Tehlike Sınıfı Öğrenmek

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Musa Kıransoy tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Musa Kıransoy

  Musa Kıransoy TÜİSAG Üyesi  O konuya girersek hiiiiiç çıkamayız eminim. Arkadaşardan savunanlarda olacaktır, yerenlerde..Şu gözüken zaman içerisinde bu sunuf ayrımını ortadan kaldırmak yakın zamanda gözükmediğini kendi kanaatimce söylemek istiyorum


   
 2. Musa Kıransoy

  Musa Kıransoy TÜİSAG Üyesi

  Evet dediğiniz gibi bazı firmalarda sıkıntı yaşandı. tekrar başvuru yaparak faaliyet alanlarını değiştirdiler. Tehlike sınıfları değişmiş oldu.

   
 3. Musa Kıransoy

  Musa Kıransoy TÜİSAG Üyesi

  evet bende aynen öyle bekliyorum. Bu konuyu paylaşmamda ki sebep aslında arkadaşların böyle bir sıkıntısı varsa izleyecekleri yolu görmeleri içindi. Yorumlarıyla katılan herkese teşekkür ederim.

     

   
 4. cagatay0605

  cagatay0605 TÜİSAG Üyesi

  içme suyu arıtma tesisi hangi tehlike sınıfına girer.

   
 5. Musa Kıransoy

  Musa Kıransoy TÜİSAG Üyesi

  Az tehlikeli sınıfa girer

     

   
 6. eraly60

  eraly60 TÜİSAG Üyesi

  Merhaba Musa Bey, Ben Hidro Elektrik Santralinde(HES) çalışıyorum. Tehlike sınıfları tebliğinde Tehlikeli sınıfta Elektrik Tesisleri var, Çok tehlikeli sınıfta enerji üretim tesisleri var bizim işletmemiz ikisine de uymakta ama hangisi geçerlidir?Bir Termik Santral ile Hidro Elektrik Santral aynı tehlike sınıfında olmamalı bence, ama tebliğ eşit tutmuş.
  Tehlikeli mi?, Çok Tehlikeli mi?
  Cevaplarsanız sevinirim.

   
 7. eraly60

  eraly60 TÜİSAG Üyesi

  Tehlike/80,
  Çok tehlikeli/71
  ama asıl işimiz Elektrrik enerjisi üretmek. Ben C sınıfı uzmanlığı sınavı için kursa başladım ama görünen o ki işyerimde uzmanlık yapabilmem için ya A sınıfı uzman nezaretinde çalışmam lazım veya 3 yıl bekleyip B sınıfı uzman olmam gerekecek.
  Yanlışım var ise düzeltin lütfen.
   
 8. Musa Kıransoy

  Musa Kıransoy TÜİSAG Üyesi

  Eşit tutup tutmamalarına birşey diyemem. Mevzuat öyle diyorsa aksini iddaa etmiyoruz. Mevzuatı uyguluyoruz. Dediğiniz sınıfa bakamadım henüz.   
 9. cagatay0605

  cagatay0605 TÜİSAG Üyesi

  ama klorlama yapılıyor yani tonluk klor tüpleri mevcut.bunlar etkilermi acaba.

     

   
 10. safetypro

  safetypro TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar roma rakamıyla sınıflandırılan liste her işverenin işçi başına ödediği meslek hastalığı ve iş kazası ile ilgili primlerin olduğu tarifedir.Minimum %1 ve maksimum %6,5 olmak üzere 12 tehlike sınıfı yer alır ve işyeri hangi tehlike sınıfındaysa bu sınıfa göre SGK'ya prim öder.Böylece işe ilk gün girse bile bir işçinin iş kazasına uğraması durumunda işverenlerden toplanan bu primlerle SGK işçiye yardım edecek finansmanı sağlar.Şimdi buraya kadarki kısımla ne uzmanın ne de hekimin ilgisi yok.Tamamen muhasebecileri ilgilendirir bu prim tarifesi.Ancak Çalışma bakanlığı diyor ki işyerlerini 3 farklı tipte tehlike sınıflarına(az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli) ayıracağım ve 3 farklı tipte sertifikadan (A, B veya C) uygun sertifikası olanlar bu işyerlerine bakacak.İşyerlerinin tehlike sınıflarını belirken bakanlık yukarıda belirttiğim prim tarifesindeki verileri esas alarak tehlike sınıflarıyla ilgili tebliğ yayınlamıştı ancak daha sonra iptal edildi falan derken şimdi yeni kanunla (6331 sayılı) yakında tekrar bu tebliği yayınlayacak.Umarım karışık anlatmamışımdır :)   
  nahrug ve buketdemir bu yazıya teşekkür etti.
 11. yaseminaytekin

  yaseminaytekin TÜİSAG Üyesi

  Herkeze merhaba. Ben demir çelik sektöründe alt işveren olan bir firmada uzman olarak çalışıyorum.Sınavı kazanmadan önce sorumlu olarak burada çalışmaya başladım. Fabrikada bize verilen işler bakım- onarım montaj-de montaj ve hazır demirden kaynak ile imalat yapma gibi işler. yani haddanecilik yada benzeri işler yapmıyoruz. Ben belgemi üst işverenin alanındaki işleri ve çalışma sahasını baz alarak mı bakanlığa göndereceğim yoksa yanlızca sorumlu olduğumuz işleri mi baz almam gerek. Üst işverenin çalışma sahasında olduğumuz için bizide çok tehlikeli işler sınıfındamı değerlendireceklerdir acaba. Her iki durumda sonuç nasıl olur beni bilgilendirirseniz sevinirim.Kazasız günler dilerim..   
 12. safetypro

  safetypro TÜİSAG Üyesi

  öncelikle şunu belirtmekte fayda var, her ne kadar kanun asıl işveren ve alt işveren diye bir tanımlama yapsada hukuk önünde ikiside farklı gerçek veya tüzel kişiliğe sahip işverenlerdir.O yüzden siz üst işverenin işçisi değilsiniz ama üst işverene ait işyerinin fiziki ortamını kullanarak üretim yapıyorsunuz.O yüzden sadece sizin yaptığınız iş ile ilgili tehlike sınıfına bakarak sözleşmenizin onaylanacağını düşünüyorum.

   
 13. msezgin

  msezgin TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar, her işyerinin bir (1) tehlike sınıfı vardır. Yapılmakta olan esas iş bu sınıfı belirlemede kıstastır. Yaptığınız iş değil, işyerinin yer aldığı tehlike sınıfını baz almalısınız.
   
  degiray bu yazıya teşekkür etti.
 14. yaseminaytekin

  yaseminaytekin TÜİSAG Üyesi   
 15. yaseminaytekin

  yaseminaytekin TÜİSAG Üyesi

  teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için.. bakanlığa belgemi gönderdiğimde sonucu paylaşırım..   
 16. safetypro

  safetypro TÜİSAG Üyesi

  sayın msezgin, her işyerinin 1 tehlike sınıfı olduğuna katılıyorum ancak ortada iki farklı işveren var ve ikisinin işyeri kesişiyor.İş kanununa göre, işverenin ürettiği mal veya hizmet ile nitelik yönünden bağlılığı bulunan yerler işyerinden sayılır.Bu durumda arkadaşımızın çalışıtığı alt işveren firmasının işyeri neresidir sorusunun cevabı bütün işyeri değil tanımda da belirtildiği gibi nitelik yönünden bağlılığı bulunan yerlerdir.Ayrıca verilen örnekte arkadaşımızın firması kaynak gibi işlerde (tehlikeli sınıf) işçi çalıştırıyor ve asıl işverenin üretim faaliyeti olan haddeleme ve döküm (çok tehlikeli sınıf) gibi işlerde işçisi bulunmuyor.

   
 17. msezgin

  msezgin TÜİSAG Üyesi

  " Fabrikada bize verilen işler bakım- onarım montaj-de montaj ve hazır demirden kaynak ile imalat yapma gibi işler." arkadaşımız yaptıkları işleri böyle sıralamış. Bunu neye göre değerlendireceğiz. Aynı işler (az veya çok) az tehlikeli sınıfta da, tehlikeli sınıfta da, çok tehlikeli sınıfta da yer alan işyerlerinde yapılıyor. Esas işyerinin sınıfına göre önlem ve prosedürleri takip etmek en doğru yol olacaktır. Bunu şu örnekle desteklemek istiyorum. Çok tehlikeli sınıfta yer alan bir işyerinin temizlik hizmetleri ihaleyle alt işverene veriliyor. Yaptıkları iş (hizmet sektörü) olsa olsa az tehlikeli olarak nitelenebilir. Bu alt işveren hangi sınıfta değerlendirilecek?? Ben de cevaplarınızı bekliyorum.

   
 18. safetypro

  safetypro TÜİSAG Üyesi

  sayın msezgin, imalat sürecinin bir gereği olarak farklı tehlike sınıfına girebilecek işler o işyerinde yapılıyor olabilir ancak tehlike sınıfları belirlenirken işyerinde yapılan asıl işe bakılır, asıl iş hangi tehlike sınıfına giriyorsa o işyerinin tehlike sınıfı odur.Verilen örnekte asıl işverene ait işyerinde (İşyeri 1) asıl iş haddeleme olduğundan işyeri çok tehlikeli sınıfta yer alırken, alt işverene ait işyerinde (işyeri 2) asıl iş kaynak ve/veya montaj işleri olduğundan işyeri tehlikeli sınıfta yer alır.Ayrıca asıl işveren alt işveren ilişkisinin bir gereği olarak her iki işveren iş sağlığı ve güvenliği konusunda alınması gerekli tedbirlerden ortak sorumludurlar(müteselsil sorumluk).

  Verdiğiniz örnekte ise temizlik işleri ticaretten sayılan işler kapsamında yer alır, dolayısıyla alt işverenin o işyerinde temizlik işlerinde çalıştırdığı 50'den fazla işçisi olsa bile uzman istihdamı gerektirmediği için alt işverenin hangi tehlike sınıfında yer aldığını değerlendirmenin bir anlamı kalmıyor.Ancak çok tehlikeli işyerinde çalıştırılan her işçi için iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin ortak sorumluluk kapsamında hem asıl işveren hem de alt işveren tarafından alınması gerekir.

  Son olarak şunu söylemek istiyorum işyerinin tehlike sınıfının ne olduğunu belirlemek sadece iş sağlığı ve güvenliği uzmanının sahip olması gereken sertifika türünün tespitinde ve çalışması gereken sürenin hesabında işe yarar.Onun haricinde alınması gereken önlemler tehlike sınıfı ayrımı olmaksızın tüm işverenleri ortak ilgilendirir.

   
 19. msezgin

  msezgin TÜİSAG Üyesi

  Sn. SAFETYPRO,
  Aynı şeyleri söylüyoruz fakat farklı yönlerden bakıyoruz. Şöyle özetlemek istiyorum. Birden fazla önlem alınması gerekiyorsa en sıkı önlemi almak, farklı tehlike sınıfları varsa da derecesi yüksek tehlike sınıfına göre hareket etmek gerekir. Soruyu soran arkadaşımız az tehlikeli bir işyerinde aynı işi yapacak olsa örneğin sağlık raporumu değiştirmesi gerekmez, çünkü daha tehlikelinin önlemleri ve prosedürü az tehlikeliyi de kapsar. Fakat tersi yani az tehlikeli sınıfta ter alan bir işi çok tehlikeli sınıftaki bir işyerinde yapmak durumunda olanlar ağır ve tehlikeli işlerle ilgili prosedürleri uygulamak zorundalar. Saygılarımla

   
 20. buketdemir

  buketdemir TÜİSAG Üyesi

  açıklamanız için çok teşekkür ederim :alkış:

   
  nahrug bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica