Yangın Tüpü (yasaklı Tipte Malzemeler)

Eenceladus

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
NAF P4 ve halocarbonlu yangın tüpleri için dolum yaptırılabilir firmalar bu malzeme dolumlarının yasaklandığını söylüyor. Bunun yasal dayanağı olarak da tehlikeli atıkların kontrolü yönetmeliğini (EKli) atıyorlar. Bu tüplere alternatif doldurabilecekleri malzemeleri de her firma farklı farklı söylüyor. Örneğin biri ben bunları boşaltıp, karbondioksit doldururum, diğeri HFC 227 ,bir diğeri KKT doldururum diyor.

Bu durumun gerçek dayanağı nedir? Ne zaman yasaklanmıştır? Kullanacağımız yangın söndürücü tipi ortam özelliğine ve risk durumuna göre değişir ise firmalar neden tek tip ikame dolum önermektedir? Yerine doldurulması gereken kesin bir tür mü var? Doğrusunu bilen var mı? İtfaiye daire bşk.ğı ile yaptığım görüşmeden bile bu sorulara net cevap alamadım.

Ekli dosyalar

• ÇEVRE BAKANLIĞI.docx
    236.2 KB · Görüntüleme: 34

yileri

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Bizim uçak yakit sistemlerini test ettiğimiz bir bina var. Burası 1990 yapımı USA yapımı bir anahtar teslim bir alan. Halon gazlı otomatik söndürme sistemi var. Direk boğucu bir gaz ancak patlama reaksiyonu engellemek icin en etkin çözüm. Yani parlayici sıvı ve gazların patlama önlemesi için alev oluştuğunda ortama çökerek havayı saha dışını atarak boguyor. Hem alevi hem de insani... Kullandığımız ekipmanlar değerli olduğu için patlamaya hemen müdahale şansı CO2 de yok malesef, kaldi ki köpük yada toz bosalirsa cihazları ve test tezgahlarını olduğu gibi bozar çöpe attırır. Bu nedenle özel izinle halon kullanıyorlar.
Sonuç firmalar elinde ne varsa onu satmak ister bende sucu olsam su doldurmayı teklif ederim. Ancak güvenlik ve üretimin risk degerlendirmesi ile bakarsiniz, işin kritikligone göre gazli söndürme mantıklıdır muadili olarak HFC 227 var yada argon azot CO2 karışımlı gazlar var. Yangın zincirini kırma performansı fiyat bir karar verin boş verin firmaları İtfaiye bilmez onlar meskun mahalde başarılıdır. NFPA bilenler daha iyi bilir. Halon Ozon tabakasını inceltiyor. Sebep bunlar.
NAF P4 ve halocarbonlu yangın tüpleri için dolum yaptırılabilir firmalar bu malzeme dolumlarının yasaklandığını söylüyor. Bunun yasal dayanağı olarak da tehlikeli atıkların kontrolü yönetmeliğini (EKli) atıyorlar. Bu tüplere alternatif doldurabilecekleri malzemeleri de her firma farklı farklı söylüyor. Örneğin biri ben bunları boşaltıp, karbondioksit doldururum, diğeri HFC 227 ,bir diğeri KKT doldururum diyor.

Bu durumun gerçek dayanağı nedir? Ne zaman yasaklanmıştır? Kullanacağımız yangın söndürücü tipi ortam özelliğine ve risk durumuna göre değişir ise firmalar neden tek tip ikame dolum önermektedir? Yerine doldurulması gereken kesin bir tür mü var? Doğrusunu bilen var mı? İtfaiye daire bşk.ğı ile yaptığım görüşmeden bile bu sorulara net cevap alamadım.

osman.koyuncu

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)

Halon gazının kullanımı , 2006 Yılında (Yanılmıyorsam !!) Çevre Bakanlığının Avrupa Birliği uyum Yasaları çerçevesinde Uluslararası sözleşmeler gereği Ozon Tabakasını İncelten Maddelere yönelik çıkardığı yönetmelikle yasaklandı. Halon gazı yerine İnergen diye bir gaz (ismi bu !!!) alternatif olarak üretildi fakat bulmanız çok zor ve bir çok ülke henüz bu gazı onaylamış değil. Yerine CO2 tüpleri tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

İyi çalışmalar.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.