Zara İnditex Sosyal Uygunluk Hazırlığı

OmerKaraer

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Diğer
Merhabalar bir firma ile sosyal uygunluk denetimlerine hazırlamam için anlaştık. İnditex den onay alması için gerekli evraklar nelerdir. Neler yapmam gerekir. Bana yol gösterebilir misiniz. 2 3 gündür araştırma yapıyorum ama halen emin değilim :( Neler yapılmalı, hangi evraklar gerekli, hangi uygulamalar gereklidir. Şimdiden teşekkür ederim

Cemre Aysalar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhabalar bir firma ile sosyal uygunluk denetimlerine hazırlamam için anlaştık. İnditex den onay alması için gerekli evraklar nelerdir. Neler yapmam gerekir. Bana yol gösterebilir misiniz. 2 3 gündür araştırma yapıyorum ama halen emin değilim :( Neler yapılmalı, hangi evraklar gerekli, hangi uygulamalar gereklidir. Şimdiden teşekkür ederim
Merhaba Ömer Bey, ben boyahanede çalışıyorum ve 2 defa sosyal uygunluk denetimi geçirdim. Bildiğim kadarıyla destek olmaya çalışırım yalnız sizin firmanızın faaliyeti nedir?

Öncü Bakır

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
süreç sadece iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili değil sosyal uygunlukta SGK dökümü, çalışanların dinlenmesi(işletmeden rasgele seçilen üç-beş çalışanla yüz yüze gizli görüşme), çalışma saatleri, mesai saatleri vb konular da içerir. İş güvenliği ile ilgili olarak aslında her şeye bakabiliyorlar, her gelen daha farklı bişey isteyebiliyor ancak genel olarak işletmede sağlık kontrolleri yapılmış mı, basınçlı kaplar, asansör, forklift vb.. periyodik kontroller, çalışan temsilcisi seçilmiş mi özellikle seçimle olmasını ve en az bir temsilcinin bayan olmasını istiyorlar, yangın tesisatı periyodik kontrolü, iş makinesi varsa operatör belgesi, yeteri kadar destek elemanı atanmış mı ve liste güncel mi, ilkyardım belgesi yeteri sayıda var mı,yeterli soyunma odası var mı ve uygun mu(havalandırma,dolaplar vs) acil çıkış kapıları dışa açılıyor mu, her bölümde acil çıkışları gösteren krokiler var mı,acil kaçış yolları ve çıkış kapıları aydınlatılmış mı,içme suyu analizleri yapılıyor mu, kurul toplantı tutanakları, çalışanlar KKD kullanıyor mu, elektrik topraklama, paratoner kontrolleri...İşyerinde ortam ölçümleri, MSDS ler kimyasal olan ortamlarda mevcut mu,ecza dolapları ile ilgili kayıt var mı yeter sayıda ecza dolabı var mı,çalışanların eğitimleri düzenli veriliyor mu son eğitimler, risk değerlendirmesi, kimyasal risk değerlendirmesi, acil eylem planı...dilek şikayet kutusu var mı, bu kutular çalışan temsilcileriyle beraber mi açılıyor aklıma gelenler bunlar anlayacağınız yapılması gereken her şey kısaca...

Cemre Aysalar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
@Öncü Bakır 'a ek olarak; ortam ölçümleri(VOCye özellikle bakılıyor), havalandırma tesitası muayene belgeleri,
tuvalet(temizliğine en çok önem verdikleri yer), sebil temizlik kayırları, ecza dolapları kontrol formları, yemek numune kayıt listesi ve mutlaka numune alınıp saklanması,mutfak çalışanlarının tamamının hijyen belgesinin olması,
yangın tüpleri ve dolaplarının kontrol çizelgeleri,
dilek-şikayet kutularının kamera çekmeyen bir yerde olması gerektiği( biz soyunma odalarına yerleştirdik),
servis var ise araç muayene ve ruhsatları, şoför psikoteknik ehliyet src güncel belgeleri,
boya ve kimyasal taşma kapları, ambalajlarının tanımlı olması, kullanılan yerde msdslerinin olması,
kimya laboratuvarında ve boya kimyasal noktalarında göz solüsyonu, göz-vücut duşlarının aktif çalışması,
yangın tatbikatları kayıtları ve çalışanların tamamının katılım sağlamış olması gerektiği, 1 tatbikatın mutlaka gece yapılması,
makine bakım atölyesinin düzeni malzemelerin düzenli dizilimi devrilme riskine karşı önlemlerin olması,
itfaiye raporunda termin belirtilerek eksiklik yazılmamış olması,
çevre izni, çevre eğitimleri, endüstriyel atık yönetim planı, çevre boyut analizi olmalıdır.

DUYGU ŞAHİNN

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhaba,
Ben de size genel olarak istenen evraklarla ilgili bir bilgilendirme yapayım, tekstil firmasında olduğum için sosyal uygunluk denetimleri sürekli gerçekleştiriliyor İnditex tarafından.Aşağıda istenen evraklar mevcut.
inditex şeffaflık konusuna çok önem veriyor, bu sebeple sizi denemek amaçlı sorular sorabiliyorlar, dürüstçe cevap vermenizi tavsiye ederim.
En çok önem verdiği olmazsa olmazlarından, Yangın konusu; yangın alarm ihbar butonları, tatbikatlar, yangın eğitimleri, yangın tüpleri bunlara da çok önem veriyorlar. Yine kafanıza takılan birşey olduğunda yardımcı olmaya çalışırım.
Evrak listesi;
· İşyeri izin ve çalıştırma ruhsatı
· Vergi levhası
· Çalışan sözleşmeleri
· Son 12 aya ait zaman kayıtları
· Son 12 aya ait ödeme kayıtları
· Son 12 aya ait ücret makbuzu
· Son 12 aya ait Sigorta Primleri
· Toplu sözleşme akdi (varsa)
· Üretim kayıtları
· Şirket politikaları:
*Sendika kurma ve toplu sözleşme özgürlüğü
*Çocuk işçilik
*Çalışma saatleri ve ödemeler
*Disiplin ve disiplin suçları
*Fayda ve izinler
*Sağlık ve güvenlik konusu
*Acil Durum Ekipleri ve ilgili evrakları
*Çevre
*İçme suyu analiz raporları
*Disiplin kayıtları
*Diğer politikalar;
- Güvenlik, sağlık ve hijyen vb. konulara ait denetim raporları
- Makine muayene ve servis kayıtları
- Kaza ve yaralanma kayıtları
- Tesis tahliye planı
- Çalışanların temsil edilişinin detayları
- İş gücü temsilcileri/ işçi sendikası ile yönetim arasındaki yapılan toplantıların tutanakları
- Sertifikasyon süreçleri için kullanılabilir, geçerliliği olan raporlar (SA8000, ISO9001, ISO14001…)

OmerKaraer

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Diğer
süreç sadece iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili değil sosyal uygunlukta SGK dökümü, çalışanların dinlenmesi(işletmeden rasgele seçilen üç-beş çalışanla yüz yüze gizli görüşme), çalışma saatleri, mesai saatleri vb konular da içerir. İş güvenliği ile ilgili olarak aslında her şeye bakabiliyorlar, her gelen daha farklı bişey isteyebiliyor ancak genel olarak işletmede sağlık kontrolleri yapılmış mı, basınçlı kaplar, asansör, forklift vb.. periyodik kontroller, çalışan temsilcisi seçilmiş mi özellikle seçimle olmasını ve en az bir temsilcinin bayan olmasını istiyorlar, yangın tesisatı periyodik kontrolü, iş makinesi varsa operatör belgesi, yeteri kadar destek elemanı atanmış mı ve liste güncel mi, ilkyardım belgesi yeteri sayıda var mı,yeterli soyunma odası var mı ve uygun mu(havalandırma,dolaplar vs) acil çıkış kapıları dışa açılıyor mu, her bölümde acil çıkışları gösteren krokiler var mı,acil kaçış yolları ve çıkış kapıları aydınlatılmış mı,içme suyu analizleri yapılıyor mu, kurul toplantı tutanakları, çalışanlar KKD kullanıyor mu, elektrik topraklama, paratoner kontrolleri...İşyerinde ortam ölçümleri, MSDS ler kimyasal olan ortamlarda mevcut mu,ecza dolapları ile ilgili kayıt var mı yeter sayıda ecza dolabı var mı,çalışanların eğitimleri düzenli veriliyor mu son eğitimler, risk değerlendirmesi, kimyasal risk değerlendirmesi, acil eylem planı...dilek şikayet kutusu var mı, bu kutular çalışan temsilcileriyle beraber mi açılıyor aklıma gelenler bunlar anlayacağınız yapılması gereken her şey kısaca...

Çok teşekkür ederim

abdulkerim doğan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Çok teşekkür ederim

size doğrudan yine bu tip denetimlerde bakılacaklara dair bir liste paylaşıyorum. bu dokümanı inceleyerek buna göre dosya hazırlamalısınız.

Ekli dosyalar

• EVT-Document List_Turkey_V2.pdf
    147.4 KB · Görüntüleme: 621

Belgin Onat

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhaba Ömer Bey,

sizde inditex klavuzları var mı acaba ?

Haluk Şahin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Selamlar. Arkadaşlar sosyal denetim formu örneği eklidir.

Ekli dosyalar

• SOSYAL DENETIM FORMU - Ornek.xlsx
    26.2 KB · Görüntüleme: 181
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.