Tehlike Sınıfını Sgk Sicil Numarasından Nasıl Öğrenebiliriz?

iguhlm

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Selamlar, Günaydın Değerli Grup üyeleri,

Nace Kodu tehlike sınıfları tebliğine göre yayınlanıyor. Ve bu listeye sahibim (mevzuat.gov.tr den indirdim) Ancak bu tabloyu incelediğimde örneğin. Gittiğim işletmenin sicilinden tehlikeli mi çok tehlikeli mi olduğunu anlayamıyorum. SGK Sicilinden nace kodunun ilk 4 hanesini görebiliyorum. Ancak son iki hanesini anlayamıyorum.

Baktığım sgk sicilinin tehlike sınıfı tehlike sınıfları tebliği tablosuna göre: 256202 - Metallerin makinede işlenmesi, Tehlikeli
Kurumun sgk siciline bakıyorum. 2 2562 1 1 125XXXX 16 12 93 3 evet ilk 4 rakam 2562 iş kolu kısmında var. ama son iki rakam nereden geliyor? eğer sonu 04 olursa çok tehlikeli oluyor, 02 01 olursa tehlikeli. Aşağıda görsellerle anlatmaya çalıştım konuyu detaylı bakılıp yardımcı olabilirseniz. Sevinirim. Ben SGK sicilinden işi çözümlemek istiyorum. Bunu bir değer olarak kullanacağım. bu sebeple isgkatipteki göründüğü formattan bunu nasıl çözebilirim. Anlamam gerekli.

Not: Yardımlarınız için teşekkürler. 125 ten sonraki XXXX leri ben değiştirdim.

Detay:

İnternette SGK sicilinin 2,3,4,5,6,7. karakterleri tehlike sınıfını verir diyor ama ben bu mantığı anlayamadım. Aşağıda örnekle anlatmaya çalışacağım.

Bahsettiğim yazıda sondan bir önceki paragrafta şu cümle geçiyor.
NACE kodunuzu öğrenmenin daha kolay bir yolu da bulunmaktadır. İşletmenizin SGK sicil numarasının 2, 3, 4, 5, 6 ve 7. rakamları NACE kodunuzu meydana getirir. NACE kodunuzu bulabileceğiniz iş yeri tehlike sınıfları listesini incelemek için tıklayın.

Örnek:
Firma ziyaretlerimi gerçekleştirdiğim firmanın SGK Sicili : 2 2562 1 1 125XXXX 16 12 93 3 isg katip sözleşmesinden baktığımda bu firmanın sicil numarası ve tehlike numarası şu:

256202 - Metallerin makinede işlenmesi (torna tesfiye işleri, metal parçaları delme, tornalama, frezeleme, rendeleme, parlatma, oluk açma, perdahlama, birleşti ...

yukarıda 2562 rakamını koyu halde kırmızı olarak belirtitm. SGK Sicil numarasında 2,3,4,5 . karakterler tehlike sınıfları tebliğindeki rakamları veriyor doğru ama son iki rakamı vermiyor. yani o 02 rakamı nereden geliyor?

Bu önemli mi evet sebebini anlatmak için aşağıda görseli ekliyorum. Aynı risk grubunda hem tehlikeli, hemde çok tehlikeli işler var.
tehlikesiniflaritablosu.PNG
Resim: tehlikesiniflaritablosu.png

Yardımcı olmak isteyen arkadaşlar belki sgk sicil numaralarının ne anlama geldiğini görürlerse daha fazla yardımcı olabilirler diye aşağıdaki (isgkatip mahiyet tablosunu da görsel olarak ekliyorum.
sgksicilanlamlari.png
Resim: sgksicilanlamlari.png

Bu konu benim için biraz önemli yardımcı olabilecek bir arkadaş olursa beni bilgilendirirse çok sevinirim.

Tulus

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
SGK sicil no'daki Yeni Şube Kodu ya da Ünite kodu Tehlike sınıfları tebliğinde belirtilen beşinci ve altıncı haneyi oluşturur. (Sgk sicil numarasının 6 ve 7. hanesi) Burada sıkıntı İSG-Katip'in bazı sıfırları göstermemesidir. Sizin iş yerinizin sicil numarasının tam açılımı 2 2562 01 01 125XXXX 016 12 93 003 tür. Dolayısıyla tehlike sınıfı için kullanacağınız kısım 25.62.01 dir. Sicil numaranıza göre iş yeriniz tehlikeli sınıftadır.
Sgk Sicil No.png

iguhlm

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
SGK sicil no'daki Yeni Şube Kodu ya da Ünite kodu Tehlike sınıfları tebliğinde belirtilen beşinci ve altıncı haneyi oluşturur. (Sgk sicil numarasının 6 ve 7. hanesi) Burada sıkıntı İSG-Katip'in bazı sıfırları göstermemesidir. Sizin iş yerinizin sicil numarasının tam açılımı 2 2562 01 01 125XXXX 016 12 93 003 tür. Dolayısıyla tehlike sınıfı için kullanacağınız kısım 25.62.01 dir. Sicil numaranıza göre iş yeriniz tehlikeli sınıftadır.
Ekli dosyayı görüntüle 44974
Merhabalar cevap için çok teşekkür ederim, ama malesef durum böyle değil 0 ın görünmesi ünite kodu eski yeni çoğu işletmede 01 01 şeklinde veriliyor, hatta çoğu derken sorumlu müdür olarak baktığım sicil numaralarına bakıyorum tümünde 01 01 ama benim örnek olarak bahsettiğim işyerinin faaliyet kodu (nace kodu) 25.62.02 isg katip te bunu görebiliyorum. Ama malesef sgk sicil numarasından bu konu anlaşılamıyor, konuyu cimer e de yazdım. aile bakanlığı isggm yede yazdım, bakalım cevap gelecek ama tahminim olumsuz olacak. mecburen kağıt üzerinden bakmak lazım :( gerçi başka bir çözüm var ibys yazılımlarına servis veriyor acshb oradan bakacağım en kötü ihtimal

EngineerRoot

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhabalar cevap için çok teşekkür ederim, ama malesef durum böyle değil 0 ın görünmesi ünite kodu eski yeni çoğu işletmede 01 01 şeklinde veriliyor, hatta çoğu derken sorumlu müdür olarak baktığım sicil numaralarına bakıyorum tümünde 01 01 ama benim örnek olarak bahsettiğim işyerinin faaliyet kodu (nace kodu) 25.62.02 isg katip te bunu görebiliyorum. Ama malesef sgk sicil numarasından bu konu anlaşılamıyor, konuyu cimer e de yazdım. aile bakanlığı isggm yede yazdım, bakalım cevap gelecek ama tahminim olumsuz olacak. mecburen kağıt üzerinden bakmak lazım :( gerçi başka bir çözüm var ibys yazılımlarına servis veriyor acshb oradan bakacağım en kötü ihtimal

Aynı sorunu bende yaşıyorum hocam. 01 01 olarak devam ediyor. Mevcut yönetmelikten bakmak durumunda kalıyorum.

ilkinpeker

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İşyeri Hekimi
24. İşyeri tehlike sınıfı nasıl belirlenir? İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliği 26/12/2012 tarihli ve 28509 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. 4857 sayılı İş Kanununa göre çalışanı bulunan işyerleri için tehlike sınıfı işyeri SGK sicil numarasına göre belirlenmektedir. Şöyle ki işyeri SGK sicil numarasının en başından 2, 3, 4 ve 5. rakamı işyeri faaliyet kodunu/işkolu kodunu göstermektedir. Anılan Tebliğde dörtlü kodlara karşılık gelen bu kod içeriğine göre bir veya daha fazla altılı koda ayrıştırılmıştır. Tescilin doğru olduğu dörtlü kodlar için tehlike sınıfı, işyerinizin esas faaliyetini tanımlayan, tescil kodu /iş kolu kodunuzun altındaki altılı faaliyet kodunun karşısındaki tehlike sınıfıdır. 4857 sayılı Kanununa göre çalışanı olmayan işyerlerinde SGK işyeri numaralandırması farklı bir sistematiğe göre yapıldığı için söz konusu durum geçerli değildir. Bu nedenle idarelerin esas işlerine göre anılan Tebliğden faaliyetlerini belirleyip, bu faaliyete karşılık gelen tehlike sınıfına göre İSG yükümlülüklerini yerine getirmeleri gerekmektedir. Tehlike sınıfının tespitinde bir işyerinde yürütülen esas işin tehlike sınıfı dikkate alınmaktadır. Bu kapsamda NACE Altılı Faaliyet kodunun, işyerinde yürütülen esas iş dikkate alınarak belirlenmesi gerekmektedir.

ilkinpeker

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İşyeri Hekimi
26. NACE kodunu/Altılı faaliyet kodunu bulamayan işyerleri ne yapmalıdır? İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin İşyeri Tehlike Sınıfları Tebliğinde kullanılan kodlar ve tanımlar NACE Rev.2 Ekonomik Faaliyet Sınıflaması olarak bilinen uluslararası bir sınıflamaya aittir. Sınıflama ile ilgili konular Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) yetkisindedir. Bu sebeple Tebliğde faaliyetlerine karşılık gelen “altılı faaliyet kodunu/NACE kodunu” belirlemek isteyen işyerleri TÜİK’e başvurmalıdır

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.