Yangın Dolabı Seçimi

turanmst

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba arkadaşlar
Bi ikilemde kaldım sizlerde fikrinizi söylermisiniz

bi tekstil fabrikasında yangın dolapları eskidiği için içerideki dolapları yenisi ile değiştireceğiz bu esnada yangın dolaplarını yarı sert kauçuk a mı çevirmeliyim yoksa klasik hortum mu kullanmalıyım karar veremedim. yarı sert kauçukların su atma kapasitesi çok az geliyor bana ama hızlı müdehale edilebiliyor. klasik bez hortumlarda ise serim işlemi yapıldıktan sonra çok fazla bi debi elde edilebiliyor, yönetmelik hortumsermeyi bilmeyen kişiler olduğunda yarı sert kauçuk kullanılır diyor, bizim acil durum ekiplerimiz hortum sermeyi biliyor, ben öğrettim ama ole profesyonel itfaiyecilik belgeleri falan yok. yönetmeliğin ilgili maddesi aşağıda görüşlerinizi söylerseniz sevinirim.

turanmst

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
ilgili yönetmelik maddesi : özellikle 4. madde direk bu konu ile ilgidir.
MADDE 94- (1) Tesisatın amacı, bina içinde yangın ile mücadelede güvenilir ve yeterli suyun sağlanmasıdır. Bunun için, bina içinde itfaiye su alma hattı ve yangın dolapları tesis edilir:

a) İtfaiye su alma hattı; yangın ile mücadelede, itfaiye personeli ve eğitilmiş personel tarafından kullanılmak üzere tesis edilir. İtfaiye su alma hattı tesisinde aşağıda belirtilen şartlara uyulur:

1) Yüksek binalar ile kat alanı 1000 m2’den fazla olan alışveriş merkezlerinde, otoparklarda ve benzeri yerlerde ıslak veya kuru sabit boru sistemi üzerinde, itfaiye personelinin ve eğitilmiş personelin kullanımına imkân sağlayan bağlantı ağızları bırakılması veya bu bağlantı ağızlarının kaçış merdiveni veya yangın güvenlik holü gibi korunmuş mekânlarda olması şarttır.

2) Herhangi bir noktadan su alma ağzına olan mesafe 60 m’den fazla olamaz.

3) Sabit boru tesisatı üzerinde bulunan bütün hortum bağlantıları, itfaiyenin kullandığı normlarda storz tip 50 mm veya 65 mm çapında olur.

4) Bağlantı ağızlarının, binanın yağmurlama ve yangın dolapları sistemine suyu sağlayan sabit boru tesisatında bırakılması hâlinde, bu bağlantıların ana kolonlar üzerinden doğrudan yapılması gerekir.

b) Yangın dolapları tesisatı; bina içindeki kişilerin yakındaki küçük bir yangını kontrol etmesini ve söndürmesini sağlayabilmek üzere, bina içine tesis edilen sabit bir tesisatı ifade eder. Tesisat, duvarlar üzerine veya kabinler içine monte edilmiş ve kalıcı olarak bir su temin tesisatına bağlanmış olan sabit birimlerden oluşur. Yangın dolaplarının tesisinde aşağıdaki şartlara uyulur:

1) Yüksek binalar ile toplam kapalı kullanım alanı 1000 m2’den büyük imalathane, atölye, depo, otel, motel, sağlık, toplanma amaçlı ve eğitim binalarında ve kapalı kullanım alanı 2000 m2’den büyük bütün binalarda yangın dolabı yapılması mecburidir.

2) Yangın dolapları, her katta ve yangın duvarları ile ayrılmış her bölümde aralarındaki uzaklık 30 m’den fazla olmayacak şekilde düzenlenir. Yangın dolapları mümkün olduğu kadar koridor çıkışı ve merdiven sahanlığı yakınına kolaylıkla görülebilecek şekilde yerleştirilir. Binanın yağmurlama sistemi ile korunması ve katlara itfaiye su alma ağzı bırakılması hâlinde, yangın dolapları, ıslak tip yağmurlama branşman hattından beslenebilir ve aralarındaki uzaklık 45 m’ye kadar çıkarılabilir.

3) Hortumların saklandığı dolabın ve kabinlerin gerekli cihazların döşenmesine izin verecek büyüklükte olması şarttır. Bunların yangın sırasında hortum ve cihazların kullanılmasını zorlaştırmayacak şekilde tasarlanması ve sadece yangın söndürme amacı için kullanılması gerekir.

4) Hortumları serme ve bağlama gibi becerilere sahip eğitilmiş personeli veya itfaiye görevlisi olmayan yapılarda, yuvarlak yarı-sert hortumlu yangın dolaplarının TS EN 671-1' e uygun olması şarttır. Hortumun, yuvarlak yarı-sert TS EN 694 normuna uygun, çapının 25 mm olması, uzunluğunun 30 m'yi aşmaması ve lüle (lans) kapama, püskürtme veya fıskiye veyahut her üçünü birden yapabilmesi gerekir.

5) İçinde itfaiye su alma ağzı olmayan yuvarlak yarı-sert hortumlu yangın dolaplarında tasarım debisinin 100 l/dak ve lüle girişindeki basıncın 400 kPa olması şarttır. Lüle girişindeki basıncın 700 kPa’ı geçmesi hâlinde, basınç düşürücülerin kullanılması gerekir. Bu tip sistem tek başına sadece Düşük Tehlike ve Orta Tehlike-1 tehlike sınıflarında kullanılabilir.

6) Yetişmiş yangın söndürme görevlisi bulundurulmak mecburiyetinde olan yapılarda kullanılabilecek yassı hortumlu yangın dolaplarının TS EN 671-2 standardına uygun olması şarttır. Yassı hortumun; anma çapının 50 mm’yi, uzunluğunun 20 m’yi geçmemesi ve lüle kapama, püskürtme veya fıskiye veyahut her üçünü birden yapabilmesi gerekir. Dolap tasarım debisinin 400 l/dak ve lüle girişindeki basıncın 600 kPa olması şarttır. Lüle girişindeki basıncın 900 kPa’ı geçmesi hâlinde, basınç düşürücü kullanılır.

7) Binalarda bulunan yangın dolaplarının ve hortum makara sistemlerinin TS EN 671-3 standardında belirtilen periyodik bakımlarının, bina sahibi, yönetici veya sorumlu bina yetkilisi tarafından yaptırılması mecburidir.

NeşeB

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba;
Ben de tekstil firmasında çalışıyorum. Bizim tüm dolaplarımızda yuvarlak yarı sert hortumlar var. Yangın yeterlilik belgelerimiz de her yıl alınırken, itfaiyenin yaptığı denetimlerde herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmadık.

Ediz U.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Bina içlerinde plastik hortum , dış kısımlarda bez hortum...

turanmst

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
bina içerisine plastik hortum dışarıya bez hortum muhabbeti uzun süredir var ama bunun tek açıklaması bina içine daha hızlı müdahele edebilmek için hortum serme elemanı olmadığından ama ben tüm çalışanlara bez hortum sermeyi gösteriyorum. benim korkum yarı sert hortumların debısının az olmasından dolayı çıkacak bir yangında görev yapamaması( yarı sert kauçukların debisi 100 lt/dk, bez hortumların 400 lt/dk)

turanmst

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
sanırım bu konuda kesin bir bilgisi yok kimsenin genelde kullanılan mantık yönetmeliği değerlendirmeden anlamadan içeride yarı sert kauçuk, dışarıda bez hortum denilerek işin içinden çıkılması, mantıklı bir açıklaması olan yok mu :D

Ediz U.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
mantıklı açıklamayı , işyerinize müfettiş gelirse o yapabilir :)

turanmst

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
yok geldiler ama dolaplara bakmadan gittiler :D

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.