Soru Toz Gaz Aydınlatma Ölçümleri

Konu, 'Çalışma Ortamı ve Düzeni' kısmında ISG-isg tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ISG-isg

  ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi  Merhaba arkadaşlar bu ölçümlerin periyodu ne durumdadır nereler yaptırılabilir?


   
 2. Okan67

  Okan67 TÜİSAG Üyesi  Toz ölçümünün periyodu yok diye hatırlıyorum, yılda bir yapılabilir hatta belki duruma göre süre uzatılabilir. Gaz ölçümü de belirleyeceğiniz gazlar için aynı. Aydınlatmada zorunlu bir kural var mı bilmiyorum ama ucuz bir aydınlatma ölçen cihaz (fotometre) alarak her zaman ölçebilirsiniz.
  Toz ölçümünün periyodu yok diye hatırlıyorum, yılda bir yapılabilir hatta belki duruma göre süre uzatılabilir. Gaz ölçümü de belirleyeceğiniz gazlar için aynı. Aydınlatmada zorunlu bir kural var mı bilmiyorum ama ucuz bir aydınlatma ölçen cihaz (fotometre) alarak her zaman ölçebilirsiniz.

   
  Taner KARAÇAYLI bu yazıya teşekkür etti.
 3. ISG-isg

  ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi

  okan bey her konuda bizi aydınlatıyorsunuz sağolun

     

   
  turanmst bu yazıya teşekkür etti.
 4. Okan67

  Okan67 TÜİSAG Üyesi

  Taner Bey, bilgi paylaştıkça çoğalıyor. Bu siteyi de zaten bu nedenle çok beğeniyorum. Selamlar, saygılar.

   
 5. safetypro

  safetypro TÜİSAG Üyesi

  toz için maden ve taş ocakları ile tünel yapımında ve tamamlayıcı tesislerinde üretim yerlerinde ayda bir, galeri sürmelerinde iki ayda bir, diğer yer altı işyerlerinde dört ayda bir, üretim dışı yer üstü işyerlerinde yılda birden az olamaz. (MADEN VE TAŞOCAKLARI İŞLETMELERİNDE VE TÜNEL YAPIMINDA TOZLA MÜCADELEYLE İLGİLİ YÖNETMELİK)

  Ancak fabrikalar için toz ve gazla ilgili periyodik ölçüm süreleri belirtilmemekle birlikte kimyasal maddelerle çalışmalarla ilgili yönetmelikte 5 yılda bir risk değerlendirmesi tekrarlanır diyor.Bu tür ölçümlerde risk değerlendirmesine kaynak oluşturduğundan belirtilen 5 yıllık süre ölçümler içinde referans kabul edilebilir.Ancak patlayıcı ortamların oluşabileceği yerlerde biliyorsunuz gaz ölçümü anlık olur ve süresi olmaz çünkü sürekli ölçüm yapılıyordur.

  Aydınlatma ile ilgili 30 dolarlık bir lüxmetre ile istediğiniz kadar ölçümü tekrarlayabilirsiniz zaten.

     

   
 6. ataselim

  ataselim TÜİSAG Üyesi

  belki faydalı olur, izleme ve ölçme tablosu

   

  Ekli Dosyalar:

  erkanersoy, KATMANDU, elifnuran ve 10 kişi daha buna teşekkür etti.
 7. A. Aytuğ KADIOĞLU

  A. Aytuğ KADIOĞLU TÜİSAG Üyesi

  isgüm gerekli ölçümleri yapıyor arkadaşlar
   
 8. ataselim

  ataselim TÜİSAG Üyesi

  GÜRÜLTÜ ÖLÇÜMÜ ve HARİTALANMASI
  İş sağlığı ve güvenliği konusunda çalışanların günlük kişisel maruziyetlerini tespit etmek amacıyla yapılacak gürültü ölçümleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 06/02/2003 tarih 2003/10/ EC sayılı Avrupa Parlamentosu ve Konseyi Direktifini esas alarak, 23/12/2003 tarihinde yayınladığı “Gürültü Yönetmeliği” dikkate alınarak yapılmalıdır. Ülkemizde gürültü konusunda bir başka yönetmelik olan, Çevre ve Orman Bakanlığının yayınladığı “Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği” ise çalışanların işyerlerinde maruz kaldığı günlük gürültü maruziyetini değerlendiren esasları kapsamadığından günlük kişisel gürültü maruziyetinin hesaplanması ve değerlendirilmesi çalışmalarında kullanılmamalıdır. 23/12/2003 tarihinde yayınlanan “ Gürültü Yönetmeliği” ile birlikte ölçüm metodolojisi ve hesaplamalarında, “İş yerinde maruz kalınan gürültünün tayini ve bu gürültünün sebep olduğu işitme kaybının tahmini” başlıklı TS 2607 ISO 1999 standardı ile “Çalışma ortamında maruz kalınan gürültünün ölçülmesi ve değerlendirilmesi için prensipler” başlıklı TS EN ISO 9612 standardından faydalanılması gerekmektedir.
  İşyerlerinde çalışanların günlük ve/ veya haftalık gürültü maruziyetlerini belirlemede en çok karşılaşılan problem hangi işin ne kadar süreyle yapıldığının tam olarak belirlenmemesidir. Bu yüzden işyerinde görevli İSG uzmanı, bu konuda önlemler alarak hangi işçinin hangi sürelerde hangi proseslerde çalıştığını tayin etmelidir. Bu işlem gerçekleştiğinde sadece kişisel maruziyetin hesaplanması kolaylaşmayacak aynı zamanda maruziyeti etkin değerlere ulaşan çalışanların çalışma yerlerinin değiştirilmesi ve/veya gürültülü işte çalışma sürelerinin azaltılması gibi önlemlerdealınabilecektir. Gürültü ölçümlerinde temel olarak iki farklı cihaz kullanılır. Bunlar, IEC 651 standartına uygun anlık gürültü ölçüm cihazı ve IEC 61252 standartına uygun dozimetrelerdir.
  Anlık gürültü ölçüm cihazı, belirli bir noktadaki ses basınç seviyesini ölçerek desibel cinsinden sonuç verir. Ölçümler, çalışanların kulak hizasından 10 cm uzaklıkta, ses basıncı emilimini önleyecek şekilde yan durarak, mikrofon prosese dönük olarak yapılmalı ve çalışanın işlem periyodu boyunca birlikte hareket edilmelidir.
  Özellikle kararlı gürültünün olduğu durumlarda anlık gürültü cihazı ile yaklaşık 1 dk. ölçüm alınması yeterli olacaktır. Çalışanın görev yaptığı bölümler, proses ve/veya kullandığı aletlerin birden fazla olması durumunda her aletle ve/veya her bölümde, her proseste tek tek ölçümlemeler yapılmalıdır. Bu ölçüm sonuçları, ilgili alet/bölüm/proseste çalışılan sürelerle birlikte değerlendirilmelidir. Genellikle çalışanların, herbir proses/alet/bölümdeki çalışma süreleri doğruya yakın bir şekilde belirlenebiliyorsa böyle bir işletmede anlık gürültü ölçüm cihazları yeterli olacaktır.
  Ancak tersaneler, atölyeler, marangozhaneler gibi çok sayıda çalışanın farklı ses basınç seviyelerine sahip işleri aynı ortamda ve değişken sürelerde yapması durumunda anlık gürültü ölçüm cihazları, çalışma sürelerinin belirlenmesi çok zor olacağından pek yeterli olamayacaktır. Bu durumda dozimetre kullanmak gerekmektedir.
  Anlık gürültü cihazlarıyla yapılan ölçümler ile kişisel maruziyet hesaplamak için maruziyet süreleri ile birlikte hesap apmak gerekirken dozimetreler ile hiçbir özel hesap yapmadan 8 saat (günlük maruziyet) veya ilgili işin yapıldığı süreç boyunca cihazın mikrofonu kişinin yakasına sabitlenerek ölçümler yapılabilir.   
  ayşegül d. ve Esma HOŞHAN ÖZGÜL bu yazıya teşekkür etti.
 9. A. Aytuğ KADIOĞLU

  A. Aytuğ KADIOĞLU TÜİSAG Üyesi

  (Bilgilendirme için Yasin Bey'e teşekkürler)

     

   

  Ekli Dosyalar:

 10. sukru_ozgur

  sukru_ozgur TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar ölçümlerin akreditasyonu önemli.akreditasyon ya bakanlık yetkilendirmesi yada ISO 17025 sertifikası ile olanaklı ,Kendi yaptığımız ölçümlerin akreditasyonundan bahsedemeyiz.   
  enderesra, Nurdan DAHİ ve Mustafa ESEN bu yazıya teşekkür etti.
 11. korkmazyasin

  korkmazyasin TÜİSAG Üyesi

  Şükrü Bey Akreditasyon önemli bir konu ama tüzük veya yönetmeliklerde böyle bir yönlendirme yok diye biliyorum. bu konuda bir bilginiz varsa bizi aydınlatırsanız sevinirim.   
 12. EnginTiryaki

  EnginTiryaki TÜİSAG Üyesi

  Bu yazışmalardan anladığım şu ki; iş güvenliği ile ilgili birçok konuda bilgilerin kişiden kişiye, uzmandan uzmana, yetkiliden yetkiliye, hatta müfettişten müfettişe değişkenlik gösterdiği. Bunun içinden çıkılamayacak zannediyorum.

  Zaten bu konuların forumlarda devamlı konuşulmasının da sebebi bu: Belirsizlik, yoruma açık mevzuat cümleleri ve mevzuatta hiç değinilmemiş konular.

   
 13. ESRA ERGİN

  ESRA ERGİN TÜİSAG Üyesi

  kendimizin yapacağı ölçüm ne olursa olsun akredite olmadığı için geçerli olduğunu sanmıyorum.ölçümlerin akredite firmalar tarafından yapılması gerektiğini biliyorum.görüşlerinizi bekliyorum.saygılar
   
  Ufuk Ylc bu yazıya teşekkür etti.
 14. EnginTiryaki

  EnginTiryaki TÜİSAG Üyesi

  Ortam ölçümlerinin akredite kuruluşlarca yapılması zorunluluğunu belirten mevzuat hangisidir arkadaşlar?

   
 15. buketdemir

  buketdemir TÜİSAG Üyesi

  ortam ölçümlerinin periyodlarında bir değişme oldu mu arkadaşlar ?   
 16. Fatih YEDİC

  Fatih YEDİC TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar hiç bir yönetmelikte ölçüm periyotları ile ilgili bir şey bulamadım, 170 i aradım onlarda bir periyodu yok diyorlar. Bana göre eğer firmada yapısal bir değişiklik veya yeni cihaz ekipman alınmamışsa her 4 yılda bir risk analizi ile birlikte yapılması gerektiğini düşünüyorum, ulaştığım sonuç bu.
  Ölçüm firmalarından fiyat istediğinizde ölçüm periyodu olarak yıllık yazıyorlar ama tamamen yorum böyle bir zorunluluk yok gibi.

   
  buketdemir bu yazıya teşekkür etti.
 17. karabel

  karabel TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar TOZ, GÜRÜLTÜ, AYDINLATMA , TİTREŞİM VB ölçümler için akredite kuruluş olmak için nasıl bir yol izlenir bilgisi olan yardımcı olabilirmi?

   
 18. Fatih YEDİC

  Fatih YEDİC TÜİSAG Üyesi

  Türkak isimli kurumu ara gerekli bilgileri alırsın.

   
 19. gecıt

  gecıt TÜİSAG Üyesi

  Toz ölçümleri için periyodik süre yapılacak risk değerlendirmesi sonucunda belirlenmesi gerekmektedir. Tabiki burda makul bir süre belirlemek gerekmektedir.:)

  Tozla mücadele yönetmeliğinin bu konuyla ilgili maddesi madde 8 1 a 'dır.

  MADDE 8 – (1) İşveren, her türlü tozun meydana geldiği işyerlerinde 20/8/2013 tarihli ve 28741 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İş Hijyeni Ölçüm, Test ve Analizi Yapan Laboratuvarlar Hakkında Yönetmelik hükümleri saklı kalmak kaydıyla;

  a) Risk değerlendirmesi sonucuna göre belirlenen periyodik aralıklarla toz ölçümlerinin yapılmasını,

  b) İşyerinde çalışanların toz maruziyetinin bulunduğu koşullarda herhangi bir değişiklik olduğunda bu ölçümlerin tekrarlanmasını,

  Ayriyeten b bendinde belirtildiği üzere koşullarda bir değişiklik olursa belirlenen periyodik süreye riayet edilmeden ölçüm tekrarlanır. Hatta risk değerlendirmesinde yeniden bir periyodik süre belirlenir. Birde şöyle bir durum var malumunuz; yönetmeliktede belirttiği üzere ölçüm sonuçları Ek 1'de belirtilen sınır değerlere göre değerlendirilir. Velev ki sonuçlar bu sınır değerlere uygun çıkmazsa uygun tedbirler alınarak ölçümler tekrarlanır ve sınır değerlere uygun hale getirilince çalışmaya izin verilir. (İlgili Madde Madde:9-2)

  Ölçümlerin kim tarafından yapılacağı hususu ise şu şekildedir;

  Yine aynı yönetmeliğin 8-1-ç 'sinde ölçümlerin kim tarafından yapılacağı belirtilmiştir.

  ç) İşyerinde yapılacak denetimler için toz ölçümlerinin Genel Müdürlükçe ön yeterlik veya yeterlik belgesi verilen laboratuvarlarca yapılmasını sağlar.

  Ancak bu madde yürürlülüğe 20/8/2015 tarihinde girecektir.

  MADDE 19 – (1) Bu Yönetmeliğin;

  a) 8 inci maddesinin birinci fıkrasının (ç) bendi 20/8/2015 tarihinde,

  b) Diğer hükümleri yayımı tarihinde,

  yürürlüğe girer.

  Malumunuz ki Tozla Mücadele Yönetmeliğinin yürürlüğe girmesiyle Maden ve Taşocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Tozla Mücadeleyle İlgili Yönetmelik yürürlükten kaldırılmıştır.

  Eski yönetmelik kapsamında kurulan tozla mücadele birimlerininse güncel işlevi ise 17. Maddede belirtilmiş. Bu maddeye göre bu birimler işlevlerini iç kontrol yapmak amacıyla sürdürebilirler.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica