Tehlike sınıfları

SuİSG

Üye
TÜİSAG Üyesi
Konfeksiyon ve temizlik şirketlerini hangi tip işletmelere dahil edebiliriz? C tipi uzmanlar burda çalışabilir mi ?

Ulaş Devrim YURDABAL

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İSİG TEHLİKE SINIFLARI LİSTESİ TEBLİĞİNE göre
135) Temizlik şirketlerince yapılan ve diğer tehlike sınıflarında belirtilmemiş işler. Az
Tehlikeli sınıfındadır.Diğer olarak belirlenen temizlik işleri mesela yüksek bina dış cephe temizlikleri gibi işlerdir.

Konfeksiyon olarak belirttiğiniz
8) Pamuk ipliği imali ve pamuklu dokuma sanayii, pamuk işleme işleri (çırçır)
9) Yün (Tabii ve suni) ipliği imali ve yünlü dokuma sanayii
10) İpek ipliği imali ve ipekli dokuma sanayii (suni ipek naylon ve benzeri sentetik elyaftan dokumalar
dahil)
11) Keten, kenevir ve jütten iplik imali ve dokuma sanayii
12) Karışık iplik ve dokuma işleri
13) Halı ve kilim vb. yer döşemeleri imali
gibi işler ise Tehlikeli İşler sınıfında listelenmiştir.

Dikkat ederseniz Tehlike Sınıfları hep İşler üzerinden sınıflandırılmıştır.Tebliğ incelenirk İSG Sorumluluğunu almak istediğiniz firmanın yaptığı faaliyetler ve işler dikkate alınır.Hangi sektörde faaliyet yürüttüğü dikkate alınmaz.
Bu durumda sorunuza gelecek olursak C Sınıf Uzman olarak temizlik şirketine eğer faaliyetleri Tehlikeli İşlerden değilse çalışabilirsiniz.
Tehlikeli İler sınıfındaki yerlere bakamıyorsunuz.Zira İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik (Danıştay Onuncu Dairesinin 23.11.2011 tarihli ve 2011/10572 Esas Sayılı kararıyla 25. maddenin (b) bendi ile Geçici 1., Geçici 3. ve Geçici 4. maddelerinin yürütülmesi durdurulmuştur.
Bu durdurma kararından sonra geçici olarak 3 yıl için bir üst tehlike sınıfına bakma durumu ortadan kalkmıştır.

Ayrıca İş Güv. Uzmanı bulundurma zorunluluğu İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliğine göre sadece Sanayiden Sayılan İşlerde sözkonusudur.Sanayiden sayılan işlere Sanayi, Ticaret, Tarım ve Orman İşlerinden Sayılan İşlere İlişkin Yönetmelikten bakmanız gerekmektedir.
İSG Sorumluluğunu almak istediğiniz işyerinin faaliyet ve işlerine ilgili yönetmelikten bakarak Sanayiden Sayılan İşler olup olmadığına karar vermelisiniz.
Dolayısıyla Az Tehlikeli İşlere bakan C Sınıfı uzanlarının maalesef işi bu anlamda çok zordur.Dikkat ederseniz AZTEHLİKELİ işler listesinde sanayiden sayılan iş göremezsiniz.
Bu durumda C sınıf uzmanlarına kalan tek şey ara eleman olarak A Sınıf Uzmanı yanında veya OSGB'lerde tercübe biriktirmektir.

Saygılarımla,

SuİSG

Üye
TÜİSAG Üyesi
Teşekkürler KOCAELİİSG. Konfeksiyon derken söylemek istediğim şey: büyük sayıda penye gibi malzemeden dikilen bay, bayan ve çocuk tişörtleri, elbiseleri, eşofman v.b. Bence hangi tehlike grubunda olduğu net olarak belli değil gibi.

Ulaş Devrim YURDABAL

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Genelde dokumasız basma penye gibi veya kumaş atıklarından yapılan imaller gibi el ile yapılan iş'in içinde makina olmayan terzicilik gibi işler az tehlikeli sınıfındadır.İş'in içinde dokuma ve makina varsa Tehlikeli Sınıfında İşlerdendir.
Tehlikeli İşler:
63) Dokuma, deri, kürk vs. maddelerden elbise, palto-pardösü, gibi hazır elbise imali

Zannediyorum bahsettiğiniz iş bu maddede tanımlanmaktadır.
Saygılarımla,

Esat ÜN

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
"Dolayısıyla Az Tehlikeli İşlere bakan C Sınıfı uzanlarının maalesef işi bu anlamda çok zordur.Dikkat ederseniz AZTEHLİKELİ işler listesinde sanayiden sayılan iş göremezsiniz.
Bu durumda C sınıf uzmanlarına kalan tek şey ara eleman olarak A Sınıf Uzmanı yanında veya OSGB'lerde tercübe biriktirmektir.

Saygılarımla,"

çok doğru tespitler

SuİSG

Üye
TÜİSAG Üyesi
Genelde dokumasız basma penye gibi veya kumaş atıklarından yapılan imaller gibi el ile yapılan iş'in içinde makina olmayan terzicilik gibi işler az tehlikeli sınıfındadır.İş'in içinde dokuma ve makina varsa Tehlikeli Sınıfında İşlerdendir.
Tehlikeli İşler:
63) Dokuma, deri, kürk vs. maddelerden elbise, palto-pardösü, gibi hazır elbise imali

Zannediyorum bahsettiğiniz iş bu maddede tanımlanmaktadır.
Saygılarımla,
Yorumunuz için teşekkür ederim. Peki bilginiz var mı, OSGB'de kayıtlı İSG uzmanı olarak çalışmak ve başka bir işletmenin uzmanı olmadan çalışmak mümkün mü? Yani bu şekilde B tipi uzmanlık sınavı için gerekli olan 3 yılı tamamlanabilir mi sizce? Sorularım biraz saçma yada komik desem. Kendimi çömez gibi hissediyorum :)

Ulaş Devrim YURDABAL

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhabalar SU Hanım,
OSGB'de sözleşme yaparak çalışabilir ve bu sözleşmeninin ÇSGB'ye bildirimini yaptığınız taktirde 3 yıl sonra B sınıfı için eğitim alma ve sınava girme hakkına sahip olursunuz.
OSGB'ye bağlı çalışırken başka bir OSGB'de veya bağımsız olarak başka bir işyerinin İSG sorumluluğunu alamazsınız.Bir işyerinde tam zamanlı olarak A veya B sınıf İş Güv. Umzanı yanında da çalışarak 3 yılı tamamladığınızda B Sınıf için eğitim ve sınava girme hakkı kazanabilirsiniz.
Lütfen soru sormaktan çekinmeyiniz.Bu iş sahanın tozunu yutmadan ve saha deneyimini yaşamadan öğrenilebilecek bir iş değil.Sorularınız için sizi kimse yadırgayamaz.
Saygılarımla,

okko

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Peki arkadaşlar bir osdb ile anlaşsak aynı zamanda şuan çalıştığımız işyerindeki diğer görevlerimize devam edebiliyormuyuz.

Esat ÜN

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Peki arkadaşlar bir osdb ile anlaşsak aynı zamanda şuan çalıştığımız işyerindeki diğer görevlerimize devam edebiliyormuyuz.
hayır devam edemezsiniz. Osg de çalışabilmek için tam zamanlı sözleşme yapmanız gerekir yani sadece osg de çalışabilirsiniz. osgb de sizi "şuan çalıştığınız işyerinize" görevlendirebilir.

okko

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Fakat şöle bir durum var ben şuan kalite yöneticisi olarka çalışmaktayım şirketimde. Yani bu işi bırakmazsam ömür boyu C olarak kalacağım öyle değil mi ?
Bu iş çok iyi olmadı ya ben danışmanlık gibi düşünüyordum.

Esat ÜN

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
sayın okko biraz karıştırdınız sanırım.
aslında kocaeliisg birçok noktayı açıklamış. o mesajı iyi okuyun. bende sizin konunuzla ilgili şöyle bir ekleme yapayım;

1. mevcut işiniz ile beraber osgb de çalışamazsınız. osgb de ayrı bir firma sonuçta bir insan aynı anda 2 farklı mekanda olamayacağı için çalışamazsınız zaten. ayrıca osgb ile tam zamanlı sözleşme yapmanız gerekir ki mevcut işinizde bu sözleşme olduğuna göre yapamazsınız aksi halde 2 sözleşme 45+45=90 saat/hafta çalışmanız gerekir ki mümkün değil.
2. mevcut işinizde; iş güvenliği uzmanı işi yanında kalite yöneticisi olarak da çalışabilirsiniz. bu durumda ömür boyu c sınıfı kalmazsınız. bunu nasıl yaparım derseniz; firmanız ile uzmanlık sözleşmesi imzalayıp bakanlığa göndermeniz ( eğer firmanız az tehlikeli değilde; tehlikeli veya çok tehlikeli işletme ise bakanlık kabul edemeyeceği için göndermeyin cebinize koyun, yeni yasa çıkıncaya kadar tabi) yeterli. bu şekilde mevcut işinizde uzman olarak çalışabilirsiniz. ve uzmanlık görevi yanında sizin isteğinize bağlı olarak kalite yöneticisi olarak da bu görevinize devam edebilirsiniz.
burada şunu unutmayın İSG uzmanlığı kalite yöneticisi olmak gibi değildir. yasal olarak sorumluluk altına giriyor(sun)uz. kalite de hata olursa patron hesap sorar ama isg de hata olursa devlet sorar.
3. osgb de görev almak bunlardan daha farklı. osgb de çalışırsan iş sözleşmeni firmalar ile değil osgb ile yaparsın uzman olarak da osgb seni firmalara gönderir. Yani osgb ye bağlı olursun sadece. bu durum da da b sınıfına geçebilirsin
4. bağımsız olarak çalışabilirsin. osgb ye bağlı olmadan kendi adına çalışabilirsin. ama İSG uzmanı olmak için anlaştığın firmaya nasıl fatura kesiliyor, sgk nasıl yatar. o işleri bilmiyorum. bu şekilde çalışmak için de tabi ki mevcut işini bırakman gerekir. bu durumda da b ye geçebilirsin(sözleşme yapmak şartı ile)
5. (bağımsız çalışırken) uzmanlık sözleşmesi yapmadan sadece danışman olarak görev alabilirsin. yani bir firmada isg uzmanı ve isg sözleşmesi zaten vardır, ikinci göz olarak danışman olarak anlaşırsın, bu durumda isg sözleşmesi yapmazsın. sadece firmaya gidip fikrini söylersin. tabi hak verirsiniz ki bunun için on yılların tecrübesine ihtiyaç olur.

şuan da size uygun madde 2. madde olmalı.

Ali Güneş

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
sayın okko biraz karıştırdınız sanırım.
aslında kocaeliisg birçok noktayı açıklamış. o mesajı iyi okuyun. bende sizin konunuzla ilgili şöyle bir ekleme yapayım;

1. mevcut işiniz ile beraber osgb de çalışamazsınız. osgb de ayrı bir firma sonuçta bir insan aynı anda 2 farklı mekanda olamayacağı için çalışamazsınız zaten. ayrıca osgb ile tam zamanlı sözleşme yapmanız gerekir ki mevcut işinizde bu sözleşme olduğuna göre yapamazsınız aksi halde 2 sözleşme 45+45=90 saat/hafta çalışmanız gerekir ki mümkün değil.
2. mevcut işinizde; iş güvenliği uzmanı işi yanında kalite yöneticisi olarak da çalışabilirsiniz. bu durumda ömür boyu c sınıfı kalmazsınız. bunu nasıl yaparım derseniz; firmanız ile uzmanlık sözleşmesi imzalayıp bakanlığa göndermeniz ( eğer firmanız az tehlikeli değilde; tehlikeli veya çok tehlikeli işletme ise bakanlık kabul edemeyeceği için göndermeyin cebinize koyun, yeni yasa çıkıncaya kadar tabi) yeterli. bu şekilde mevcut işinizde uzman olarak çalışabilirsiniz. ve uzmanlık görevi yanında sizin isteğinize bağlı olarak kalite yöneticisi olarak da bu görevinize devam edebilirsiniz.
burada şunu unutmayın İSG uzmanlığı kalite yöneticisi olmak gibi değildir. yasal olarak sorumluluk altına giriyor(sun)uz. kalite de hata olursa patron hesap sorar ama isg de hata olursa devlet sorar.
3. osgb de görev almak bunlardan daha farklı. osgb de çalışırsan iş sözleşmeni firmalar ile değil osgb ile yaparsın uzman olarak da osgb seni firmalara gönderir. Yani osgb ye bağlı olursun sadece. bu durum da da b sınıfına geçebilirsin
4. bağımsız olarak çalışabilirsin. osgb ye bağlı olmadan kendi adına çalışabilirsin. ama İSG uzmanı olmak için anlaştığın firmaya nasıl fatura kesiliyor, sgk nasıl yatar. o işleri bilmiyorum. bu şekilde çalışmak için de tabi ki mevcut işini bırakman gerekir. bu durumda da b ye geçebilirsin(sözleşme yapmak şartı ile)
5. (bağımsız çalışırken) uzmanlık sözleşmesi yapmadan sadece danışman olarak görev alabilirsin. yani bir firmada isg uzmanı ve isg sözleşmesi zaten vardır, ikinci göz olarak danışman olarak anlaşırsın, bu durumda isg sözleşmesi yapmazsın. sadece firmaya gidip fikrini söylersin. tabi hak verirsiniz ki bunun için on yılların tecrübesine ihtiyaç olur.

şuan da size uygun madde 2. madde olmalı.

gayet etkin bir açıklama olmuş. ben de şunu ekleyeyim, sanırım arada gözden kaçırabilir dostumuz.
bir OSGB ile anlaşabilirsiniz ve onun şu an çalıştığınız işletme ile yapacağı sözleşme altında gene aynı yerde aynı işe devam edebilirsiniz.
kolaylıklar dilerim

çağatayözcan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
aynı durum bende de var arkadaşlar çalıştığım firma az tehlikeli değil, tehkileli sınıfında ve ben eğer bakanlığın sınırladığı az tehlikeli sınıfta çalışacak olursam uzzuuun bir süre iş beklerim herhalde çünkü çok hayal ürünü sektörler var.ben de yeni yasanın çıkıp üst sınıfta çalışabilme imkanının oluşup öyle sözleşme yapmayı bekliyorum...

Cem AKBULAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
aynı durum bende de var arkadaşlar çalıştığım firma az tehlikeli değil, tehkileli sınıfında ve ben eğer bakanlığın sınırladığı az tehlikeli sınıfta çalışacak olursam uzzuuun bir süre iş beklerim herhalde çünkü çok hayal ürünü sektörler var.ben de yeni yasanın çıkıp üst sınıfta çalışabilme imkanının oluşup öyle sözleşme yapmayı bekliyorum...
meraba çağatay bey,uzman olarak işe başlayacaktınız olmadımı?

çağatayözcan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
başladım cem bey ama bu sözleşme işi kafamı karıştıyor..

çağatayözcan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
sagolun cem bey size de kazasız çalışmalar...

Memet Arslan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
merhabalar. Asansör montaj ve bakım hangi teklike sınıfına girmektedir?

buketdemir

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
tehlikeli sınıfta ;
madde 74 - Montaj işleri (imalat yapmaksızın makine ve tesisat montajı)

Memet Arslan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
teşekkür ederim. Bu sektörde çalıştıracağımız montaj elemanları ile ilgili herhangi bir meslek eğitimi aldırmak zorunda mıyız? Eğer zorunda ise sadece Meslek Eğitim merkezlerinden mi alacağız?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.