Tehlike Sınıfı Belirlerken Karşılaşılan Problemler...

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında aliutku tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. aliutku

  aliutku TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar bu konu benim karşıma hemen hemen hergün çıkmaktadır..

  Kısa vadeli sigorta kolları prim tarifesi;

  Bir firma asli işi diyelim ki alüminyumdan dış cephe ürünleri üretmek.. Bu firma bu haliyle tehlikeli sınıfta yer almaktadır. Buraya kadar birşey yok. Fakat;

  1. Bu firma bunun yanında ürettiklerinin montajını da yapmakta (çok tehlikeli)
  2. Bu firma hepinizin bildiği gibi hatta birçok firmanın yaptığı gibi vergi dengelemesi için inşaatta yapmakta (çok tehlikeli)

  Şimdi asli iş dikkate alınırsa tehlikeli olan bir firma bu haliyle çok tehlikeli sınıfta değerlendirilmeli benim yönetmeliklerden anladığım budur. Ama tam anlamıyla emin değilim.

  Ya da başka bir örnek turizm firmalarının yarısı inşaatta yaptırmakta,

  Bir örnek daha mutfak ekipmanları perakende satıcısı aynı zamanda montajını da yapmakta. Bunların biri az tehlikeli biri çok tehlikeli...

  Bu tip firmalara hizmet verenler bu işi nasıl çözmektesiniz?

  Kaldıki Türkiyede zamanında muhasebeciler tarafından firmalar adına kısa vadeli sigorta prim kolları başvurularında yanlış bilgiler verilmiş. Bunları bile değiştirmek resmen biz iş güvenliği uzmanlarının görevi arasına girdi.


   
 2. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Bu durumda en mantıklısı NACE koduna bakmak. Gerisi önemli değil diye düşünüyorum.

  Yanlış bilgi verilme meselesine gelirsek, haklısınız. Muhasebeciler yanlış bilgi vermese dahi yanlış giriş yapan bakanlık bir çok firmaya sıkıntı yaşattı. Bununla ilgili düzeltme hakkı verdiler 10 günlük. Ve o 10 gün tatile denk geldiği için kimse yetiştiremedi. Bende kendi firmam için düzeltme yazısı gönderdim posta ile, ama yetişti mi yetişmedi mi; ceza yiyecek miyim yemeyecek miyim bilmiyorum. Sanırım düzeltme içinde şimdi ceza istiyorlar.

   
 3. aliutku

  aliutku TÜİSAG Üyesi

  Kabul ediyorum nace koduna bakmak ama asıl faaliyet işi dışında vergi dengesi için inşaat yapan turizm, imalatçı vb. firmaları nasıl değerlendireceğiz?

     

   
 4. aliutku

  aliutku TÜİSAG Üyesi

  adamın şirket açılışı turizm, inş. orman, satış pazarlama, danışmanlık vb. ltd. şti. diye açılıyor. Bu adam herşeyi yapabiliyor. Asıl işi dışında 5 kişi ile de olsa inşaat yapıyor... özellikle bu konu heryerde karşımızda..

   
 5. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Yanlış bilmiyorsam tek bir nace kodu oluyor. Ve esas olanda o. Benim firmam da 3 ayrı iş kolu üzerinde iş yapıyor ama tek bir nace kodu var o da asıl işe göre belirlenmiş (gerçi yanlış belirlenmiş ama olsun)

  Yönetmelikten hatırladığım kadarıyla, aynı işte farklı tehlike sınıfları varsa, asıl yapılan işe bakılır gibi bir ibare vardı. Bu durumda onu özetliyor. Önemli olan asıl işten dolayı aldığınız nace kodu oluyor diye düşünüoyurm. Yani benim fikrim ve görüşüm bu yönde. Farklı düşünen ve bilen varsa beni düzeltebilir.

     

   
 6. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Bunu yapan kişilere kızmamak lazım (bende yapıyorum :) ) çünkü aksi halde aldıkları faturalar bile işe yaramıyor. Düşünsenize, turizm ve benzeri bir faaliyet alanı şirket tanımında geçmeyen bir kişi, iş gezisi ile alakalı başka bir şehirde otelde kalacak olsa, bunun faturasını gider olarak gösteremeyecek veya bunun gibi bir çok örnek verilebilir.. Gerçi yeni ticaret kanununda bunu düzeltme yoluna gittiler. Ama şuan için ne kadar etkili oldu bilmiyorum. Şirketlerin böyle bir yol izlemesinin mantığını anlatmaya çalışıyorum sadece.

  Ama dediğiniz gibi, şirket tanımında farklı ve alakasız bir çok iş geçiyor. Bunlardan bir kısmını yapıyor şirket, büyük bir kısmı ile alakası yok. Bunun en net çözümü de asıl iş tanımıını gösteren kod oluyor bu durumda.

   
 7. aliutku

  aliutku TÜİSAG Üyesi

  Ama şöyle bir maddede var birden fazla asli işi varsa en yüksek risk derecesi olan alınır. Bunda problem yok fakat dediğim gibi adam sırf turizmci diye inşaatını C Sınıfı uzmana baktırması saçma olur...
   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica