Soru : Tornalarda Acil Stop

zamzam23

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Şöyle ki, bir yöne dönen torna çok kısa süreli ters yöne döndürülüyor. Tabi bu zamanla dişlilere vs. zarar verebilir. İlkel bir yöntem ama eski tezgahlarda kullanılabilir belki.

Gökhan Karabatman

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Maliyet olarak 2500 ile 6000 arası fiyat teklifleri aldım. İnternet'te izlediğimiz torna kazalarının çoğunda durdurma sistemi olsa zarar eminim daha az olacaktır. Hatta aşağıdaki gibi halatlı bir acil stop ile çalışan bir sistem çok daha güvenli olacaktır diye düşünüyorum
lathe3.jpg
Resimde ki sistemi yapan firma ile ilgili iletişim bilgisi mevcut mudur?

okhan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar, bu işin oluru tahrik sisteminin acil durumda çok kısa sürede durdurulabilmesidir. Ancak iş sadece motorla bitmiyor güç aktarım organlarının ataletlerini de durduracak birşey gerekiyor. Şu an için konuştuklarımız sanırım bunları kapsamıyor.

Dr Kadir

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi
Arkadaşlar ben bir işyeri hekimiyim iş güvenliği uzmanı değilim ancak mantıklı bir adamım.Bu denli hızla dönen ve torku yüksek bir cihazda kazayı önlemek için acil durum butonu veya dönmeyi hızla durdurma yöntemleri araştırmak ne denli mantıklı ben pek anlamadım, cahilliğime bağışlayın lütfen. Sanki bana göre siz durdurana kadar torna işçiyi birkaç bin kez kendi etrafında döndürür diye düşündüm sanki... Bana kalırsa bu tür cihazlarda malzeme yerleştirilmeli ve çalışan uzaklaşmadan cihazın çalışması önlenmeli sanki... Veya robotik kol ve yakın objektif kameralar ile uzaktan işleme dışında beyhude uğraşlar bunlar sanki...

zamzam23

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
özel frenli, anında durduran sistemler var ancak çoğu işveren maliyet acısından buna yanaşmaz. biz de kısıtlı imkanlarla çözüm üretmeye çalışıyoruz. hiç durmamasından iyidir

uzmknn

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Şeffaf koruma kapağı yapılabilir. Butona basıldıktan sonra torna aynası durana kadar kapağı açmaz. (basit bir swcih-zaman rolesi uygulaması)--sadece fikir

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.