Soru : Termik Santral Için Risk Analizi

İrem58

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
arkadaşlar termik santral için risk değerlendirmesi ,acil eylem planı örneği var mı? çok acil yardımlarınızı bekliyorum. şimdiden herkese teşekkürler...

İrem58

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
arkadaşlar termik santral için risk değerlendirmesi ,acil eylem planı örneği var mı? çok acil yardımlarınızı bekliyorum. şimdiden herkese teşekkürler...
kimsede yok galiba:(

süperman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
Böyle bir risk değerlendirmesini tam anlamıyla uygulanabilir şekilde türkiyede yapacak kaç uzman var onu sorgulamak gerekiyor bence. :)

hüseyin özatlı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
zaten termik santral risk analizi lazım demek öyle 50 sayfa olacak kolay bir şey değildir. kısım kısım bölüm bölüm kendiniz oluşturmanız lazım. ki bunu emek emek yapan arkadaş kolay kolay paylaşmaz sadece bir kaç önemli yerleri vurgular. Büyük bir çimento fabrikasında 9 klasör risk analizi görmüşlüğüm var :))) A'dan Z'ye yazılmış. ama vermediler

cem önsoy

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
13 ayda tamamlayabildiğimiz, risk analizi ekibinde 11 kişi çalıştık. yaklaşık 250 sayfa(12 punto yazı). Böyle bir çalışmayı internette paylaşmak mantık dışı olur diyen arkadaşlarım haklılar. Biz bile ekip olarak kimseye dijital ortamda almalarına izin vermedik. Flash bellekte işletme müdürü ve İsg uzmanı olarak bende var.
Bu bilgi saklama değil arkadaşlar; istediğiniz kadar bilgi alış verişi yapabiliriz. Sizlerle fikir paylaşırız, fikir alırız. Geliştirmek ve prosedüre uygun raporlamak sizin becerilerinize kalmış.
Hepinize Kazasız günler, İSG kariyerinizde başarılar dilerim. Saygılarımla

Hkn_Erdoğan

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Avukat
Çimentoda da çalıştım, termik santralde de, geçin bunları bence bakkal dükkanı risk analizi mi yapıyoruz, masa da değil saha da yapın, görün, uygulayın ki iş kazaları olmasın, insanların canları yanması...

omer1957

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
13 ayda tamamlayabildiğimiz, risk analizi ekibinde 11 kişi çalıştık. yaklaşık 250 sayfa(12 punto yazı). Böyle bir çalışmayı internette paylaşmak mantık dışı olur diyen arkadaşlarım haklılar. Biz bile ekip olarak kimseye dijital ortamda almalarına izin vermedik. Flash bellekte işletme müdürü ve İsg uzmanı olarak bende var.
Bu bilgi saklama değil arkadaşlar; istediğiniz kadar bilgi alış verişi yapabiliriz. Sizlerle fikir paylaşırız, fikir alırız. Geliştirmek ve prosedüre uygun raporlamak sizin becerilerinize kalmış.
Hepinize Kazasız günler, İSG kariyerinizde başarılar dilerim. Saygılarımla
Kazaların oluşmaması için bilmeyene bilgi verilmelidir ki; Meydana gelebilecek olan tehlikeli olay vuku bulmasın. Olay oluştuktan sonra; bilgilinin olması bir şey ifade etmez. Mucitler ; konu üzerinde çalışmış ve ispatlamış oldukları eylemleri yazıya dökmemiş olsalardı, hiç bir formülden haberimiz olmazdı. Ben ; bildiğim her müspet bilgiyi paylaşmak isterim ve de paylaşırım da. Bilgi ihtiyacı olan kim olursa olsun;İhtiyacı olana o bilgi bende var ise; her zaman bilgiyi vermeye hazırım. 29 yıl kamuda çalıştım. 12.03.2014 tarihinde A Sınıfı sınavını kazandığım bildirildi (Mahkeme sonucu sonrası). Fakat ben; Mahkeme sonucunu beklemeden bir sonraki sınav neticesinde 06.06.2014 tarihinde A Sınıfı uzman oldum. 02.01.2020 yılından beri de İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitici Belgesine sahibim. Paylaşmak ve yardım etmek, çok değerli ve takdire şayandır. Tabi ki; Müspet olan bilgileri...
Bu görüş ;şahsıma aittir. Tüm insanların sağlıklı,huzurlu ve başarılı çalışmalar içinde yaşamlarını idame etmelerini dilerim.
Sevgi ve selamlarımla...

F.Ünal Toktaş

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Termik santrallerde iş güvenliği tedbirleri isimli makalemi yarın yayınlayacağım. Bu makaleden faydalanılarak hazırlayabilirsiniz. 4 yıl Türkiye’ nin en büyük termik santralinin inşaatında Safety Manager olarak çalıştım. Sonra da çeşitli santrallerde uzun süre Danışman ve Uzman olarak görev yaptım. Bazı arkadaşların da dediği gibi bu risk değerlendirmeleri işyerine özel çalışmalardır. Kopyala yapıştırma yapılmamalıdır. Elinizi taşın altına sokarak bu konuda kafa patlatmanızı öneririm. Başka türlü de tecrübe kazanamazsınız. Ayrıca forumda yayınlanın Risk Değerlendirmesi Sunumundan da faydalanabilirsiniz. Ben size önemli ip uçlarını vereceğim. Gerisi size kalmış, göreyim sizleri!

omer1957

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Termik santrallerde iş güvenliği tedbirleri isimli makalemi yarın yayınlayacağım. Bu makaleden faydalanılarak hazırlayabilirsiniz. 4 yıl Türkiye’ nin en büyük termik santralinin inşaatında Safety Manager olarak çalıştım. Sonra da çeşitli santrallerde uzun süre Danışman ve Uzman olarak görev yaptım. Bazı arkadaşların da dediği gibi bu risk değerlendirmeleri işyerine özel çalışmalardır. Kopyala yapıştırma yapılmamalıdır. Elinizi taşın altına sokarak bu konuda kafa patlatmanızı öneririm. Başka türlü de tecrübe kazanamazsınız. Ayrıca forumda yayınlanın Risk Değerlendirmesi Sunumundan da faydalanabilirsiniz. Ben size önemli ip uçlarını vereceğim. Gerisi size kalmış, göreyim sizleri!
Teşekkürler... Henüz paylaşım görülmedi. Selamlar...

kmtugba87

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İş güvenliği uzmanlarının bu platformda muhtardan belge ister gibi onu bunu istemesini anlamıyorum. Fikir alışverişi elbet yapılır ama direkt olarak bir dokümanı istemek hem etik değil hem de bir sürü riski var. 10 yıldır bu sektörün içindeyim kimseden bir doküman alıp kullanmadım. (Çünkü başkasının gözden kaçırdığı bir risk yüzünden ben de ceza çekebilirim. )Ama eksik, ama hatalı, ama yanlış da olsa kendim hazırladım kontrol ettim, yerinde baktım, yeri geldi işçiler ile saatlerce konuştum anlamaya çalıştım. Hata da benim oldu, eksiklik de benim oldu ama bu şekilde öğrendim ve hala öğrenmeye devam ediyorum.

İş Güvenliği Uzmanı sıfatı ile çalışan biri en temelde risk analizi yapabilmeli diye düşünüyorum. Öncelikle risk analizi yapılacak yer incelenir. Tesis içinde farklı bölümler varsa (illa ki olur her tesiste) bölümlerden başlanarak genele doğru ilerlenir. Termik santralde hiç çalışmadım ama en temelde bakıldığında kömür depolama, su depolama, su şartlandırma, yakma, kızgın buhar, çürük buhar, elektrik türbünleri, elektrikm iletim hatları, trafolar, baca gazı filtrasyonu, kül cüruf depolama, vb. gibi bölümler vardır. Bölüm bazlı başlayın. orada çalışan insanları gözlemleyin ve onlarla konuşun çünkü işin sıkıntısını çeken zorluğunu yaşayan onlar, mevzuatı okuyun ve eksiklik var mı diye üst amirlere veya amirlerinize danışın.

Son düzenleme:
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.