Yangın Hortumu Miktarı

safakk.tr

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhaba arkadaşlar,

İşletmemizde yangın hortumları var bunları yenilemek istiyoruz fakat yasal olarak işletmelerde ne kadar uzunlukta yangın hortumları bulunması gerektiğine dair bir mevzuat bulamadık. Bu konuda standart, mevzuat, yönetmelik vb kaynak var mı?

Tolga_34

Deneyimli Üye
Vip Üye
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)

Ekli dosyalar

• Binaların Yangından Korunması Ynt.pdf
    1.7 MB · Görüntüleme: 26

safakk.tr

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Teşekkür ederim fakat ne kadar hortum bulundurmalıyız? İşletmelerde hortum bulundurma zorunluluğu hangi standartta belirtiliyor. En az kaç mt'lik kaç adet hortum bulunmalı bu bilgileri arıyorum.

Tolga_34

Deneyimli Üye
Vip Üye
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Teşekkür ederim fakat ne kadar hortum bulundurmalıyız? İşletmelerde hortum bulundurma zorunluluğu hangi standartta belirtiliyor. En az kaç mt'lik kaç adet hortum bulunmalı bu bilgileri arıyorum.

TS EN 694 - Yangın söndürme hortumları - Sabit sistemler için yarı sert hortumlar
TS EN 671-2 - Sabit yangın söndürme sistemleri - Hortum sistemleri - Bölüm 2: Yassı hortumlu hortum sistemleri
Bu standartlarda hesaplamalar mevcut.
Benim kişisel önerim, Yangın Ekipmanları Firmalarından profesyonel destek alın. Gelip bina yangın yükünü katlara göre hesaplayıp, Yangın Risk Analizi yapsınlar. Ellerinde NPFA'ya göre yazılım olanlar da var.
Kat planlarınıza göre olması gereken yangın dolap sayısı ve hortum tipleri, sayısı, uzunlukları vb. tüm bilgiler çıkıyor.

Haldun SEBER

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhaba
Biraz geç cevaplamış oluyorum ancak formu sonradan başlıklara bakarak inceleyenler için faydalı olur diye cevaplamak istedim.
İşletmelerinizdeki yangın hortumu sayısı ve kaç metrelik olduğu konusunu merak etmişsiniz.
Öncelikle bu sorunuzun işletme yangın güvenliği analizinde çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu soruyu sormanız ve incelemiş olmanız sizin doğru yolda olduğunuzu gösteriyor. Tebrik ederim.

Kısaca cevaplamak gerekirse mevzuata uygun yapılan işletmelerde
Yangın dolapları,
Hidrant sayıları ,
Acil Durum istasyonlarınıza göre belirlemeniz gerekecektir.
Yangın dolapları:
İç ve dış dolap sayınız ve dolaplarınızın işletmenizdeki yangın risk seviyesine mesafeleri hortum sayılarınızı değiştirebilir.
Aksi belirlenmediği sürece standart dolaplarda 2 adet hortum bulunur (25m) (B-C tipi özellikleri yangın güvenliği mevcut durum değerlendirmenizde belirlenmesi gerekir.
Hidrant sayıları:
Hidrantlar dış saha alanları olduğu için kimi işletmelerde hidrant yanında saha yangın dolapları bulunmaktadır. Kimi işletmelerde yangın dolapları bulunmamaktadır...
Bu durumda yukarıda belirttiğim gibi yangın güvenlik incelemenize göre belirlenecektir.
Acil Durum istasyonları:
Acil durum istasyonlarında yedek, eğitim ve acil durum olmak üzere hortum planlaması yapılması gerekmektedir.

Umarım faydalı olmuştur. Kolay gelsin
Haldun SEBER

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.