Yabancıların Sağlık Raporu | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Yabancıların Sağlık Raporu

Konu, 'İşyeri Hekimliği Hakkında Sorularınız' kısmında utku öz tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. utku öz

  utku öz TÜİSAG Üyesi  İyi günler arkadaşlar;

  Yeni başladığım bir projede sıkça karşıma çıkan bir sorunu sizlerle paylaşıp net ve kesin bilgi almak isterim.

  Çalıştığım yapı projesinde Portekiz ve Romanya'dan birçok yabancı işçi çalışmakta, bu işçilerin sigortası çalıştıkları ülkedeki firmalarda olup Türkiye'ye 3 aylık çalışma izni ile gelmekte. Ancak ilgili işçilerin sağlık raporu kendi ülkelerindeki hizmet aldıkları OSGB'den alınmış durumda.

  Sorum ise, bu işçiler Türkiye'de çalışmaya geldiklerinde buradaki bir OSGB'den sağlık raporlarını Ek2'ye göre yeniden yaptırmak zorundalar mı? Buna bağlı olarak kendi sağlık raporları kendi Resmi kanunlarına ve dillerinde hazırlandığı için bir geçerliliği yok mudur?

  Eğer cevap evet ise bu işçileri Türkiye'de hizmet almadıkları bir OSGB iş yeri hekimi tarafından raporlanabilir mi?

  Yardımlarınız için teşekkürler.   
 2. İşGüvUzman

  İşGüvUzman TÜİSAG Üyesi

  Bu sorun çok sık yaşanmaktadır. Dilim döndüğünce cevap vermeye çalışayım

  Eskiden 4817 Sayılı kanun vardı. Yabancı çalışanlara ilişkin detayları düzenlemekteydi. Ancak 6735 sayılı ULUSLARARASI İŞGÜCÜ KANUNU(UİK), 13 Ağustos 2016 tarih ve 29800 sayılı resmi gazete ’de yayımlanmak suretiyle yürürlüğe girdi. UİK ile 4817 sayılı Yabancıların Çalışma İzinleri Hakkında Kanun yürürlükten kaldırılmıştır. Bu kanunun tam metnini incelemenizi öneririm. Cevap bulacağınızı düşünüyorum.

  Ayrıca şu hususları da açıklamaya çalışayım. Türk Sosyal Güvenlik Kurumu yurt dışındaki sosyal güvenlik kurumları ile ikili anlaşmalar yapmaktadır. Bu anlaşmalar ışığında, yurt dışındaki yabancı çalışanlara ait sigorta ve emeklilik sigorta poliçeleri Türk SGK' sına bildirilir. SGK bunları onayladıktan sonra, sahadaki işçiler gibi işlem görürler. Böylelikle yabancı çalışanların mükerrer sigortalı olması engellenmiş olduğu gibi saha içerisinde sigortasız çalışılmasına da müsaade edilmemiş olur. 3 aylık süre ile sahada görev yapacaklar için; yapılacak saha organizasyonunda alınacak kurul kararlarınız sizi yönlendirecektir. Alacağınız kararla, bu kişilere EK-2 sağlık taraması belgesi aldırabilirsiniz. Hiç bir engel yok. Ayrıca bunlar sahadaki diğer Türk işçilerden farkı kalmayacağı için (Türk SGK' sına bildirilmiş ve onayı alınmış ise) her türlü eğitime de tabi tutabilirsiniz/tutmalısnız.

  Son olarak yeni çıkan kanun (6735) ışığında resmi işlemlerinizi de takip ediniz.

  Şimdiden kolay gelsin.

   
  utku öz bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica