Bilgilendirme Yükselme Için Prim Günü ( Bakanlığa Gittim )

Konu, 'İSG Katip Hakkında Herşey' kısmında Hakan ERDOĞAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. OHSISGUZ

  OHSISGUZ TÜİSAG Üyesi  bakalım nasip bu sefer girebilecekmiyim :)


   
 2. turgutreis

  turgutreis TÜİSAG Üyesi

  benim durumda tam tersi bagkur borçlanmam var affı bekliyom normalde ödenen prim gün sayısı 2650 civarı (kabaca hesapla emekli sandığı+SGK) B ye girmem gerekiyor ama A gireceksiniz diyor. itiraz etmesem bana sıkıntı yaratırmı ilerde? kazanırsam 400 günlük primi öderim. aynı durumda olan arkadaşlar varmı. neyapmamız lazım?

   
 3. experience

  experience TÜİSAG Üyesi

  Prim gün sayısı benim gibi kritik olanlar da var ve sorularımıza net olarak cevap verecek muhatap çoğu zaman bulamıyoruz bakanlıkta.Benim prim günlerimi topladığımda 2900 gün ediyor.Ama tabi fiili hizmet süre zammı yedek subaylıktan 3 ay ve çalıştığım kurumda yaptığım görev nedeniyle de 4 ay ilave ettiğimde 3000 'i rahatça geçiyorum.Ama FHSZ prim gün sayısına ilave ediliyor mu bunu ben bir aydır bakanlıkta telefonla ulaşabildiğim hiçbir yerden öğrenemedim.Sadece alo 170 ilave edildiğini söyledi ama ona da yüzde yüz güvenmek imkansız.Ben de sistemde B gözükünce demek ki ilave edilmiyormuş deyip moralimi bozmuştum.Ama bu linki ilk açan arkadaşın 2008 den öncekileri bakanlığın göremediğini ve pek çok kişide yanlışlık olduğunu ilan etmesi üzerine biraz moralim düzeldi ve evrakları yolladım ben de.
  Ama şu var ki bu sitenin müdavimi olmasak ve sürekli birbirimizi haberdar edebildiğimiz böyle bir web ortamı olmasa belki de ben B sınavını kabullenip habersizce bir mağduriyet yaşayacaktım ve bunu asla bilmeyecektim.
  Ben bişey daha söylemek istiyorum.Kamu kurumu olsun veya özel olsun yaptığı işlerde karşılaştığı sorunlarda sürekli olarak sorgulayan ve küçük olasılıklar üzerine bile büyük hesaplar yaparak yaklaşım sergileyen tek meslek grubu mühendislik.Şu karşılaştığımız manzara bize çok trajikomik geliyor,çünkü bizim mesleğimizde bu denli büyük hatalara asla yer yok,çünkü mühendisin küçük bir hatası nice canlara malolabiliyor.İş güvenliği gibi önemli bir işi niye teknik elemanların yapması gerektiği burada da ortaya çıkıyor.İşte burada da bir mühendis zihniyetiyle düşünülmüş ama tipik bir memur zihniyeti eliyle yürütülen bir sistem hazırlanmış.Özentisiz,içi boş,kargaşa ve mağduriyetler yaratan bir sistem.O kurumda amirler,müdürler ne işe yarar anlamak da mümkün değil.Birisi çıkıp demiyor mu arkadaş gel buraya sen ne yapıyorsun,sınava kalmış şurda 1 ay bu milletin perişanlığı da nedir.

     

   
 4. isg.biyolog

  isg.biyolog TÜİSAG Üyesi

  16 yıllık memuriyetim var,ama B görünüyor.Kargoyla yolladım dilekçe ve eklerini.kargom 22si sabahı saat 10 da oraya ulaştı.henüz düzeltilen bişe yok.Sistemde B yi gördükçe ne huzurum olacak ne de sınav motivasyonum.Devlet memuru olduğum içinde işlerin ne kadar acele (!) yürüdüğünü tahmin edebiliyorum.Ama insafsızlık da etmemek lazım.Kısa sürede mucizler beklememek lazım.Bekleyip görmek lazım,nasılsa müracaatımızı yaptık,önemli olan o.müracaatınızı yaptıktan sonraki herşey halledilir.rahat olun (tabi önce ben olmalıyım :) )

   
  arwen ve Hakan ERDOĞAN bu yazıya teşekkür etti.
 5. Hakan ERDOĞAN

  Hakan ERDOĞAN TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi


  haklısınızda sistemden düzeltilmesi 2-3 günde halledilmesi gerekmez mi?.aynı durum bende de oluşmaya başladı.mesela üstte bir arkadaşımız yazmış. Aralığa yetişmedi şubatta girersiniz deyipte hala B gözükmesi işin ne kadar hassasiyet ile yürütüldüğünün göstergesi malesef.inşallah kimse mağdur olmaz.yurtdışına gitmeyi bu sınav için 3-4 ay erteledim...
  of of beklemekde zor.


     

   
  isg.biyolog bu yazıya teşekkür etti.
 6. silaefe

  silaefe TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar ,
  1800 gün prim ve üzerine sahip olupta 21 aralık sınavında B sınıfı uzmanlığını alanlar devamında A sınıfı uzmanlık sınavına girmek için ekteki örnek ile bakanlığa başvurabilirler.
  Ben başvurumu yaptım. Mevzuatta yayınlanan ile uygulamada yapılan arasında hata var. Olumsuz talep ile yargı yolu daha net sonuçlanacaktır.

  Bilginize

  23/01/14


  ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI’NA

  ANKARA

  03/12/2013 tarihinde isggm.gov.tr adresinden Bakanlık adına yapılan duyuruda ; İş Güvenliği Uzmanlığı belge sınıfı yükseltme hakkı için ‘ bir belgenin kazanılması için verilmiş olup ilk sınav hakkında başarılı olanlar, yeni bir belge için sınav hakkı talebinde bulunamazlar ‘ ibaresi kullanılmış olup , uygulamanın da bu doğrultuda gerçekleştirildiğini gördük.

  30/06/2012 tarihinde resmi gazetede yayınlanan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun Geçici 4.maddesinin 12/07/2013 tarihli 6495/55md. Değişikliğine dayandırılarak 29/12/2012 resmi gazetede yayınlanan İş Güvenliği Uzmanlarının Görev , Yetki , Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmeliğin geçici 2.maddesinde 11/10/2013 tarihli yapılan değişiklik neticesinde sınıflar arası yükseltme başlığı 03/12/2013 tarihinde yapılan duyuruda belirtildiği gibi bir belgede yükseltme ifadesini taşımamaktadır. Söz konusu maddenin 3. Bendi ; ‘(3) Birinci ve ikinci fıkrada sayılanlar Kanunun Geçici 4 üncü maddesinin ikinci fıkrasının yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde düzenlenecek sınavlara iki defaya mahsus girme hakkı kazanırlar. Başvuruda istenecek belgeler Bakanlıkça ilan edilir. ‘ şeklinde yayınlanmıştır. Görüldüğü üzere mevzuat yükseltmenin bir defaya mahsus olduğunu buyurmamıştır.

  Kaldı ki aynı zamanda C sınıfı belgesini 21 aralık 2013 tarihinde hak etmiş bir uzman devamında A sınıfı uzmanlık sınavına katılması söz konusu iken ; Aynı tarihte B sınıfı uzman olarak yeterliliğini kanıtlamış olan uzman , A sınıfı uzmanlık sınavına katılamaması anlaşılması zor bir çelişki içermektedir.

  Konu ile ilgili olarak 21 Aralık 2013 tarihinde B sınıfı uzman olarak yeterlilik almış olan İş Güvenliği Uzmanlarının da mevzuat tarafından belirlenmiş olan 12/07/2014 tarihine kadar yapılacak olan yükseltme sınavlarına katılmasının sağlanması için gereğinin yapılmasını arz ederim.


  Saygılarımla

   
  fatihöztürk bu yazıya teşekkür etti.
 7. izmir6935

  izmir6935 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaslar dilekçe veripte duzelen varmı aranızda?
   
 8. selda boy

  selda boy TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar ben belgeleri gecen hafta gönderdim cunku sistemde sadece SGK yı sorgulayacaklarını duyurmuslardı. benimse emekli sandıgında görünen günlerim var. velhasıl dün bütün gün telefonda aralıksız aramama ragmen genel evrak, isg gelen evrak , isg birimlerinin hiç birine ulaşamadım. en son sadece bir kişiyle konusabildim. evragınız bize hiç gelmemiş dedi. suandada aramaya devam ediyorum. telefonları acmıyorlar . santral bile "evet acmıyorlar cok yogunlar " diyor. ben bu işi anlayamadım. Allah hepimizin yardımcısı olsun.   
 9. ertanu

  ertanu TÜİSAG Üyesi

  Güzel kardeşim tüm evraklar dediğin nedir. Asıl sorun orda zaten hangi evrak gönderilecek belli değil .Kurumlar sadece hizmet dökümü verebiliyor.SGK ise 2008 den sonrasını görüyor.

     

   
 10. ertanu

  ertanu TÜİSAG Üyesi

  Hocam hangi belgeleri gönderdin??   
 11. izmir6935

  izmir6935 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaslar postayla yada sahsen basvuranların belge sorgulamalarındakı hata B-A duzelen varmı?   
 12. Güler Yıldırım

  Güler Yıldırım TÜİSAG Üyesi

  örn
  örnek dilekçeye nerden ulaşabilirim Erdoğan Bey belli bir formatı var mıdır?

   
 13. ebru_yurt

  ebru_yurt TÜİSAG Üyesi

  OSGB rehberi diye bir siteden de kamuoyu yaratın girersiniz diye bilgi aldım.Kanunen engel yok arkadaşlar.Yalnız dilekçeyi nasıl göndereceğiz?
   
 14. ebru_yurt

  ebru_yurt TÜİSAG Üyesi

  Girmek istiyoruz ama sistem izin vermiyor. Kamuoyu oluşturmamız lazımmış.Gerekirse mahkemeye verelim. Dilekçe ile başvuralım yine de sınav için. Bimere şikayet yazalım.Birlik olursak bu iş kolay çözülür.

   
 15. memocan

  memocan TÜİSAG Üyesi

  Birazdan ptt ye gidip dilekçemi göndereceğim. 10 sayfa kağıt zarfa nasıl sığacak merak içindeyim. Bizi bu şekilde uğraştıranlara bol bol dua ediyorum.   
  selda boy bu yazıya teşekkür etti.
 16. Erol SOYKÖK

  Erol SOYKÖK TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar ben ayın 16 sında 413 tl ücret yatırdım. C sınıfını kazandım 3500 gün prim günüm olduğu için A sınıfına girecem fakat isg katipte halen hiçbir bilgi yok.sisteme giremiyorum.yardımcı olursanız sevinirim.

   
 17. esahan

  esahan TÜİSAG Üyesi

  Evrak takibi için hangi numaraları aramamız gerekiyor.Acil

   
 18. esahan

  esahan TÜİSAG Üyesi

  Evrak takibi için hangi numaraları aramamız gerekiyor.Acil

   
 19. esahan

  esahan TÜİSAG Üyesi

  Evrak takibi için hangi numaraları aramamız gerekiyor. Acil

   
 20. uzmanöğretmen

  uzmanöğretmen TÜİSAG Üyesi

  Merhaba, benim sormak istediğim şu; benim 17 yıllık memuriyetim + 500 gün sigorta ödemem var. Memuriyet için kurumumdan HİZMET DÖKÜM CETVELİ, sigorta için e-devlet ten kendi şifremle döküm alıp dilekçemle göndersem yeterli olur mu acaba? Yoksa emekli sandığı ve SGK ya giderek mi döküm almalıyım?

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica