Tartışma : Uzmanın İlk İş Gününde Kaza Olması Durumu?

idrisiskit

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Öncelikle herkesi selamlar, iş hayatımızda kazasız günleri temenni ederim.

Bir iş yerine atanan uzman, çalışmaya başladığı ilk gün gerçekleşen iş kazası yüzünden hukuki süreç içerisinde yer alır mı ?

Gökhan Yurga

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)

Bir iş yerine atanan uzman, çalışmaya başladığı ilk gün gerçekleşen iş kazası yüzünden hukuki süreç içerisinde yer alır mı ?
Kazanın durumuna göre,gerek olursa karşısına çıkacak Savcı,Bilirkişi ve Hakime bağlı aslında herşey...

Moderatör tarafında düzenlendi:

Uzmanasor

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
yer alır ama kusur oranı hakim takdiridir

F.Ünal Toktaş

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)

Bu durum çok talihsiz bir durumdur.Böyle bir durumda İGU mutlaka sanıklar arasına otomatik olarak girecektir. Ancak henüz o gün göreve başlaması mutlaka hafifletici bir sebep olacaktır. Kazanın kök sebepleri daha öncesine dayanıyorsa, bu olayda sorumluluğun geçmişte bu tedbirleri almayan kişilere ( işveren yetkilileri) ait olması gerekir.
O zaman akla en önemli soru geliyor? İGU yeni başladığı yerde ne kadar mantıklı bir sürede ilk tespit ve raporunu yazmalı ve tebliğ etmelidir.
Bence yeni işe başlayan İGU en kısa zamanda, işyerini bütünüyle en ince detayına kadar gezmeli, iş kazası doğurabilecek İSG noksanlarını ve bunların giderilmesi için alınması gereken tedbirleri tespit edip, işveren veya vekiline yazışı olarak tebliği etmelidir. Bunu temin etmek üzere, eğer part time çalışıyorsa, gitmek zorunda olmasa bile bu işlemleri en geç 3 iş günü içinde bitirmesi tavsiye olunur. Fazla sallandığı her gün aleyhine cereyan edecektir

OGÜN.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)

Sevgili meslektaşlar;
İş güvenliği uzmanı rehberlik ve danışma organı olarak adlandırmadığımız sürece ve bizler bu tip soruları kendimize ve meslektaşlarımıza sormaya devam ettiğimiz sürece günah keçisi olmaktan çıkamayız.
İş kazalarında isg profesyonellerinin kusur oranının çıkması tamamen işi,sektörü bilmez bilir kişiler (ki bunların malesef çoğu meslektaşımız) savcı ve hakimlerdir.
İş kazalarında iş güvenliği uzmanları işveren/işveren vekili değildir.
İlk günde olsa bilmem kaç günde olsa iş güvenliği uzmanlarının yargılanması hatalıdır. Lütfen bu algıları yaratacak konulardan veya cevaplardan uzak duralım.
Şu algıyı artık yerleştirmemiz lazım;
İş güvenliği uzmanı işveren/işveren vekili değildir.
İş güvenliği uzmanları rehberlik ve danışma organlarıdır.
Yükümlülükleri/sorumlulukları 6331 sayılı kanunda belirtilmiştir.
İşkazaları davalarında işveren/işveren vekili statüsünde yargılanmamalıdırlar.

F.Ünal Toktaş

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Sevgili meslektaşlar;
İş güvenliği uzmanı rehberlik ve danışma organı olarak adlandırmadığımız sürece ve bizler bu tip soruları kendimize ve meslektaşlarımıza sormaya devam ettiğimiz sürece günah keçisi olmaktan çıkamayız.
İş kazalarında isg profesyonellerinin kusur oranının çıkması tamamen işi,sektörü bilmez bilir kişiler (ki bunların malesef çoğu meslektaşımız) savcı ve hakimlerdir.
İş kazalarında iş güvenliği uzmanları işveren/işveren vekili değildir.
İlk günde olsa bilmem kaç günde olsa iş güvenliği uzmanlarının yargılanması hatalıdır. Lütfen bu algıları yaratacak konulardan veya cevaplardan uzak duralım.
Şu algıyı artık yerleştirmemiz lazım;
İş güvenliği uzmanı işveren/işveren vekili değildir.
İş güvenliği uzmanları rehberlik ve danışma organlarıdır.
Yükümlülükleri/sorumlulukları 6331 sayılı kanunda belirtilmiştir.
İşkazaları davalarında işveren/işveren vekili statüsünde yargılanmamalıdırlar.
"Lütfen bu algıları yaratacak konulardan veya cevaplardan uzak duralım" diyorsunuz. Bu söylediğiniz devekuşu gibi kafamızı kuma gömmek ve gerçeklerden uzak durmaktır. Maalesef şu durum mevcut mevzuat doğrultusunda gerçektir. " Eğer İGU kendisine ait görevleri tam olarak yapmadıysa, hem işverene, hem AÇSH Bakanlığına ve hem de en önemlisi Adli Makamlara karşı sorumludur. Bu sorumluluktan kaçınamaz. Bizler bu üç makam arasında sıkışmış bir vaziyetteyiz. İşyerini sık aralıklarla en ince detayıma kadar inceleyip, iş kazası ve meslek hastalığı yaratabilecek emniyetsiz durumları tespit etmek ve işveren veya vekiline yazılı olarak tebliğ etmekle yükümlüdür. Bu görevini yaparken adamsendecilik yapamaz. Ayrıca ortalık bir sürü yamyam işveren avukatları ile de doludur. Örneğin ben, İGU olarak değil ve fakat sorumluluğu olmayan Danışman olarak çalıştığım bir işyerinde, ölümlü bir iş kazasında fabrika müdürünün kusurunu paylaşmak için, avukatı tarafından kağıt üzerinde İGU yapıldım. Hem ceza davasında ve hem de SGK rücu davasında yaklaşık 2-3 sene yargılandım. Avukat da tutmadan kendimi aslanlar gibi savundum ve karşımdaki herkese ( avukat, hakim ve bilirkişiler) hukuk dersi vererek beraat ettim.

Erkut BULUT

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)

Merhaba İdris,öncelikle için rahat olsun atandığın ilk gün ne kazası yaşanırsa yaşansın hiçbir yaptırımı sana uygulanmaz.Benimde başıma geldi küçük bir kazaydı fakat sonuçta kazaydı.Onaylı defteri kurcala biraz o kazayla alakalı illa ki birşeyler karalanmıştır.Baktın hiç yazılmamış seni bağlamaz.Burada ki herkes bilir ki risk tespit ettiğinizde giderilmesi için termin süresi verilir.Hatta o sürede yapan firma sahibini öpüp başımıza koyalım,çoğu sunum veya saha gözetim raporda kalır ama olması gerekir çünkü senin güvencendir.Onaylı deftere atandığın tarihi yazarak bu tarihte atandığım filanca iş yerine bir kaç gün sonraki tarihi atıp ilk ziyaretimi yaptım diye ardından başlarsın eksikleri de yazmaya hiç bişey olmaz.Şimdi sendeki stresi eski arkadaşlar anlayamayabilir ben taze sayılırım çok iyi anlıyorum.Hele kazada uzuv kaybı veya ölüm yoksa senin en fazla bilgi amaçlı ifadeni alırlar. Dolayısıyla senden önce atanmış olan arkadaşı bağlar.Hele ki çok kısa bir dönem değilde bir kaç ay o görevliyse tamamıyla onunla alakalıdır.Bu yaşananlar tecrübedir,zordur fakat gereklidir.Seni diri tutar,yapman gerekenleri sürekli kendini ve yapman gerekenleri kontrol edersin.Kariyer yolunda başarılar dilerim.

İsa ATALAY

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Onaylı deftere düzenli olarak yazıyoruz tabi ki yalnız bir termin belirtmiyoruz (en azından ben belirtmiyorum) işvereni bağlar okumadan imzalayıp geçiyor termin vermiyorum risk analizinde de termin vermiyorum çoğu riskler sürekli olarak takip edilmeli zaten (sürekli yazıyorum) diğer risklere de sorumlu işveren diyip geçiyorum termin versem neye göre vericem kendileri görüp kendileri termin vermeleri gerekiyor kanaatimce

Erkut BULUT

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Onaylı deftere düzenli olarak yazıyoruz tabi ki yalnız bir termin belirtmiyoruz (en azından ben belirtmiyorum) işvereni bağlar okumadan imzalayıp geçiyor termin vermiyorum risk analizinde de termin vermiyorum çoğu riskler sürekli olarak takip edilmeli zaten (sürekli yazıyorum) diğer risklere de sorumlu işveren diyip geçiyorum termin versem neye göre vericem kendileri görüp kendileri termin vermeleri gerekiyor kanaatimce
Merhaba,öncelikle herkesin kendine göre çalışma tarzı var sonuçta kendisini bağlar.Termin süresi neye göre vericem demişsiniz belirlediğiniz riskin ortadan kalkması için 1 haftada olabilir,1 ayda hatta 2 ay da riske göre değişir.Yapılan 2 denetleme gördüm ikisinde de konusu geçti.Bu meslekte tecrübeli olduğum söylenemez 6 aydır çalışıyorum,şahit olduklarımdır.Sitemizde çok tecrübeli meslektaşlarımız var bu konu hakkında fikirlerini bende merak ediyorum.Bizim belirlediğimiz bir risk var ise ve ortadan kaldırmak için sorumlu yine biziz şöyle ki işi durdurmaya kadar varan yetkilerimiz vardır.Bu her ne kadar imkansıza yakın olsada yapılacak bir sürü aksiyon var.Çalışmaktan kaçınma hakkından tutunda,Bakanlığa yazana kadar dolayısıyla iş yerindeki riskleri sadece söylemek yetersiz kalıyor şöyle bir noktada var eğer uzuv kaybı veya ölüm gibi çok ciddi kazaları ben söyledim yada 2 satır yazdım top benden çıktı bu olaylar için yeterli değildir.İşimiz kolay değil işvereni bir şekilde gerek kanunları hatırlatarak gerek onun tarafında olduğunuzu hissettirerek işlerin yürümesi sağlanmalıdır.Dediğim gibi kademe kademe riskin ortadan kalkması için ne mücadele verdiğinizi ispatlamanız gerekiyor.Nacizane fikrim budur dos doğrudur demiyorum.Her yiğidin bir yoğurt yeme şekli vardır.Saygılarımla..

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.