TEKNOLOJİK ARAŞTIRMALAR | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

TEKNOLOJİK ARAŞTIRMALAR

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında Dergiler' kısmında Mustafa ESEN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Mustafa ESEN

  Mustafa ESEN TÜİSAG Üyesi  TEKNOLOJİK ARAŞTIRMALAR

  :: HAKKIMIZDA ::Teknolojik Araştırmalar Prof. Dr Süleyman TAŞGETİREN yönetiminde elektronik ortamda faaliyet gösteren ve kar amacı gütmeyen bir oluşumdur. Meslektaşlarının bilgi birikimini artırma ve bu amaçla çeşitli kaynaklardan derlenen bilgileri, e-dergi, e-eğitim ve e-index gibi ortamlarda sunma amaçlanmıştır.

  E-dergi başlığı altında yürütülen elektronik dergiler, yayın kurulunda belirtilen çeşitli üniversitelerden öğretim üyelerinin ve yazıları inceleyerek değerli görüşlerini belirten bilim adamlarının gönüllü katkılarıyla hazırlanmaktadır.

  Şu anda makine, yapı, gıda, tekstil, harita ve taşıt teknolojileri alanlarını kapsayan 6 adet elektronik dergi yayınlanmaktadır. Ayrıca Biyoteknoloji konulu bir derginin yayın çalışmaları da sürmektedir. Dergiler yayınlandığında e-posta yolu ile okuyucu kitlesine ulaşmaktadır. Her sayı kendi periyodu içinde 2000 civarında ziyaretçi almaktadır. Yayınlanan makalelere google ve google/scholar dan kolaylıkla ulaşılabilmektedir.

  E-index bölümü ülkemizde yayınlanan ve ilgi alanımıza giren yayınların ve atıfların taranmasını sağlamak amacıyla hazırlanmaktadır. Bu bölümden anahtar kelimelerle veri tabanımızı tarayarak ülkemizde yapılan yayınlara ulaşabilir, isminizi girerek çalışmalarınıza yapılan atıfları bulabilirsiniz.

  E-eğitim bölümünde internet ortamının imkanlarını yardımcı ders materyalleri sunmak için kullanmak amaçlanmaktadır. Burada ders notları, web sayfaları, sunumlar ve animasyonlar kullanıma sunulmuştur. Kullanıcılardan gelecek ders araç ve malzemeleri de bu bölümde yayınlanabilmektedir.

  Portalın teknik yönetimi Dr. Barış GÖKÇE tarafından yapılmaktadır.

  kaynak:http://www.teknolojikarastirmalar.com/frmHakkimizda.aspx

  Başta Prof. Dr Süleyman TAŞGETİREN , Dr. Barış GÖKÇE ve diğer katkıda bulunanlara teşekkürler.

  Mustafa ESEN
  Maden Mühendisi


   
 2. Mustafa ESEN

  Mustafa ESEN TÜİSAG Üyesi

  Endüstriyel Çalışmada Mekanik Tehlikeler

  ÖZET
  Çalışan için tehlike oluşturacak, yaralanmalarına hatta ölümlerine yol açabilecek herhangi bir mekanik tehlikeye karşı koruma önlemleri alınmalıdır. Eğer bir makinenin çalışması veya bu makineyle bir temasın olması o makinenin operatörü veya çevresindeki bir başka kişiyi yaralama ihtimali varsa, mevcut tehlikelerin tümü ya kontrol altına alınmalıdır veya ortadan kaldırılmalıdır. Mekanik tehlikeleri ezilme, sıkışma, ​
  doğrama, kesme ve ayırma, dolanma ve sarma, içine çekme ve kapma, itme, delme, sürtünme ve ovalama, parça fırlaması, denge kaybı, kayma, çarpma olarak gruplandırmak mümkündür. Ancak bu bildiride mekanik tehlikeleri kesme, kopma, ezilme, çarpma, sarma ve kapma, sürtünme ve aşınma adı altında altı grupta incelenecektir. Bu tehlikeleri öğrenmek ve tanımak çalışanların maruz kalabilecekleri tehlikelerden ​
  korunması için atılacak ilk adımdır.​
  kaynak: http://www.teknolojikarastirmalar.com/pdf/tr/01_030106_5_sever_tr.pdf

   
  büşraferide bu yazıya teşekkür etti.
 3. büşraferide

  büşraferide TÜİSAG Üyesi

  Çok güzel bir yazı olmuş, yazarın ellerine sağlık, TEŞEKKÜRLER

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica