Hata Bul - Yük Dengelemede Son Nokta Bu Mudur? | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Hata Bul Yük Dengelemede Son Nokta Bu Mudur?

Konu, 'Elle ve Mekanik Yük Taşıma' kısmında soneleman tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. soneleman

  soneleman TÜİSAG Üyesi  [​IMG]


   
 2. Cem BAYDAR

  Cem BAYDAR TÜİSAG Üyesi

  demirin, sapanlama yapılarak taşınması gerekir.

   
  Fatih ÖZKAN ve mühendis1985 bu yazıya teşekkür etti.
 3. gbrjcksn

  gbrjcksn TÜİSAG Üyesi

  doğrudur,bu tür uzun parçalar V şeklinde iki noktadan bağlanarak taşınır. ayrıca burada dalgınlıkla vinci ileri yönde kumanda edeceğim derken aşağı-yukarı yönde hareket ettirmesi sonucu parmakları makaraya sıkışabilir.

     

   
  Fatih ÖZKAN ve mühendis1985 bu yazıya teşekkür etti.
 4. ulku

  ulku TÜİSAG Üyesi

  bu insanların düşünce yapıları beni hala hayretler içinde bırakıyor...

   
  bernat bu yazıya teşekkür etti.
 5. çelikoğlu

  çelikoğlu TÜİSAG Üyesi

  bence gayet çözüm odaklı ve yaratıcı
  ne de olsa vakit nakittir.:)

     

   
 6. Murat KOÇAK

  Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

  beyfendi kişisel ulaşım araçlarını, toplu taşıma araçlarına tercih ediyor bence....!!!

   
 7. barisnistelrooy

  barisnistelrooy TÜİSAG Üyesi

  Abimiz daha önce jokey miş. Attan düşmüş bi de vinçten düşeyim demiş :))
   
 8. seher şensoy

  seher şensoy TÜİSAG Üyesi

   
  Hüseyin Kemal ERKAN ve alix bu yazıya teşekkür etti.
 9. seher şensoy

  seher şensoy TÜİSAG Üyesi

  işte yurdum insanına bi örnekk daha :)

     

   
  alix bu yazıya teşekkür etti.
 10. mühendis85

  mühendis85 TÜİSAG Üyesi

  Bence tüm suçlular bu fotoğraf karesinde görünmüyor. Burada işveren, işveren vekili, ustabaşı ya da posta başı her kimse hiç mi suçu yok? Görev tanımları yapılmış mı? Denetim yapılıyor mu? Yük dengeleme talimatı hazırlanmış mı ? Talimatlar çalışana tebliğ edilmiş mi? Yük dengelemek için gerekli teknik ekipmanlar mevcut mu ? Sorgulanması gerekenler bence bunlar.Tüm bu tedbirler mevcutsa alaylı bir şekilde aşağıdaki yorumları yapın.:

  Çözüm üreten arkadaşlara ayrıca teşekkür ediyorum, bence uzmanın görevi çalışanla dalga geçmek değil, güvensiz hareketleri ve güvensiz şartları tespit etmek ve çözüm üretmek...   
  ZEYNEP ATALAY, bernat, sultan aydın ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 11. seher şensoy

  seher şensoy TÜİSAG Üyesi

   
 12. seher şensoy

  seher şensoy TÜİSAG Üyesi

  mühendis 1985 iş sağlığı güvenliği uzmanı olan her arkadaşım işi ve sorumlulukları konusunda yeterince duyarlı ve hassastır, olmayanlarda zaten zaman içerisinde karşılaşacakları durumlar sonucu hassas olmayı öğrenecekler. burda dalga geçmek değil amaç. sadece biz evet önlemler alıcaz gördüğümüz tehlikeler ve doğurabileceği riskler konusunda. lakin yurdum insanı tehlike yaratmak konusunda bu kadar başarılı olursa bu bizim başarımızı ters orantılı olarak etkileyecektir. bütün sorumluluğu tehlike yaratan kişi dışındakilere yüklemek ne derece doğru bunu bi düşünmek lazım. görev tanımı demişsiniz , görev tanımı yapılırken bu kadar yaratıcı bir çalışan olabileceğini eminim kimse düşünmez bu konuya da değinmezdi. burda yazdıklarınızın içerisinde sadece ekipman konusuna katılıyorum, çünkü çalışanlar böle dahice fikirleri biçok zaman malzeme yeterizliğinden üretebiliyolar, koşulları zorluyolar yani bi anlamda. talimat demişsiniz mesela siz talimat hazırlasaydınız dengeyi sağlamak için uzun malzemelerin taşınması sırasında yükün üzerine çıkmayın mı derdiniz . siz de takdir edersiniz ki resimde olmadığını sölediğiniz yetkili insanlar ki biz de aslında onlardan biriyiz her saniye çalışanların başında olamıyoruz. evet çalışanlar malzeme taşıma talimatlarıyla uyarılıp denetlenerek böle yanlış bi olayın yaşanması engellenebilirdi ama çalışan da kendi can güvenliğini az da olsa düşünebilmeli ve bunun tehlikeli bi davranış olduğunu farkedebilmeli diye düşünüyorum. yani arkadaşım bu işte herkes kendine düşeni yapmalı , yapmayı öğrenmeli ve çevresinin , tehlikelerin ve herşeyden önce kendisinin e düşen sorumluluğun farkında olmalı. biz ekibiz ve bu ekipte çalışanlar da var unutmayalım.

   
 13. denizdeniz

  denizdeniz TÜİSAG Üyesi

  haklısınız işçiye bırakırsanız en kolayı seçer.bne emniyet kemerinin lanyardını sefer tasına bağlıyan gördüm (birebir doğrudur) işçi asla güvenliği düşünmez çünkü adama zaten iyi koşullar sunamıyoruz ALLAH aşkına kaçımız yattıkları koğuşlarda yatarız hiç baktınımı yemek hanelerine ,çadırlarda adam yakmadıkmı biri ben çadırda yatmam dedimi? kaçımız formene karşı işçiyi koruyabiliyoruz? bütün mühendislik kanunlarını en iyi bile formen ve usta başlarımız sağolsun onlar oldukça bize gerek yok,sanırım yurdum işçisinin toplu taşıma aracını veya ata binmesini değilde yurdum patronlarının isg uzmanlarını ve vardiya mühensilerinin ne yaptığını sorgulasak ? aklıma geldi toplu işçi servisindede 7 kişi öldürmüştük
   
  bernat, sultan aydın, Fatih ÖZKAN ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 14. Fatih ÖZKAN

  Fatih ÖZKAN TÜİSAG Üyesi

  Uyarınız doğru. Yıllar önce vinç ile malzeme sevkıyatı sırasında (Zemin kattan, bir alt kata, depoya malzeme indiriliyordu), vinci aşağı hareket ettirirken, malzemeyi yönlendirmek için diğer eliyle de halatı tutan ve makaraya elini sıkıştıran bir arkadaşımızın eline dikiş atılmıştı. (1.Bu konuda kesin kural konulmalı)

  Geçen hafta ayrıntılarını hatırlayamadığım, gazetelere yansıyan bir iş kazası haberine göre, iki işçi ağır bir malzemenin üzerine çıkıp halatları bağlamışlar, vakitten tasarruf için olsa gerek, işçiler üzerindeyken, malzeme yerden 3 m yükseğe kaldırıldığı sırada, halat kopmuş ve işçiler ezilerek can verdiler. (2.Bu konuda da kesin kural konulmalı)

  Bu tip uzun veya ağırlık merkezi belirsiz malzemeleri kaldırmadan önce askıya alıp dengesini kontrol edip, gerekirse sapanların taşıma noktaları değiştirilerek, dengeli taşımak en iyisi ama yine vakitten tasarruf etmek isteği ile dengesiz taşıma yapılıyor. (3.Bu konuda da kesin kural konulmalı)

  Fotoğraftaki gibi parçalı yükler için daha hayati diğer bir konu da, diğer arkadaşlarımızın bahsettiği gibi, tekstil sapan ile bağlayarak malzemelerin dökülmesini engellemektir. Fotoğraftaki gibi bir yük dengeliyse de yukarı kaldırılacak olsa demir çubukların teker teker aşağıya dökülme ihtimalleri tehlike oluşturuyor. (4.Bu konuda da kesin kurala ihtiyaç var.)

  Bu tip malzemeleri indirir kaldırırken ayakları korumak gerekli. Durduğu yerde bile yuvarlanıp ayaklara düşebilir. (Bu da 5 olsun!)

  Kazasız günler dilerim. Saygılarımla

   
  bernat bu yazıya teşekkür etti.
 15. Fatih ÖZKAN

  Fatih ÖZKAN TÜİSAG Üyesi

  Ayakları korumaktan (5 ) kastım, çelik burunlu iş ayakkabı kullanılmasıdır. Açıklama eksik kalmasın. Selamlar   
  bernat bu yazıya teşekkür etti.
 16. barisnistelrooy

  barisnistelrooy TÜİSAG Üyesi

  Bu forumu takip edenler zaten az çok bu durumlarda kimler suçlu, kimlerin ne yapması gerektiğini biliyor. Somurtarak sürekli bi ciddiyet içinde forum takip etmekte sıkıcı olur bi yerde. Yorumlarda sıkıntı varsa yönetime iletin lütfen. RESPECT

   
 17. mühendis85

  mühendis85 TÜİSAG Üyesi

  Barış Bey, eğer konu başlığı "Birazda Eğlenelim" kısmında açılmış olsaydı size hak verirdim. Konu başlığı gayet açık "İş Sağlığı ve Güvenliği - Hataları Bul "
  Açıklama yeterlidir umarım iyi çalışmalar...

   
 18. denizdeniz

  denizdeniz TÜİSAG Üyesi

  ve eğer bu eğlenme en basit tabiriyle kırıcı oluyorsa SAYGI duyduğumuz mesleğimiz için sitem yapmaya da hakkımız olduğumuz düşünüyorum

   
  mühendis1985 bu yazıya teşekkür etti.
 19. barisnistelrooy

  barisnistelrooy TÜİSAG Üyesi

  Siz doğru olanları yapın. Benim ve diğer arkadaşların yorumları yanlış (size göre) . Herkes doğruyu yapacak diye bişey yok zaten. Kırılan varsa da samimiyetle özür diliyorum kendisinden. İyi çalışmalar herkese...

   
 20. s.ay

  s.ay TÜİSAG Üyesi

  Kesinlikle çok haklısınız resmi görür görmez aklıma gelene tercüman oldunuz, işçiyi suçlamak en kolay yol. Sen hiç tedbir alma, iş güvenliğine yatırım yapma ,ondan sonra ha bire çalışanı suçla. Çünkü asıl yapılması gereken iş maliyet içeriyor. Kimseyi kandırmayalım.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica