ekşioğlu o s g b

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
https://www.eksiogluosgb.com/yuksekte-calisma-belgesi/

Yüksekte çalışma belgesi, yüksekte çalışma eğitimi alınmasının ardından kişilere verilen bir sertifikadır. Bu eğitimin düzenlenmesinin amacı yüksekte çalışma durumunda olan kişilerin güvenli şartları oluşturarak ekipmanlarını en doğru şekilde kullanabiliyor olmasını sağlamaktır. Yüksekte çalışmak olan kişilerin risk analizi ve çözüm becerisinin gelişmiş olması gerekir. Bu alanda çalışan kişiler kişisel koruyucu donanım bilgisi edinerek bunların teknik özellikleri, kullanımı, bakımı, konusunda yetkinliğe sahip olmalıdır. Siz de yüksekte çalışma belgesi sahibi olarak bu alanda çalışma becerisi elde edebilirsiniz.

Peki yüksekte çalışma tam olarak nedir? Hangi şartlar gözetilmektedir?

Seviye farkı bulunan ve düşme sonucu yaralanma ihtimalinin oluşabileceği her türlü alanda yapılan çalışma, yüksekte çalışma olarak kabul edilmiştir. Bu alanlarda çalışan bireylere yüksekte çalışma ile ilgili tehlike ve riskler hakkında bilgilendirme sağlanarak gerekli eğitim verilmektedir.

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun 17. maddesine ve 15.05.2013 tarih ve 28648 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliği’nin 5. maddesine göre; işverenler, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini almasını sağlamakla yükümlüdür.

25786 sayılı yapı işlerinde iş sağlığı ve güvenliği yönetmeliği ve 28695 sayılı kişisel koruyucu donanımların (KKD) işyerlerinde kullanılması hakkında yönetmelik gereği de bu eğitimin alınması zorunludur.

Yüksekte çalışma belgesi nasıl alınır?

Yüksekte çalışma belgesi almak için öncelikle bu alanda resmi olarak görevlendirilmiş bir OSGB firması ile görüşmeniz ve eğitim almanız gerekmektedir. Ekşioğlu OSGB, yüksekte çalışma belgesi için ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz. Ekşioğlu yüksekte çalışma eğitimi sonrası düzenlenecek belgede, eğitime katılan kişinin adı, soyadı, görev unvanı, eğitimin konusu, süresi, eğitimi verenin adı, soyadı, görev unvanı, imzası ve eğitimin tarihi yer almaktadır.

Zorunlu mu? Kaç yıl geçerlidir?

Yüksekte montaj, bakım-onarım ve temizlik işleri yapacak çalışanların bu eğitimi alması ve belge sahibi olması yasal olarak zorunludur. Belge geçerlilik süresi 2 yıldır. Değişen ekipman ve teknolojilere bağlı olarak çalışanın zaman aşımına uğradıkça tekrar eğitim alması gerekir.

okhan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
https://www.eksiogluosgb.com/yuksekte-calisma-belgesi/

Yüksekte çalışma belgesi, yüksekte çalışma eğitimi alınmasının ardından kişilere verilen bir sertifikadır. Bu eğitimin düzenlenmesinin amacı yüksekte çalışma durumunda olan kişilerin güvenli şartları oluşturarak ekipmanlarını en doğru şekilde kullanabiliyor olmasını sağlamaktır. Yüksekte çalışmak olan kişilerin risk analizi ve çözüm becerisinin gelişmiş olması gerekir. Bu alanda çalışan kişiler kişisel koruyucu donanım bilgisi edinerek bunların teknik özellikleri, kullanımı, bakımı, konusunda yetkinliğe sahip olmalıdır. Siz de yüksekte çalışma belgesi sahibi olarak bu alanda çalışma becerisi elde edebilirsiniz.

Peki yüksekte çalışma tam olarak nedir? Hangi şartlar gözetilmektedir?

Seviye farkı bulunan ve düşme sonucu yaralanma ihtimalinin oluşabileceği her türlü alanda yapılan çalışma, yüksekte çalışma olarak kabul edilmiştir. Bu alanlarda çalışan bireylere yüksekte çalışma ile ilgili tehlike ve riskler hakkında bilgilendirme sağlanarak gerekli eğitim verilmektedir.

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun 17. maddesine ve 15.05.2013 tarih ve 28648 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliği’nin 5. maddesine göre; işverenler, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini almasını sağlamakla yükümlüdür.

25786 sayılı yapı işlerinde iş sağlığı ve güvenliği yönetmeliği ve 28695 sayılı kişisel koruyucu donanımların (KKD) işyerlerinde kullanılması hakkında yönetmelik gereği de bu eğitimin alınması zorunludur.

Yüksekte çalışma belgesi nasıl alınır?

Yüksekte çalışma belgesi almak için öncelikle bu alanda resmi olarak görevlendirilmiş bir OSGB firması ile görüşmeniz ve eğitim almanız gerekmektedir. Ekşioğlu OSGB, yüksekte çalışma belgesi için ekibimiz ile iletişime geçebilirsiniz. Ekşioğlu yüksekte çalışma eğitimi sonrası düzenlenecek belgede, eğitime katılan kişinin adı, soyadı, görev unvanı, eğitimin konusu, süresi, eğitimi verenin adı, soyadı, görev unvanı, imzası ve eğitimin tarihi yer almaktadır.

Zorunlu mu? Kaç yıl geçerlidir?

Yüksekte montaj, bakım-onarım ve temizlik işleri yapacak çalışanların bu eğitimi alması ve belge sahibi olması yasal olarak zorunludur. Belge geçerlilik süresi 2 yıldır. Değişen ekipman ve teknolojilere bağlı olarak çalışanın zaman aşımına uğradıkça tekrar eğitim alması gerekir.

Bu alanda resmi görevlendirme belgenizi ve yüksekte çalışma eğitimi zorunluluğu nerede yazıyor? Bunları paylaşır mısınız?

ekşioğlu o s g b

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Bu alanda resmi görevlendirme belgenizi ve yüksekte çalışma eğitimi zorunluluğu nerede yazıyor? Bunları paylaşır mısınız?
Merhaba
mevzuat yüksekte çalışma durumunu düzenliyerek genel bir ifade ile yüksekte düşme tehlikesi olan her yer yüksek kabul edilir diye genel bir yönetmenlik yayınladı. bu yüzden bu alanlarda çalışan herkez bu eğitimi alma zorunluluğu vardır mevzuatdan bakılabilir yapı işlerine bakman gereki orada göreceksin ama şunu açıklayalım eğitimi ilaki bu alanda eğitim sahibi kişi demiyor kısaca kişi eğer uzman ise onun verdiği eğitimi kabul ediyır gidip ayrıca yüksekte çalışma belgesinin olması gerekmiyor ama malesef bazı uzman arkadaşlar zorunluluklardan bahsediyor yasa mevzuat diyor ama bir tanesi eğitimi veren kişi şu vasıflarda olacak demiyor vasfı iş güvenliği uzmanı verebilir kısaca durum bu tabı profesyonel bir eğitim verilmek istenilirse bu alandaki uzman kadrodan eğitim almak gereklidir kişisel gelişim v.s

İsa ATALAY

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Merhaba
mevzuat yüksekte çalışma durumunu düzenliyerek genel bir ifade ile yüksekte düşme tehlikesi olan her yer yüksek kabul edilir diye genel bir yönetmenlik yayınladı. bu yüzden bu alanlarda çalışan herkez bu eğitimi alma zorunluluğu vardır mevzuatdan bakılabilir yapı işlerine bakman gereki orada göreceksin ama şunu açıklayalım eğitimi ilaki bu alanda eğitim sahibi kişi demiyor kısaca kişi eğer uzman ise onun verdiği eğitimi kabul ediyır gidip ayrıca yüksekte çalışma belgesinin olması gerekmiyor ama malesef bazı uzman arkadaşlar zorunluluklardan bahsediyor yasa mevzuat diyor ama bir tanesi eğitimi veren kişi şu vasıflarda olacak demiyor vasfı iş güvenliği uzmanı verebilir kısaca durum bu tabı profesyonel bir eğitim verilmek istenilirse bu alandaki uzman kadrodan eğitim almak gereklidir kişisel gelişim v.s
2 yıl geçerliliği var demişsiniz ben hiç öyle bir şey duymadım, uydurmuşsunuz sanırım. Ayrıca eğitimi her uzman verebilir.

Burak Bilen

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhaba
Kusura bakmayın ama çok kötü bir Türkçe ile yazdığınız için birkaç kelime sonrasını okumadım.

ekşioğlu o s g b

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Kusura bakmayın ama çok kötü bir Türkçe ile yazdığınız için birkaç kelime sonrasını okumadım.
Gençler de ki sorun da tam olarak bu okuma kültürü araştırma kültürünün sıfır olması koca mevzuatı hatim etmiş gibi ahkam kesip ben görmedim görebileceğin linki atmama rağmen yazı kötü okuyamadım. Cümlesine ne yazabilirim sen orada bekle her şey ayaklarına gelir .:)))

ekşioğlu o s g b

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
2 yıl geçerliliği var demişsiniz ben hiç öyle bir şey duymadım, uydurmuşsunuz sanırım. Ayrıca eğitimi her uzman verebilir.
merhaba İsa bey ben açıklamam da zaten bu konu hakkında iş güvenliği uzman arkadaşların yüksekte çalışma eğitimi verebilir bunun için ilaki eğitici eğitmeni kişilerden bu belgenin alınması konusunda açıklamada bulunmadım . Ama kanaatimi bildirdim şimdi uzman arkadaş bu eğitimi biliyor mu bilmediği araştırmadığı eğitimini görmediği uzmanlaşmadığı bir branş da nasıl bilgi aktaracak . Uzman arkadaşlarımız sadece yüksekte çalışma için değil ilk yardım , yangın ,ergonomi tehlikeli maddeler v.s bütün konularda kendini geliştirme adına bu eğitimlere girip belgelenmeleri gerektiğini düşünmekteyim yüksekte çalışmada IRATA Eğitimleri Sertifikalı İple Erişim Eğitimleri - Yüksek İşler gibi şantiyede yaşam halatları v.s gibi koruma önlemleri hakkında bilgili olması lazım yoksa mühendislik bölümünü bitir ki her mühendislik bölümü inş,makina,v.s degil tarım ziraat veya gıda mühendisleri de isg uzmanı olabiliyor bu gibi arkadaşların kendini geliştirme adına düşüncelerimi paylaştım tabi diğer mühendisliklerinde inşaat müh olsa bile bir çok konuda bilgisi olmayabilir

Berkay Bengütaş

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
merhaba sayin eksioglu osgb . Acaba birsey sorabilir miyim size ?
2 yıl demissiniz de neye göre açiklarmisiniz?

ekşioğlu o s g b

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
merhaba sayin eksioglu osgb . Acaba birsey sorabilir miyim size ?
2 yıl demissiniz de neye göre açiklarmisiniz?
ordaki rakamı yanlış yazmışım tehlike durumuna göre belirlenen süreler olarak düzenlemem gerekirdi iş güvenliği uzmanlarının verdiği eğitimler sizin de bildiğiniz nace üzerinden ve ya çalışma alanlarındaki tehlike sınıfa göre ve o sürelere göre düzenlenir ve tekrarlanır az tehlikeli tehlikeli ve çok tehlikeli olmak üzere bunun dışında
ırata Personel DeğerlendirilmesiLevel 1 : 6 günlük eğitimi ve bağımsız sınavı tamamlamış tecrübe edinmeye/iş üretmeye hazır teknik erişim teknisyenidir,
Level 2 : 6 günlük eğitimi ve 1000 saatlik teknik erişim tecrübesini edinmiş ekip yöneten ve kurtarma yapabilen tecrübeli teknik erişim uzmanıdır,
Level 3 / S / T : 6 günlük eğitimi ve 2000 saatlik teknik erişim tecrübesini edinmiş saha yöneticisi, kurtarma operasyonu yöneticisi süpervizör eğitmendir. Bağımsız olarak risk değerlemesi üretir ve uygulatır.
ırata eğitimleri var bunlarda bildiğiniz üzere yukardaki gibi süreler gerekmektedir.
hat da eğitim şartları da yer alır
eğitim Süresi6 Gün
Katılımcı SayısıEn fazla 8 kişi
Eğitim Talep TürüKapalı grup + genel katılıma açık gruplar
Hedef KatılımcıEndüstriyel işlerde çalışanlar, İş Güvenliği Uzmanları, iple erişim teknisyenleri, doğa işlerinde çalışanlar.
Eğitim DiliTürkçe / İngilizce

huseyinokelek

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Yasal olarak bir zorunluluk olmamakla beraber, eğitimin bu işte uzman kişilerden alınması yerinde olacaktır. Biz kurum olarak IRATA belgeli eğitmenlerden alıyoruz bu eğitimleri aksi halde belgeleri kabul etmiyoruz.

Uzmanasor

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Öncelikli olarak yüksekte çalışma eğitimi diye ayrı bir eğitim yok. Bu eğitim iş sağlığı ve güvenliği eğitiminin içinde bulunan bir eğitim konusu. Çalışan yüksekte çalışıyorsa bu eğitim çalışanın eğitim belgesine eklenmeli (diğer konular başlığı altında). Bu eğitim konusunu kimler verebilir konusuna gelince. Bence A-B-C uzmanlık belgesini sahip her uzman verebilir. Geçerlilik süresine gelince böyle bir ayrı eğitim sertifikası olmadığına göre bu İş sağlığı ve güvenliği eğitimleri içinde (diğer eğitimler içerisinde) bir eğitim konusu olduğuna göre işletmenin tehlike sınıfına göre geçerlilik süresi olduğu için bu eğitim konusunda geçerlilik süresi tehlike sınıfı ile paralel olacaktır. Yani az tehlikeli işlerde 3 yıl, tehlikelilerde 2 yıl, çok tehlikelilerde 1 yıl olacaktır. Yasal mevzuatta olmayan uygulamalar bana mantıklı gelmiyor. Şahsi kanaatimdir

İskender Karpuzcu

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Herkese merhabalar;
"Yapı işlerinde İSG yönetmeliği"nde ;
"Seviye farkı bulunan ve düşme sonucu yaralanma ihtimalinin oluşabileceği her türlü alanda yapılan çalışma; yüksekte çalışma olarak kabul edilir.
Bu alanlarda çalışanlara yüksekte çalışmayla ilgili tehlike ve riskler konusunda bilgilendirme yapılarak gerekli eğitim verilir." denmekte.
Yani mevzuatta yeri olup İSG eğitimlerinin dışında farklı bir eğitim olarak verilmeli.
Eğitim yenileme ile ilgili süre belirtilmemekte. Çalışma alanında değişiklikler göz önüne alınarak eğitim yenilenmeli.
Kim verir kısmında ise çalışma alanının detaylarını , risklerini tehlikelerini bilen, KKD kullanmasını bilen birisi verebilir.
Yüksekte çalışma eğitimi çalışılacak yere özel olarak iş sahasında yerinde verilmeli.

Cado OZCAM

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Öncelikli olarak yüksekte çalışma eğitimi diye ayrı bir eğitim yok. Bu eğitim iş sağlığı ve güvenliği eğitiminin içinde bulunan bir eğitim konusu. Çalışan yüksekte çalışıyorsa bu eğitim çalışanın eğitim belgesine eklenmeli (diğer konular başlığı altında). Bu eğitim konusunu kimler verebilir konusuna gelince. Bence A-B-C uzmanlık belgesini sahip her uzman verebilir. Geçerlilik süresine gelince böyle bir ayrı eğitim sertifikası olmadığına göre bu İş sağlığı ve güvenliği eğitimleri içinde (diğer eğitimler içerisinde) bir eğitim konusu olduğuna göre işletmenin tehlike sınıfına göre geçerlilik süresi olduğu için bu eğitim konusunda geçerlilik süresi tehlike sınıfı ile paralel olacaktır. Yani az tehlikeli işlerde 3 yıl, tehlikelilerde 2 yıl, çok tehlikelilerde 1 yıl olacaktır. Yasal mevzuatta olmayan uygulamalar bana mantıklı gelmiyor. Şahsi kanaatimdir
Merhaba,

Son cümleniz hariç diğer görüşlerinize katılıyorum. Bazı eğitimler vardır ki yasal mevzuatta olmasa bile hukuk önünde sizi aklayabiliyor-koruyabiliyor. Çünkü artık hakim-savcılar da biliyor periyodik eğitimlerin çoğu firmada göstermelik yapıldığını, 2 saat eğitim verilip 8-16 saat verilmiş gibi sertifika hazırlandığını, bu da karşınıza çıkıyor ölümlü iş kazası davalarında. Artık bilirkişiler ve savcılar yemiyor bu sertifikaları. (Tecrübe ile sabit)

Bu sebeple normal periyodik eğitimler dışında "Yüksekte Çalışma" konusu şirketimizde;
*İlk işe giriş oryantasyon eğitiminde işe giriş isg uzmanımız tarafından 15 dakika,
*Yılda 1 kez 2 saatlik özel bir farkındalık eğitimi tarafımdan,
*Sahada toolbox şeklinde extra olarak İSG formenlerimiz tarafından
ayrıca verilmektedir.

Tavsiye ederim.

İyi çalışmalar.

dj_shark

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
yorum yapmadan belge paylaşayım.
Komik bir yazı. Adama eğitim veriyorsun, kaza oluyor, eğitimi veren sorumlu. O zaman düz mantıkla TR de trafik kazası geçirenlere sürücü belgesi için eğitim veren sürücü kursu hocalarını, iş makinesi kursu hocalarını ya da şöyle inelim meslek okulunda torna tezgahında çocuğu eğiten hocaları da olası bir kaza durumunda almaları gerekir. O yazıyı yazanın aklından şüphe ederim. Saygılarımı sunarım.

Uzmanasor

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Merhaba,

Son cümleniz hariç diğer görüşlerinize katılıyorum. Bazı eğitimler vardır ki yasal mevzuatta olmasa bile hukuk önünde sizi aklayabiliyor-koruyabiliyor. Çünkü artık hakim-savcılar da biliyor periyodik eğitimlerin çoğu firmada göstermelik yapıldığını, 2 saat eğitim verilip 8-16 saat verilmiş gibi sertifika hazırlandığını, bu da karşınıza çıkıyor ölümlü iş kazası davalarında. Artık bilirkişiler ve savcılar yemiyor bu sertifikaları. (Tecrübe ile sabit)

Bu sebeple normal periyodik eğitimler dışında "Yüksekte Çalışma" konusu şirketimizde;
*İlk işe giriş oryantasyon eğitiminde işe giriş isg uzmanımız tarafından 15 dakika,
*Yılda 1 kez 2 saatlik özel bir farkındalık eğitimi tarafımdan,
*Sahada toolbox şeklinde extra olarak İSG formenlerimiz tarafından
ayrıca verilmektedir.

Tavsiye ederim.

İyi çalışmalar.
Haklısınız sanıırm Yapı işlerinde iş sağlığı ve güvenliği yönetmeliğinde;

g) (Değişik:RG-31/12/2018-30642 4.Mükerrer) Bu alanlarda çalışanlara yüksekte çalışmayla ilgili tehlikeler, riskler, kontrol tedbirleri ve güvenli çalışma yöntemleri konularında eğitim verilir.

Şekilnde ibare geçiyor. Ayrı bir eğitim olarak vermekte fayda var. Lakin bu eğitimin tüm uzmanların verebileceğini düşünüyorum.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.