Yeni Çalışma Hayatı

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında Fulya Osma tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Fulya Osma

  Fulya Osma TÜİSAG Üyesi  Tüm meslektaşlarıma kazasız başarılarla dolu bir yaşam diliyorum. Bu alanda yeniyim. Tecrübelerinizden faydalanmak istiyorum. Yeni bir şantiyede göreve başlayacağım. Genel olarak nerden başlamalıyım? Başladığım günden itibaren yapmam gerekenler nelerdir?( Örneğin; Sağlık raporları, talimatnameler, tahattütname,iç yönetmelik vs..) Evrak değil istediğim, yalnızca olması gerekenleri bilmek istiyorum.Yardımlarınız bekliyorum. İYİ ÇALIŞMALAR..


   
  uzadayı ve baransely bu yazıya teşekkür etti.
 2. malibucan

  malibucan TÜİSAG Üyesi

  Tek sorumlu sen mi olacaksın yoksa bir ekip olarak mı çalışıyorsunuz? Eğer ekip olarak çalışacaksanız siz bu ekibin neresindesiniz?

   
  Fulya Osma bu yazıya teşekkür etti.
 3. Fulya Osma

  Fulya Osma TÜİSAG Üyesi


  Ekip sayılmaz tam anlamıyla.. ÇAlışacağım firmada bir de Çinde eğitimini tamamlamış iş Güvenliği sorumlusu var, ancak Türk mevzuatlarını bilmiyor, Genel olarak bütün bu dökümanları kendim oluşturacağım. Ofis dökümanı olarak hiçbir şey yok. En baştan yapacağım herşeyi. Teşekkürler

     

   
 4. malibucan

  malibucan TÜİSAG Üyesi

  Fulya hanım size uzunca bir yazı yazayım şantiyeler ile ilgili. Evraksal birşey istememişsiniz, uygulama olarak tecrübelerimi yazayım. İşçilerin çoğu kurallar kanunlar nedir bilir öncelikli olarak korumada ortama yönelik isterler (yani bizim koruma sıralamamızı da bilirler) bu nedenler kkd konusunda fazla ben uzmanım ne dersem yapın olayına girmeyin; sadece konuşarak iyi bir iletişim ile istediğinizi yaptırabilirsiniz (Emniyet kemeri takmayan bir işçiye bu şekilde 2. haftada emniyet kemerini bir takı olarak kullandırdım). Ama naçizane önerim muhattabınız şantiye şefi, proje müdürü vb. olsun işçi ile fazla muhattap olmayın. Cezai işlemi en son çare olarak görün büyük şekilde tepki çeker işçiler tarafından unutmayın onlar 3 kuruşa orada çalışıyorlar. Eğer cezai işlem yapılacaksa proje müdürüne söyleyin firma hak edişinden kestirin (kkd kullanılmıyorsa ya da yoksa, çalışanlar tehlikeli durum oluşturuyor ya da harekette bulunuyorsa) Eğer isg konusunda tek yetkili iseniz kendi tarzınızı (kültürünüzü) şantiyede sorumlu kişilere benimsetin çünkü isg en üst seviyedekilerin bu kültürü almasıyla başlar. Ortama yönelik yapmanız gerekenler ise; şantiyelerde ortam düzeltmeleri bitmez çünkü her zaman (her gün her saat her dakika) bir değişiklik olur. Önemli olan korkulukları eksik etmeyin, şaft boşluklarını ve asansör boşluklarının eteklerini playwood (şantiyede pileymud derler) kapattırın ve onları çivi ile çaktırın hareket etmesinler. Tüpleri sağa sola bıraktırmayın kesin olarak yönetmelikte yazanları uygulatın büyük tehlike çünkü. Kule vinç ile asla demirleri çalışanların üzerinden geçirttirmeyin hareket bölgesi belirleyin taşımalar oradan olsun. Bir de unutmadan belirteyim firmanıza halat aldırın çünkü emniyet kemeri takın dediğiniz kişiler halat kısa bağlanacak yer yok diyecek siz de hemen uzatma halatını vereceksiniz. Bir başka şey kendinize düz işçiden oluşan 2 ya da 3 kişilik bir isg ekibi edinin (bu ekipten 1 kişi kaynak yapmayı bilsin) korkulukları ve playwood ları bu kişilere yaptırın işiniz daha kolay olacak. Yazdıkça aklıma yeni şeyler geliyor kusura bakmayın uzun bir yazı oldu aslında daha çok yazılacak şeyler var. Planlı çalışın bunun için en basiti kaba işler yapan (kalı beton dökme vb.) firma yetkililerine bilgi verin ve her katta kenar korkuluğu için uçlara demir bıraksınlar ve yukarı yamultsunlar o demirlere yatayda demir kaynaklattığınız an korkuluklar kolayca ilerler. Kazasız çalışmalar dilerim.

   
  baransely, PınarY ve Fulya Osma bu yazıya teşekkür etti.
 5. malibucan

  malibucan TÜİSAG Üyesi


  Evrak istemiyorum demiştiniz, o yüzden evraklardan bahsetmedim. İlk olarak kendinize güzel bir dolap temin ettirin. İSG klasörünüzde olacak evraklar; İç yönetmelik, talimatlar (bir örneklerini şantiye içerisine işçilerin göreceği yere astırın), acil eylem planı, risk analizi (bu ikisi olmazsa olmaz), yıllık eğitim planı (genelde uyulmaz ama uymaya çalışın), eğitim tutanakları, isg kurul üyeleri atamaları, sorumlu isg uzmanları sertifikaları. İşçi klasöründe özlük dosyaları olacak, bir de eğitim klasörü yapın verdiğiniz eğitimlerin sertifikalarını burada saklarsınız ben öyle yaptırıyorum. Asla bir işçiye taahütname imzalatmayın tepki görürsünüz mevzuatta da öyle birşey yok talimatname var.

     

   
  baransely ve Fulya Osma bu yazıya teşekkür etti.
 6. Fulya Osma

  Fulya Osma TÜİSAG Üyesi

  Teknik konularda neyin nasıl olduğunu biliyorum, 1 senedir sahada tekniker olarak çalışmaktayım zaten. Ben daha çok ofiste döküman anlamında neler hazırlanabileceğini öğrenmek istiyorum. Örneğin iş yeri hekimine çalışabilir raporları, talimatname( bu talimatnamenin neler içermesi gerektiği) Risk analizleri, kontrol formları, acil durum planları, kimlik kartları.. aklıma gelenler. yani yeni bir şantiyede yapılması gereken evrak yönünden benim eksik kaldığım şeyleri görmek istiyorum. Yardımlarınız için teşekkürler

   
  baransely bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica