Tersaneye Yeni Başlayan Isg Uzmanı Olarak Neler Yapmalıyım ?

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında haluk012 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. haluk012

  haluk012 TÜİSAG Üyesi  merhabalar ben 21 ekim sınavında geçtim belge bekliyorum.pazarteside bir tersanede isg uzmanı olarak başladım.burada 30 işçi çalışıyor altında iki taşeron var onlarında 30 ar işçileri var ve sözleşmeleri 3 ay.burada isg ile ilgili a dan z ye neler yapmalıyım.tecrübeli arkadaşlarımızın yardımlarını bekliyorum.teşekkürler.


   
 2. degiray

  degiray TÜİSAG Üyesi

  Daha evvel başka yerde de tecrüben yok ise ; Bence istifa et. Çünkü bu ülkede ki en sıkıntılı yerler tersaneler , inşaatlarda , madenlerde bazı şeyleri aşabiliyorsun.Ama tersaneler çok sıkıntılı

   
  taylantalu bu yazıya teşekkür etti.
 3. murat2242

  murat2242 TÜİSAG Üyesi

  Bende tersanede çalışıyorum siz hangi tersanede çalışıyorusunuz.Yardımcı olabilirim.

     

   
 4. inceduygu

  inceduygu TÜİSAG Üyesi

  degiray arkadaşım bence yaklaşım çok negatif ya bu kadar moral bozmayalım derim ben evet tershaneler sıkıntılıdır inşaat sektörüde ama oradada birilerimiz çalışacak değilmi ? bence bu dezavantajı avantaja çevirebilir arkadaşım yokmu başka tershane firması civarında bak bir arkadaşımızda ben tecrübeliyim yazmış hemen onalrla irtibat kur biraz uykusuz kal çabala sosyal hayat yaşama uğraş çözüm bulursun ama emin ol atlat bu evreyi kralsın sebebi ise oradan kazasız çıkarsanki bence titiz çalışma ile sorun kalmaz çok şey öğrenirsin harikada bir tecrübe olur senin için düşün sonra istediğin yer senin olsun
  yardımım ancak sana bu kadar olur allah yardımcın olsun

   
 5. MetinS

  MetinS TÜİSAG Üyesi

  Tehlikenin olmadığı yerde uzmanlık yapmanın pek bir esprisi yok zaten.Olur mu hiç çok tehlikeli diye çalışmamak.Uzmanlık orada konuşur.Kabul edilebilir düzeye indirmek için çok risk var şimdi .Bence de çok iyi bir deneyim olur.Orada kazanacağın deneyimle iyi bir kariyer geçmişi oluşturursun.Tehlikeli yerlerde deneyim kazanmayanın geleceği yok bu iş alanında bir isg uzmanı olarak.Neler yapacağına gelince ; Her sektörde isg uzmanının yaptığı genel prosedürler var onları biliyorsun zaten risk değerlendirmesi,acil eylem planları ,gibi .Ancak tersaneler de iş güvenliği diye bir arama yap çok şey çıkar.Ve tersanelerdeki iş kazası istatistiklerine göz atmanı ve ona göre önlemler almanı tavsiye ederim.İş yerinin kaza geçmişi ve istatistikleri az ve yetersiz olabilir çünkü.Çalışanların başında durmanı tavsiye ederim.Sürekli izlemelisiniz.O anda hatalarına müdahale etmek için.İyi çalışmalar dilerim.

     

   
 6. dilekaltinok

  dilekaltinok TÜİSAG Üyesi

  Öncelikle kendinize bir çalışma planı oluşturun.
  Yeni işe başlayanların tüm tetkikleri yapılmadan ve Temel İSG eğitimleri verilmeden çalışma alanına sokmayın.
  Firmaya karşı katı olun, kurallarınızın net olması ve uyulması gerekliliğini hissettirin.
  Hemen İSG kurulunu oluşturun ve acilen toplantı yapın. Toplantıda kurulu anlatın ve kendi çalışma prensiplerinizden bahsedin.
  Eski iş kazalarını inceleyin ve en çok nerede sorun yaşanmışsa onunla bismillah başlayın :)
  Çalışanların başında durun ta ki risk analizleri tamamlanıp, değerlendirme aşamasına geçene kadar, sizi çalışanlar hep görsün, varlığınızı hissetsinler, aramızda bir sınır vardır ya hani gözle görülmez elle tutulmaz, aşarsanız ya varlığınızı red ederler, napıyor ki burda olursunuz yada yüzgöz olup hiç dinletemezsiniz, işte o sınırı korumak hem sohbet edip dinlemek hem de saygıyı korumak gibi.....
  Bütün işlerinizi yazılı yapın. Okudum, anladım gibi ifadelerle yazdıklarınızı destekleyin ki sonradan ben görmedim, duymadım bilemem gibi sorunlar ortaya çıkmasın.
  Talimatlarınızı önceliklendirin, kapalı alanda çalışmalar, kaynak işleri.....
  Tespit ve öneri defterine yazabiliyorsanız yazın ama unutmayın ki ben yazdım demek bizi artık kurtarmıyor, çözümlerini de görmek istiyorlar. Patron yapmıyo dersekte o zaman neden bana haber vermedin diyor da diyor.....
  Eğer gerçekten çalışanın canı konusunda aklınızda endişe varsa zaten limandasınız yakın gemileri :p, bir alo deyiverin bakanlığa ..
  Ama siz zaten bunları biliyordunuz ki değil mi? Degiray arkadaşıma şu noktadan sonra katılıyorum ki eğer kurallarınız dinlenmiyor, hiçbir söylediğiniz duyulmuyor ise vakit gitme vaktidir hiç oyalanmayın derim.
  Kolaylıklar dilerim,

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica