Tartışma : Tezgahların Periyodik Kontrolünü Kim Yapar ?

iteq

Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
25 Mar 2012
Mesajlar
33
Tepki puanı
28
Merhabalar ,konu daha önce forumda tartışılmış mı bulamadım . Sizlerin de düşüncelerini öğrenmek istedim.

İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ nde daha önce aşağıdaki ibareler vardı ;

2.4. Tezgâhlar

2.4.1. Makine ve tezgâhların periyodik kontrolleri EK-III, madde 1.4.’te yer alan hususlara uygun olarak yapılır.

2.4.2. Makine ve tezgâhların periyodik kontrolleri, makine mühendisleri, makine tekniker veya yüksek teknikerleri tarafından yapılır.

2.4.3. Elektronik kumanda sistemi ile donatılmış makine ve tezgâhların periyodik kontrolü; makine veya mekatronik mühendisi ile elektrik mühendisleri ve/veya bunların teknikerleri tarafından birlikte yapılır.


24.4.2017 değişikliği ile güncel durum aşağıdaki gibidir ;


2.4. Tezgâhlar

2.4.1. (Değişik:RG-24/4/2017-30047) Tezgâhlara yılda bir bakım ve muayene yapılması yeterlidir. Preslerin muayeneleri TS EN 692+A1 ve TS EN 693+A2 standartlarına uygun olarak gerçekleştirilir. Bu bentte sayılan ekipmanlar için bu Yönetmeliğin 13 üncü maddesinde yer alan hükümler uygulanmaz.

2.4.2. (Mülga:RG-24/4/2017-30047)

2.4.3. (Mülga:RG-24/4/2017-30047)


Yani periyodik kontrol kelimesi ve kimlerin yapabileceği kaldırılmıştır. Yılda bir bakım ve muayene denmiş fakat kimin yapabileceğine dair bir ibare yok. EK-III madde 1.4 'e yapılan atıf da kaldırılmış. Pres için standarda yönlendirmesi ise bence tek iyi yanı .

Ben tezgahlar için de diğer ekipmanlar da olduğu gibi akreditasyon getirilerek, standartları eklenerek daha fazla geliştirileceğini düşünüyordum. Fakat bu yapılan değişikliğe bakılınca ; eski hali daha iyiydi daha düşünüyorum. En azından kontrolleri yapacak kişilerin teknik personeller olması isteniyordu.

Sizin düşünceleriniz nelerdir ? Ve neden böyle bir değişikliğe gidilmiş ?
 
Numeko Safety İş Güvenliği Ekipmanları

emrhakyl

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
25 Haz 2017
Mesajlar
63
Tepki puanı
3
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhabalar ,konu daha önce forumda tartışılmış mı bulamadım . Sizlerin de düşüncelerini öğrenmek istedim.

İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ nde daha önce aşağıdaki ibareler vardı ;

2.4. Tezgâhlar

2.4.1. Makine ve tezgâhların periyodik kontrolleri EK-III, madde 1.4.’te yer alan hususlara uygun olarak yapılır.

2.4.2. Makine ve tezgâhların periyodik kontrolleri, makine mühendisleri, makine tekniker veya yüksek teknikerleri tarafından yapılır.

2.4.3. Elektronik kumanda sistemi ile donatılmış makine ve tezgâhların periyodik kontrolü; makine veya mekatronik mühendisi ile elektrik mühendisleri ve/veya bunların teknikerleri tarafından birlikte yapılır.


24.4.2017 değişikliği ile güncel durum aşağıdaki gibidir ;


2.4. Tezgâhlar

2.4.1. (Değişik:RG-24/4/2017-30047) Tezgâhlara yılda bir bakım ve muayene yapılması yeterlidir. Preslerin muayeneleri TS EN 692+A1 ve TS EN 693+A2 standartlarına uygun olarak gerçekleştirilir. Bu bentte sayılan ekipmanlar için bu Yönetmeliğin 13 üncü maddesinde yer alan hükümler uygulanmaz.

2.4.2. (Mülga:RG-24/4/2017-30047)

2.4.3. (Mülga:RG-24/4/2017-30047)


Yani periyodik kontrol kelimesi ve kimlerin yapabileceği kaldırılmıştır. Yılda bir bakım ve muayene denmiş fakat kimin yapabileceğine dair bir ibare yok. EK-III madde 1.4 'e yapılan atıf da kaldırılmış. Pres için standarda yönlendirmesi ise bence tek iyi yanı .

Ben tezgahlar için de diğer ekipmanlar da olduğu gibi akreditasyon getirilerek, standartları eklenerek daha fazla geliştirileceğini düşünüyordum. Fakat bu yapılan değişikliğe bakılınca ; eski hali daha iyiydi daha düşünüyorum. En azından kontrolleri yapacak kişilerin teknik personeller olması isteniyordu.

Sizin düşünceleriniz nelerdir ? Ve neden böyle bir değişikliğe gidilmiş ?
teknik öğretmen ler eklendi kontrol elemanlarina
 
Üst

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.