Tespit Ve Öneri Defterine Tehlikeli Kimyasallar Hakkında Yazılacak Öneriler

furkaneroz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar merhaba,
Tespit ve öneri defteri biliyosunuz bizim sigortamız. Bu deftere yazdığımız herşeyi işveren tebliğ etmiş sayılıyoruz. Bende işyerime tehlikeli kimyasallar hakkında tespit ve önerilerimi yazacağım yazmadan önce sizinle paylaşmak ve görüşlerinizi almak istedim,

1) Tehlikeli kimyasal maddelerle çalışmalarda çalışanların bu maddelere maruziyetini önlemek ve bunun mümkün olmadığı hallerde en aza indirmek ve çalışanların bu maddelerin tehlikelerinden korunması için tüm önlemler alınmalıdır.
2) İşyerinde kullanılan tehlikeli kimyasallar için çalışanların sağlık ve güvenliği yönünden olumsuz etkilerini belirlemek üzere 29.12.2012 tarihli ve 28512 sayılı RG de yayımlanan iş sağğı ve güvenliği risk değerlendirmesi hükümlerine uygun şekilde risk analizi yapılmalıdır. Risk analizi yapılırken kimyasal maddelerle çalışmalarda sağlık ve güvenlik önlemleri hakkında yönetmelik madde 6, 2,3,4 fıkraları göz önünde bulundurulmalıdır.
3) Tehlikeli kimyasallar ile faaliyete ancak risk analizi ve belirlenen her türlü önlem alındığında başlanmalıdır.
4) tehlikeli kimyasal maddeler ile çalışırken kimyasal maddeler ile çalışmalarda sağlık ve güvenlik önlemleri yönetmeliği madde 7, 1. fıkra ve bentlerinde belirtilen önlemler göz önünde bulundurularak ilgili önlemler alınmalıdır.
5)tehlikeli kimyasal maddelerden kaynaklı acil durumlar için işveren 18/06/2013 tarihli ve 28681 sayılı RG de yayımlanan işyerlerinde acil durum hakkında yönetmelikte belirtilen hususlar saklı kalmak kaydıyla, işyerindeki tehlikeli kimyasal maddelerden kaynaklanacak Kimyasal maddelerle çalışmalarda sağlık ve güvenlik önlemleri hakkındaki yönetmelik madde 8, 1. fıkra ve bentleri göz önünde bulundurulmalıdır.
6)15/05/2013 tarih ve 28648 sayılı RG de yayımlanan çalışanların İş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin usul ve esasları hakkında yönetmelikte belirtilen hususlar saklı kalmak kaydıyla, çalışan ve temsilcilerinin eğitim ve bilgilendirmeleri sağlanmalı, bu eğitim ve bilgilendirmeler, kimyasal maddelerle çalışmalarda sağlık ve güvenlik önlemleri hakkında yönetmelik madde9, 1,2,3. fıkraları ve bentleri göz önünde bulundurularak eğitilmelidir.
7)çalışanların kimyasal maddelerle çalışmalarda sağlık ve güvenlik önlemleri hakkında yönetmelik hükümlerine göre çalışanların sağlık gözetimleri uygun olarak kontrol edilmelidir.

Hatta Kimyasal maddelerle çalışmalarda sağlık ve güvenlik önlemleri hakkındaki yönetmeliğin çıktısını alıp işverene imzalatarak fotokopisini almayı düşünüyorum onaylı defter nüshası ile saklamayı düşünüyorum.

Yorumlarınızı bekliyorum, eğer faydalı olacaksa diğer meslektaşlarımda alıntı yaparak aynen kullanabilir. Buyrun tartışalım üzerinde :)

Hüseyin Çitçi

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
İş Veren
Yanlış yorumladıysam birisi uyarsın ve düzeltsin lütfen,
işveren zaten mevzuatı bilmek zorunda, ne olursa olsun sorumluluktan kaçınamazken, İGU tarafından kendisine eksik bilgilendirme yapıldığı veya yanlış yönlendirildiğini beyan ettiğinde ortalık karışır. İGU bana yönetmeliği okumadı anlatmadı diyemez ama altta yazılı hususlar için uyarılmadım der.

mevzuatı tekrar yazmak anlamsızdır.
işyerinde yükleme boşaltma alanında başlayan ve atığa kadar uzanan süreçte, risk analizinde belirtildiği üzere, işyerinin xxx noktasında abc faaliyetinde eksik kullanılan KKD mi var? dökülme kiti mi eksik? statik elektrik boşaltma levhası mı takılmadı? depo raflarında uyumsuz dizim mi var? etiketler mi eksik? taşınır dedektör mü gerekli görüp tavsiye ettiniz de hala alınmadı? havalandırma fanlarının çapını devrini mi yetersiz buldunuz? kullanılan eldivenlerin dayanımı mı düşük/kalitesiz mi buldunuz? önleyici tedbir talimatları mı asılmadı? müdahale prosedürleri, uyarı levhaları mı eksik? alarm butonları mı çalışmıyor?

mevzuat ortada, risk analizi, işyeri, çalışan, malzeme, proses belli. İGU olarak neyi incelediniz de ne tespitte bulundunuz? işverene yasal dayanaklar ve standartlar doğrultusunda tam ve doğru bilgi vererek ne önerdiniz?

ziyaret ettiğim işyerlerinde bu 2 levhayı görmüş olmam yetiyor, yönetmelikleri okumamış veya anlamamış klasik uygulama örnekleri
dikkat-olum-tehlikesi-levhasi-a463.jpg
taroks-once-is-guvenligi-uyari-levhasi-25x35-3mm-103085-42-B.jpg

levhalar, talimatlar, çalışan kıyafetleri, yangın söndürücüler.... bir işyerine girdiğinizde ilk göze çarpanlara bakıp istemesenizde yargıda bulunursunuz.
astığınız göstermelik bir talimatla için 20 senelik ustayı kandıramazsınız. ustanın ortaokula giden çocuğuda internetten birşeyler bulup kopyalar yapıştırır. usta düşünür, "adam 20 sene okumuş mühendis olmuş yetmemiş İGU olmuş nalburdan aldığı bu levha mı ustalığı?"
işveren düşünür, "yönetmelik maddelerini tekrardan yazıp önüme koyan bu adam kim?"
işveren sizi çağıracak, önünüze 2 farklı marka KKT söndürücü koyacak, biri 50TL diğeri 100TL hangisini alalım diye sorduğunda vereceğiniz cevap kariyerinizi geleceğinizi etkiler.

20 senelik usta da işveren de " feleğin çemberinden geçmiş kişilerdir"
kimsenin ben bunu yaptım sende bunu yap demesine bakmayın. o fabrikada bunları asmışlara bakmayın. 35-40 tane yönetmelik var, tekrar tekrar okuyun doğru olduğuna inandığınızı yapın. Şahsen ben yaşadım, 3 sene boyunca defalarca okuduğum yönetmelikteki kilit taşı ayarında bir sembol gözümün önündeymiş görememişim.
kopyala yapıştırla birşeyler yapmışsanız yırtın atın, basit sade bir şekilde özgün çalışmanızı yapın. başkalarının yaptıklarını söylediklerini "temsil" olarak değerlendirin, size esin versin.

inşallah faydalı olur

Ykslgvn

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar merhaba,
Tespit ve öneri defteri biliyosunuz bizim sigortamız. Bu deftere yazdığımız herşeyi işveren tebliğ etmiş sayılıyoruz. Bende işyerime tehlikeli kimyasallar hakkında tespit ve önerilerimi yazacağım yazmadan önce sizinle paylaşmak ve görüşlerinizi almak istedim,

1) Tehlikeli kimyasal maddelerle çalışmalarda çalışanların bu maddelere maruziyetini önlemek ve bunun mümkün olmadığı hallerde en aza indirmek ve çalışanların bu maddelerin tehlikelerinden korunması için tüm önlemler alınmalıdır.
2) İşyerinde kullanılan tehlikeli kimyasallar için çalışanların sağlık ve güvenliği yönünden olumsuz etkilerini belirlemek üzere 29.12.2012 tarihli ve 28512 sayılı RG de yayımlanan iş sağğı ve güvenliği risk değerlendirmesi hükümlerine uygun şekilde risk analizi yapılmalıdır. Risk analizi yapılırken kimyasal maddelerle çalışmalarda sağlık ve güvenlik önlemleri hakkında yönetmelik madde 6, 2,3,4 fıkraları göz önünde bulundurulmalıdır.
3) Tehlikeli kimyasallar ile faaliyete ancak risk analizi ve belirlenen her türlü önlem alındığında başlanmalıdır.
4) tehlikeli kimyasal maddeler ile çalışırken kimyasal maddeler ile çalışmalarda sağlık ve güvenlik önlemleri yönetmeliği madde 7, 1. fıkra ve bentlerinde belirtilen önlemler göz önünde bulundurularak ilgili önlemler alınmalıdır.
5)tehlikeli kimyasal maddelerden kaynaklı acil durumlar için işveren 18/06/2013 tarihli ve 28681 sayılı RG de yayımlanan işyerlerinde acil durum hakkında yönetmelikte belirtilen hususlar saklı kalmak kaydıyla, işyerindeki tehlikeli kimyasal maddelerden kaynaklanacak Kimyasal maddelerle çalışmalarda sağlık ve güvenlik önlemleri hakkındaki yönetmelik madde 8, 1. fıkra ve bentleri göz önünde bulundurulmalıdır.
6)15/05/2013 tarih ve 28648 sayılı RG de yayımlanan çalışanların İş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin usul ve esasları hakkında yönetmelikte belirtilen hususlar saklı kalmak kaydıyla, çalışan ve temsilcilerinin eğitim ve bilgilendirmeleri sağlanmalı, bu eğitim ve bilgilendirmeler, kimyasal maddelerle çalışmalarda sağlık ve güvenlik önlemleri hakkında yönetmelik madde9, 1,2,3. fıkraları ve bentleri göz önünde bulundurularak eğitilmelidir.
7)çalışanların kimyasal maddelerle çalışmalarda sağlık ve güvenlik önlemleri hakkında yönetmelik hükümlerine göre çalışanların sağlık gözetimleri uygun olarak kontrol edilmelidir.

Hatta Kimyasal maddelerle çalışmalarda sağlık ve güvenlik önlemleri hakkındaki yönetmeliğin çıktısını alıp işverene imzalatarak fotokopisini almayı düşünüyorum onaylı defter nüshası ile saklamayı düşünüyorum.

Yorumlarınızı bekliyorum, eğer faydalı olacaksa diğer meslektaşlarımda alıntı yaparak aynen kullanabilir. Buyrun tartışalım üzerinde :)

uzmknn

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Bu defteri e-mail gibi atılabilmesi ve imzalatma sorunu olmaması için aslında kep adresine entegrasyon yapılsa çok iyi olur.

furkaneroz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Bu defteri e-mail gibi atılabilmesi ve imzalatma sorunu olmaması için aslında kep adresine entegrasyon yapılsa çok iyi olur.
İmza alma zorunluluğun yok aslında, yaz imzala koy önüne imzalamazsa kafasına silah dayayamazsın sonuçta al nüshanı bak işine, defter saklama ve düzenli tutulmasından kendisi sorumlu ister açar olur dediklerini yapar ister okumaz kendisi bilir

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.