Soru : Uzman Olabilmek İcin Yuksek Lisans Mi Onlisans Mi Yoksa İsg Lisans Mi?

mlkkdgn

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Diğer
Merhaba oncelikle. Foruma yeni uye oldum. Araştırdım fakat net bir sey bulamadim. Yardimci olursaniz memnun olurum :) Ben kamu yonetimi lisans mezunuyum. Isg uzman olabilmek icin isg onlisans okuyup yuksek lisans mi yapmalıyım yoksa isg 4 yillik lisans mi okumaliyim?

raskolnikovunbaltasi

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Merhaba. İlk öncelikle 2 yıllık ön lisans bölümü bitirmeniz faydanıza olacaktır. Ön lisans mezunu olduğunuzda kanunen iş sağlığı ve güvenliği eğitim kurslarına gitmeniz gerekecektir. Bu kursu tamamladığınızda C sınıfı iş güvenliği uzmanı sınavına girmeye hak kazanacaksınız. Kurs; 180 saat teorik eğitim (bunun 90 saati uzaktan 90 saati yüz yüze eğitim olarak ayrılıyor) ve 40 saatlik stajı kapsıyor. Yani çok uzun süren bir kurs değil. Kısacası mezuniyetinizden sınavın yapılacağı tarihe kadar geçen süreyi de işin içine katarsak 2,5 yılın sonunda İSG uzmanı olabilirsiniz. Ön lisansınızı yaptığınız süreçte yüksek lisans da yaparsanız yanlış bilmiyorsam kurs zorunluluğundan muaf tutularak direkt B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı için sınava girmeye hak kazanırsınız. Bu hesapla bakacak olursak; yüksek lisans yapsanız da yapmasınız da ön lisansı bitirmek her halükarda lisans okumaktan daha avantajlı. Çünkü sene kaybı yaşayamayacağınız bir senaryo üzerinden konuşursak daha kısa sürede uzman olabilirsiniz.

Burak Bilen

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Bence iş güvenliği okumayın. Yani bu işi yapmayın. Kamu yönetimi ile bağıntılı bir iş sizin için daha hayırlı olabilir.

raskolnikovunbaltasi

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Bence iş güvenliği okumayın. Yani bu işi yapmayın. Kamu yönetimi ile bağıntılı bir iş sizin için daha hayırlı olabilir.
Kamu yönetimi ile bağlantılı ne gibi bir iş yapabilir? Kpss'ye girip memur olmak için mi koştursun? Müfettiş ya da kaymakam olmak gibi beyhude hayallere mi kapılsın? Yoksa muhasebeden yürüyüp mali müşavir olmak için mi çabalasın ki bana kalırsa kamu alanında herhangi bir kadroya girmekten daha gerçekçi bir hedef olur. Neye göre böyle söylüyorsunuz bilmiyorum. Elbette ki iş güvenliği uzmanlığı çoğu mesleğe göre riskli bir meslek. Daha konforlu ya da daha az stresli bir iş sahibi olmasını tavsiye edebilirsiniz. Fakat "kamu yönetimi ile bağlantılı bir iş" diye bir iş tanımı yok. Dolayısıyla böyle bir tavsiye verme şekli de yok.

Burak Bilen

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Kamu yönetimi ile bağlantılı ne gibi bir iş yapabilir? Kpss'ye girip memur olmak için mi koştursun? Müfettiş ya da kaymakam olmak gibi beyhude hayallere mi kapılsın? Yoksa muhasebeden yürüyüp mali müşavir olmak için mi çabalasın ki bana kalırsa kamu alanında herhangi bir kadroya girmekten daha gerçekçi bir hedef olur. Neye göre böyle söylüyorsunuz bilmiyorum. Elbette ki iş güvenliği uzmanlığı çoğu mesleğe göre riskli bir meslek. Daha konforlu ya da daha az stresli bir iş sahibi olmasını tavsiye edebilirsiniz. Fakat "kamu yönetimi ile bağlantılı bir iş" diye bir iş tanımı yok. Dolayısıyla böyle bir tavsiye verme şekli de yok.
Güzel kardeşim, bu bir yorumdur. Madem ortada bir soru var, onun da benim açımdan cevabı odur. Sırf muhalefet olmak için yazdığın için bundan sonra vereceğin cevaplara herhangi bir yorum yaparak konuyu dağıtmayacağım. Esenlikler dilerim.

raskolnikovunbaltasi

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Güzel kardeşim, bu bir yorumdur. Madem ortada bir soru var, onun da benim açımdan cevabı odur. Sırf muhalefet olmak için yazdığın için bundan sonra vereceğin cevaplara herhangi bir yorum yaparak konuyu dağıtmayacağım. Esenlikler dilerim.
Verdiğiniz cevabın sorulan soruyla bir alakası yok. Verdiğiniz cevap ne sorulan soruya hizmet ediyor ne de yapıcı, faydalı ve açıklayıcı tarafı var. Yani sorulan soruyu infilak ettiren faydasız bir yorumda bulunmuşsunuz. Bunun altını çizmek istedim. Yoksa derdim salt muhalefet etmek ya da saldırgan bir tavır sergilemek değil. Ayrıca cevap verip vermemekte de özgürsünüz. İyi günler dilerim.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.