Soru : Uzaktan Çalışmada İş Kazaları

önder yılmaz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Uzaktan çalışmada meydana gelen kazalarda iş kazası sayılacak ve sayılmayacak kazalar.

AYHAN AKALIN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Uzaktan çalışmada meydana gelen kazalarda iş kazası sayılacak ve sayılmayacak kazalar.
Bu konuda bilgi mi paylaşacaksınız yoksa soru mu sordunuz anlamadım. Konu ilgili bilgisi olan paylaşırsa sevinirim.

Çimen kekik

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Güzel bir konu. Bilgisi olan paylaşırsa çok memnun olurum. Herkese keyifli çalışmalar

önder yılmaz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bu konuda bilgi mi paylaşacaksınız yoksa soru mu sordunuz anlamadım. Konu ilgili bilgisi olan paylaşırsa sevinirim.
Bu konuyu insanlar tartışsın istedim. bu konuda herhangi bir yasal düzenleme?, Risk analizi ?
Evden çalışırken lavaboya giden çalışan koridorda çocuğunun oyuncağına basıyor ve sakatlanıyor. Sonuç?
Evden yapılan çalışmalarda İSG uzmanı her çalışanın evine gidip risk analizi mi yapacak?
.
.
Böyle binlerce soru

İbrahim mert

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bu konuyu insanlar tartışsın istedim. bu konuda herhangi bir yasal düzenleme?, Risk analizi ?
Evden çalışırken lavaboya giden çalışan koridorda çocuğunun oyuncağına basıyor ve sakatlanıyor. Sonuç?
Evden yapılan çalışmalarda İSG uzmanı her çalışanın evine gidip risk analizi mi yapacak?
.
.
Böyle binlerce soru
Öncelikle mevzuattaki adı evden çalışma değil uzaktan çalışmadır.Uzaktan çalışma yapılan noktada meydana gelen kaza eğer "işle ilgili" ise iş kazası sayılır. Örnek verecek olursak, işverenin sağladığı bir laptop ve şarj aleti kullanım sırasında patlar ve kişiyi yaralarsa iş kazasına girer.Ama laptopla çalışırken meyve bıçağı ile elini keserse bu iş kazasına girmez.Lavaboya giderken düşmesi, çocuğun oyuncağına basarak yaralanması iş kazası olmaz.Bu olaylar eğer iş yeri sınırları içinde olsaydı iş kazası sayılırdı.Çünkü işveren bu tehlikeli durum ve tehlikeli hareketlere işyerinde izin vermemelidir.Ancak uzaktan çalışma yapılan alana işverin müdahle etmesi mümkün değil, çalışanın orada önlemler alması gerekmektedir.

safakk.tr

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Uzaktan çalışmalarda frekansı yüksek riskler, takılma/düşme, ergonomi, aydınlatma, termal konfor, iş baskısı olarak sıralayabiliriz. Özellikle işverenin temin ettiği IT ekipmanlarına dikkat etmekte yarar var elektrik kablolaları, uzatma kabloları fiş priz masadan kalkan çalışanın takılmasına sebep olabiliyor.

ygtr hoca

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)

Kısa Vadeli Sigorta Hükümleri​

İş kazasının tanımı, bildirilmesi ve soruşturulması

MADDE 13-
İş kazası;

a) Sigortalının işyerinde bulunduğu sırada,

b) İşveren tarafından yürütülmekte olan iş nedeniyle (yani işverenin sahibi olduğu işle ilgili)* veya görevi nedeniyle, sigortalı kendi adına ve hesabına bağımsız çalışıyorsa yürütmekte olduğu iş veya çalışma konusu nedeniyle işyeri dışında,

c) Bir işverene bağlı olarak çalışan sigortalının, görevli olarak işyeri dışında başka bir yere gönderilmesi* nedeniyle asıl işini yapmaksızın geçen zamanlarda,

d) Emziren kadın sigortalının, çocuğuna süt vermek için ayrılan zamanlarda,

e) Sigortalıların, işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere gidiş gelişi sırasında,

meydana gelen ve sigortalıyı hemen veya sonradan bedenen ya da ruhen özüre uğratan olaydır.

*(Vurgulamalar benim ygtr hoca)

Uzaktan çalışma için özel bir yönetmelik gerekir , bu yönetmelik çalışılan mekanı iş yeri sayacaktır.
Tartışma ve gelişmeler için Türkiye konjonktürü uygun değil. (tartışmayalım)
3 Yıldan önce yasal düzenleme beklememek lazım .

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.