsanız destek verici yönde beyanda bulunursunuz. Tartışırsınız, çözüm öneriniz varsa söylerisiniz. Bu bağlamda, konuya yazılanlara bir anlam veremediğimi üzülerek bildiririm.

Sınav sorularının çok azını forumlardan gördüğüm kadarıyla değerlendirmekle beraber, alınan eğitimin içeriğini bilmeme imkan yoktur. Ancak, iki defa iş güvenliği uzmanlığı sınavına girerek geçmiş fazlasıyla sorgulayan bir birey olarak eğitim kurumlarında verilen eğitimlerin sınav içeriği ile örtüşmediğini rahatlıkla söyleyebilirim. Benzer sorunu sizin de yaşamış olabileceğinizi düşünürüm.

Yukarıda yazdığım üzere sınav sorularını kısmen bilmekle beraber, farklı konularda yorumlardan gördüğüm ve okuduğum kadarıyla sınav içeriğinin diğer sağlık personeli uzmanlık alanlarına yönelik olmadığına ben de inanıyorum. ÖSYM'nin kasten zor sınav hazırladığını düşünmüyorum. Oluşturulan sınav komisyonun kendilerine bildirilen içerikten soru hazırladığını ve aynı şekilde soru oluşturmaya devam edeceklerini tahmin ediyorum.

Farklı kişilerden bazı örnek mesaj alıntıları:

"5 aydır çalışıyorum soruları görünce şok oldum..meslek hastalıkları konusunda hiç duymadığım isimler çıktı karşıma"

"Risk kontrol adimlarinda Dokümantasyon yoktur cevabına İGU ve İH ları ilgilendiren bir soru cevap..... DSP ye neden soruluyor"

"Diğer sağlık personeli sınavında sağlıkla ilgili soru bulmak cok zordu.aldığımız eğitimlerde zaten yanlış yönlendirmişler bizi üzerinde durduğumuz konularla alakalı bir soru çıkmadı.zamanımızı boşa harcadığımıza yanalım,eğitimdi sınavdı yaptığımız masrafamı yanalım,psikolojimizin bozulduğunamı."

"Geçmişte yapılmış olan İGU sorularından yaklaşık olarak 2000 soru çözdüm sınava girmeden önce.ÖSYM nin sorduğu sorularla hiç karşılaşmadım.İG Uzmanlarına sorulan sorular daha basitti.Sonuçta adımızı DİĞER sağlık personeli diye telaffuz etmişler."
sorgulayan adam sanırım isg uzmanısınız farklı branşlarımız var sağlık memurlarına sorulması gereken tıbbi terimleri isg uzmanlarına yöneltselerdi acaba bu yorumları gene yazarmıydınız sanki soruyu hazırlayan komisyonun üyesi gibi yazmışsınız.sorgularken birde sağlık çalışanlarının bu sertifika zorunluluğu getirilerek ne kadar madur olacaklarınıda bir yazıverin düşüncelerinizi çok merak ediyorum.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.