Yük Arabalarına El Sıkışması | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Yük Arabalarına El Sıkışması

Konu, 'Başınıza gelen iş kazaları ve ucuz atlatmalar' kısmında cİSG tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. cİSG

  cİSG TÜİSAG Üyesi  IMG_20140702_085029.jpg Arkadaşlar tekerlekli yük taşıma sırasında çalışanlardan biri boş arabayı hareket ettirirken durağan halde bulunan dolu yük arabasının arasına sol el orta ve işaret parmaklarını sıkıştırdı.
  Buna önlem olarak arabaların hareketinin kolaylığını sağlama amaçlı hareket ettirme kollarının yük arabalarına yapılması gerektiğini düşünüyorum. Sizin fikirleriniz nelerdir ?
  Değerli yorumlarınızı bekliyorum.


   
 2. cİSG

  cİSG TÜİSAG Üyesi

 3. Uzman Özlem

  Uzman Özlem TÜİSAG Üyesi

  Aynı dertten bende muzdaribim ne yazık ki. Ben bir öneride bulundum işletmeye ama kabul ettiremedim, belki sizde fayda görür. İnsan gücünü de sıfıra indirecek bir durum. Şarjlı forkliftin ön konsolu gibi bir konsol düşünün, öyle bir konsolda hareket sistemleri ve sensörleri mevcut bulunacak, siz ekstra sadece bu konsola kanca yerleştireceksiniz ve bir yerden bir yere arabaları götürmek zorunda olduğu zaman personel kancayı arabaya takarak ön konsoldan kumanda ederek götürecek. Sadece 2 parmağıyla ve tehlikeden kopuk bir şekilde bu işlem yapılabilir. Ancak ben dediğim gibi işyerime kabul ettiremedim bunu, umarım siz kabul ettirebilirsiniz. Bir de bu arabaların diğer bir problemi çok fazla yükleme yapıldığında devrilme riskleri. Bazen 2-3 personel itelemekte zorlanıyorlar, o kadar sıkıntılı bir durum ki cidden, adamları görünce üzülüyorum.

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica