Yeni Uzmanlik Yönetmelik Taslaği

Konu, 'Taslaklar, İptaller ve Diğerleri' kısmında tnjclml tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. b.a.k

  b.a.k TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar taslağın kaynağını bilmiyorum ama bu doğrultuda çalışma yapıldığı kesin ve çok yakın zamanda taslağın birebir aynısı olmada benzer şekilde yayınlanacak. Bu konuyla ilgili ben de bir başlık açmıştım kimse pek inanmadı. tanjuçalimli arkadaşımızın kuyuya taş attığı falan yok gayet doğru bilgi vermiş.


   
  tnjclml bu yazıya teşekkür etti.
 2. burcu t.

  burcu t. TÜİSAG Üyesi

 3. Uzman Ahmet

  Uzman Ahmet TÜİSAG Üyesi

  Cok dogru bir uygulama olacaktir biran once yasalassin diye dusunuyorum

     

   
 4. özgün ünal

  özgün ünal TÜİSAG Üyesi

  Ben de C sınıfı bir uzman'ım fakat, gidip de çok tehlike bir sınıfta çalışmayı göze alamam. Hükümet ve ya Bakanlık böyle bir şeyi nasıl göze alır onu da bilemiyorum. İşverenler uzmanların fiyatlarının yüksek olduğundan bahsediyorlar, bakanlık da çanak tutuyor bu yaklaşıma.. Keşke bu kadar özveri, iş kazalarını önlemeye yönelik olsaydı. Bence 25-30 yaşındaki, tecrübesiz veya üç senelik çok tecrübeli İSG uzmanlarına bu tip tecrübe ve sorumluluk gerektiren işler verilmemelidir. Kuyuya taş olayı üzerinden gerginlik yapılacağına, sınıflandırmasız yapılacak iş güvenliğinin ne kadar başarılı olabileceğini tartışmamız daha doğru olacağı kanısındayım.

   
 5. misg

  misg TÜİSAG Üyesi

  Kısmi zamanlı çalışmalarda 3 yılda nasıl en az 750 günlük prim yatırılabilir ki? Bir de uzmanın işyerinin bünyesinde bulundurulma zorunluluğu 1 Ocak itibariyle başladı. Çoğu uzman fatura veya serbest meslek makbuzu ile çalışıyordu. Çok kısıtlı kalmış bence, prim gün sayısı bu işi bozar.

     

   
 6. misg

  misg TÜİSAG Üyesi

  Sektör ayırmadan C lerin 3 yıl tehlikliye, B lerin de 4 yıllığına çok tehlikeli gruba bakma durumuna ne oldu?

   
 7. aliutku

  aliutku TÜİSAG Üyesi

  Ya allah aşkına madenlerde satış elemanı olanla ocağa giren bir olur mu? buna itiraz gelir bu böyle çıkarsa kaos olur.
   
 8. tnjclml

  tnjclml TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşların bazıları benim kuyuya taş atıp deli olduğumu sanıyor ama konuyada yazmadan geçemiyor.Herkes istediği şeye inanır arkadaşlar kimsenin kafasını karıştırmak gibi bir niyetim yok   
 9. eraly60

  eraly60 TÜİSAG Üyesi

  Bu değişikliğin yürürlüğe girme süresi hakkında bilgisi olan var mı arkadaşlar? Bende C sınıfı Uzmanım ve Çok Tehlikeli sınıfa giren bir iş yerinde çalışıyorum.

     

   
 10. DUAYEN18

  DUAYEN18 Banned

  Bakanlık başka bir formül üzerinde çalışmalıdır.
  Bu şekliyle fazla yaşamaz bu yönetmelik.
  Zaten bu tasarı yasalaşırsa o zaman iş güvenliği uzmanlığı diye bişey yaşamaz ..

  Sayın bakanımız 71 ilde tanıtım yapıyor. Bu kanunun ve yönetmeliklerin arkasında olduğunu belirtiyor.
  İş güvenliği ile ilgili çok net söylemlerde bulunuyor.
  Ama işverenler ağlamaya başlayınca bir haftada 10000-15000 uzman yaratıyor.

  Burası muz cumhuriyeti mi?   
  Ali KÖKSAL bu yazıya teşekkür etti.
 11. b.a.k

  b.a.k TÜİSAG Üyesi

  GEÇİCİ MADDE 2 – (1) 3 yıllık mesleki tecrübeye sahip ( C ) ve ( B ) sınıfı belgeli iş güvenliği uzmanları; sektörel düzenleme kapsamında kendi meslek dallarına uygun işlerin yapıldığı işyeriyle sınırlı olmak üzere, Yönetmeliğin yayımı tarihinden itibaren 7 yıl süreyle tüm tehlike sınıflarındaki işyerlerinde görevlendirilebilirler.
  (2) İşyerinde yapılan asıl iş temel alınmak üzere; işyerinde yapılan iş ile iş güvenliği uzmanının meslek dalının ilgisi, Genel Müdürlükçe kurulacak komisyon marifetiyle belirlenir.

  Arkadaşlar taslakta atlanan bir konu var. Burada C veya B sınıfı uzmanın her iş kolunda çalışacağı söylenmiyor. ''Kendi meslek dallarına uygun işlerin yapıldığı işyeriyle sınırlı olmak üzere'' ibaresi atlanmakta. Bir çok arkadaşımız bundan sonra C veya B olan herkez her iş koluna bakacak gibi anlamış. Benim anladığım örneğin inşaat müh. uzman tüm inşaat işlerinde, maden mühendisi uzman maden işlerinde vb. şeklinde olacağı belirtilmiş. Zaten 2. bende de işyerine hangi uzmanın bakacağı konusunda komisyonun belirleyeceği belirtilmiş. Makine, çevre vb. mühendisliğin belli bir iş kolu olmadığından bir çok soru işareti oluşacağından bu konuda açıklayıcı bir çalışma yapılacaktır diye düşünmekteyim.   
 12. aliutku

  aliutku TÜİSAG Üyesi

  herkes sizin anladıgınız gibi anladı problem yok o kısmında. Biri maden firmasında sekreter ya da satış personeli diğeri saha mühendisi buyur ayıkla pirinci :) ikiside 3 yıl tecrübeli şimdi ikiside A sınıfı olacak öylemi :)

   
 13. kalsit

  kalsit TÜİSAG Üyesi

  kanundan almadığı yetkiyle yönetmelik çıkarıp böyle bir uygulama yapamazlar. Danıştaya dava açar birisi düzenleme iptal olur. Hangi tehlike sınıfında hangi sınıf isg uzmanı çalıştırılacağı 6331 sayılı kanunla belirlenmiştir. İstisnası olan durumlarda geçici kanun maddesi düzenlenmiştir. Siz yönetmelikle böyle bir hak verirseniz danıştaydan döner. ha kanuna ek madde koyarlarsa olur, ona bi itirazım yok.
   
 14. Salih TAŞCİ

  Salih TAŞCİ TÜİSAG Üyesi

  Çok doğru bir tespit. 2010 Mayısta mezun oldum benim suçum ne ? niye 3 yıl gibi bir taban yıl belirlemişler ? neye göre

   
 15. b.a.k

  b.a.k TÜİSAG Üyesi

  Örnek verdiğiniz sekreter ya da satış personeli mühendis, tekniker ise çokta farkı olmayacaktır saha mühendisinden,isg konusunda biraz eğitimle hemen hemen aynı seviyeye gelirler. Yoksa bildiğimiz üzere normal sekreter, satış temsilcisi zaten isg uzmanlığı yapamamakta. Benim nazarımda şuan ülkemizde bulunan A, B, C sınıfı isg uzmanlarının birbirinden pekte farkı yok. Ülkemizde isg uzmanlığı çoğunlukla mevzuat üzerinden yapılmakta. Mevzuatı okuyup analiz ettikten sonra oluşturulan check-list ile isg uzmanlığı yapılıyor. Zaten yapılan isg uzmanlık sınavlarında da bu açıkça görülmekte soruların %90' nı mevzuat üzerinden. İşin tekniği ve yönetimi anlamında ne bir eğitim veriliyor ne de bu konuda seçici sorular soruluyor sınavlarda.
  İşyerlerinde oluşturulan bir çok doküman da (acil durum planı, risk değerlendirmesi, isg planı gibi) kes kopyala yapıştır ile yapılıyor. Çok az kişi bu konuda gerçek manada çalışma yapıyor bu çalışmalar da sonradan elden ele dolaşıyor. :)
  İşyerindeki tehlikelerin belirlenmesi ve bu doğrultuda önlem alınması çok zor bir olay değil. Bugün bir fabrikaya analitik düşünebilen herhangi bir kişiyi götürsek ve bu kişi de iş akış süreçlerini izleyerek, kontrol ederek bir kaç gün içinde %80 oranında aksayan noktaları ve tehlike kaynaklarını belirleyerek önlemleri söyleyebilir. İsg uzmanlarının mühendislerden ve teknik elemanlardan seçilmesinin nedeni bence analitik düşünme yeteneklerinin olmasıdır. Bu nedenle ülkemizde isg uzmanlarının bir çoğu aldığı parayı hak etmemekte. Hele hele A sınıfı uzmanların aldığı paralardan bahsetmiyorum bile zaten ortalamaları biliyorsunuz. Bugün A sınıfı uzmanlarının bir çoğu iş müfettişlerinden oluşmakta. Şimdi soruyorum size bunların kaçı bir şantiyede, madende, tersanede vb. yerlerde çalışmış. Çalışma hayatları boyunca işyerlerine gidip elindeki mevzuat çizelgesiyle isg kurulun var mı? toplatı düzenledin mi? acil durum planın var mı? topraklama ölçümlerini yaptırdı mı? vb. sorularıyla denetim yaptılar. Emekli olduktan sonrada ben A sınıfı uzmanım mevzuat benimle çalışmanızı söylüyor, bu nedenle bana her ay emeklilik ikramiyemden daha fazla para verirseniz çalışırım demekte. Sizce bu kişiler bu parayı hak ediyor mu? Büyük paralar kazanan uzmanların bir çoğuna işverenler zaten sorumluluğu üstünden atmak için büyük paralar vermekte, yoksa verdiği hizmet için kimse o paraları vermez :)
  Sonuç olarak; özellikle mühendis arkadaşların büyük bir kısmı isg uzmanı olmak için bölümlerini okumadı bundan eminim. Okulları bittikten sonra böyle bir hak tanındı ve doğal olarak bu haktan yararlanmak istediler ben de onlardan biriyim :) Ancak iş hayatını tamamen bu isg uzmanlığı üzerine yoğunlaştırmak bence yanlış. Dört beş yıl bir konuda okuyup daha sonra bununla çokta alakası olmayan bir işte çalışmaya karar vermek pekte doğru değil çünkü uzmanlık alanı isg değil. Dört beş yıl eğitim nerede, 240 saatlik eğitimle uzman olmak nerede ? :) Ülkemizde eğer bir şeyler hakkıyla yapılacaksa ve gerçekten insan sağlığına, insana önem veriliyorsa bu konuda uzman yetiştiren bölümler oluşturulmalı, bir çok üniversite açılmalı. İsg uzmanlığını da sadece bu bölümlerden mezun olan kişilerin yapması en doğrusu olacaktır. Ama bunun uygulanması çok zaman alacaktır. Şimdilik isg uzmanlığında pasta çok büyük ve herkes bundan faydalanacak. Mevzuat değişiklikleri korkutmasın kimseyi herkes payını alacaktır.
  Yazdıklarıma kimse katılmaya bilir saygı duyarım.   
  Hüseyin KORKMAZ ve Umut Çağrı bu yazıya teşekkür etti.
 16. cagatay060606

  cagatay060606 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar şunuda unutmayalım hiç bir sektör tecrübesi olmadan sınavı girip Uzman olan arkadaşlarmı yoksa en az 5 senedir ağır sanayide çalışmış tecrübesi olan teknik elemanlarımı kendi işyerinize tercih edersiniz. Benim 10 seneme yazık oldu diye hayıflanan arkadaşlar zaten iş ortamında konu hakkında bilgisinden dolayı farklılığını gösterecektir. Şu anda bir kaos yaşanıyor. Bu kaos ortamında herkesin memnun etmenin imkanı yok. Biz kendi aramızda birlik sağlayamamışken işverenlere karşı nasıl dik durabiliriz.​
  Şuanki düzenlemeyle iş yeri sayısı ile sertifikalı teknik eleman sayısı yetişmeyeceği malum. Muhakkak düzenlemeler olmalıdır. Ben 2004 ten beri Çimento Sektöründeyim. Sayısız İş Kazası gördüm. Hiç fabrika tecrübesi olmayan ağır sanayi tecrübesi olmayan 2004 birşekilde bu belgeyi almış ve A sınıfı olmuş konu hakkında bilgisi olmayan bize nasıl yardımcı olabilir. Hayatında taş ocağı patlaması yapmamış A Sertifikası olan birisi sektöre nasıl yardımcı olabilir. Tuğla sökümü görmemiş değimen içine girmemiş birisi isterse yıldızlı A sertifikasına sahip olsun hiç birşey yapamaz.​
  Fabrika ve Ocaklarımıza Bakanlıktan İş Müfettişleri gelmişti. O müfettişlere istediğimz yerlere götürüp görmek istediklerini gösterdik. Sektör ve konu bilgileri olmadıkları içinde istediğimiz gibi yönlendirdik.​
  Bu iş arkadaşlar belge almakla olmaz sektör tecrübesi ve bilgi birikimi şart, umarım yapılacak yeni düzenlemeler sonucunda Kanun amacına hizmet etmeye başlar. ​


   
  Hasan Berkman ve Umut Çağrı bu yazıya teşekkür etti.
 17. wsx

  wsx TÜİSAG Üyesi

  benim anlamadığım şu ki; c sınıfı uzmanların sanırım çoğu 3 yıllık tecrübeye sahip değilken b ve a sınıfı uzman ihtiyacı nasıl karşılanacak diğeri, sektöre yeni giren bir c sınıfı uzmanın (hadi 3 yıllıkta tecrübesi olsun) nasıl a sınıfında görev yapmayı göze alabilir sonuçta yasaların bizlere yüklemiş olduğu yükümlülüğün sonuçları da ağır.

   
 18. izmir35

  izmir35 Guest

  Anladigim kadariyla bazi arkadaslar sinavsiz sertifika istiyor. Armut pis agzima dus mantigi. Tebrik ederim....

   
  özgün ünal ve Hakan TÜRKER bu yazıya teşekkür etti.
 19. DUAYEN18

  DUAYEN18 Banned

  Çok iyi özetlemişsiniz.
  Bu bahsettiğimiz arkadaşlar maalesef daha fazla para ve iş olanağı peşinde olduğu için bunu tercih ediyor.

  Büyük resme bakamıyorlar..
  Basamakları birer birer tecrube ederek çıkmanın kendileri ve meslekleri için en iyi olduğunu göremiyorlar.

  Ben standart işveren mantığında olsam. İş güvenliğinden en az anlayan iş güvenliği uzmanını işe alırım.
  Çünkü yönlendirmesi kolay olur. Nereye sürersen oraya gider.
  - Düşündüğünü savunmayan
  - Düşündüğünü uygulayamayan
  - Gerektiğinde kavga edemeyen , direnmeyen, masraf çıkarmayan bir iş güvenliği uzmanı işverenin çok işine gelir.

  Demek ki neymiş??
  Yönetmeliği işverene göre değiştirip ondan sonra 71 ilde iş güvenliği kanununu anlatırken vay efendim iş kazasında avrupa birincisiyiz, vay efendim dünya üçüncüsüyüz diye ağlamayacaksın.

  Ya yardan geçeceksin ya serden....

   
 20. Fatih ÖZKAN

  Fatih ÖZKAN TÜİSAG Üyesi

  Resmi gazetede yayinlandi degislik. Hayirli ugurlu olsun

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica