Taşeronun İş Kazası Geçirmesi Durumu!!

res_hes(Bora)

Üye
TÜİSAG Üyesi
Arkadaşlar çalıştığımız yerde taşeron işçilerden biri iş kazası geçirirse durum ne olur? nerelere nasıl bildirim yapılması gerekir? Bizim hem şirket hemde isg uzmanı olarak sorumluluklarımız nelerdir?

Cem AKBULAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
kendi işçinizden farksız olması lazım..alt işverenle birlikte asıl işveren de sorumludur...prosedür aynı diye biliyorum...bölge md en geç 2 iş günü ve sgk ya 3 işgünü içinde bildirim olacak..kolluk kuvvetlerine derhal bildirilecek...

res_hes(Bora)

Üye
TÜİSAG Üyesi
peki bu işçi için 2 firmadamı bildirimde bulunacak hem kendi firması(taşeron) ve biz..

Tolga_34

Deneyimli Üye
Vip Üye
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
peki bu işçi için 2 firmadamı bildirimde bulunacak hem kendi firması(taşeron) ve biz..

Esas olan, bahse konu işçinin SSK Primi kim tarafından yatırılıyor ise (Aylık Bildirgeler), işçi onun sorumluluğunda olduğu için kaza bildirimini o makam yapar.

Buna göre, bir işyerinde her ne suretle olursa olsun asıl işveren-alt işveren ilişkisinin kurulması "yeni bir işyeri" kurulması olarak değerlendirilir. Alt işveren, kendi işyeri için bir ay içinde ÇSGB Bölge Müdürlüğüne bildirim yapmakla yükümlüdür (İş K. md.3/1) http://forum.alomaliye.com/index.php?topic=22507.0

Sorumluluk olayına gelince, Öncelikle asıl iş veren ile alt yüklenici arasında yapılmış olan İdari Sözleşme maddelerini incelemeniz lazım. Neticede bu sözleşme Asıl İş Veren avukatları tarafından inceleniyor.Bu sözleşmede Asıl İşverene ve taşeron firmaya yüklenen İSG sorumluluğu maddelerini bilmek gerekir. Örneğin sözleşmede şöyle bir madde olabilir !!! "Yapılacak işin mevcut İş Yasaları ve İş Güvenliği esaslarına göre yürütülmesinden yüklenici firma sorumludur" ya da "Yapılacak işin ............ yürütülmesinden ve gerekli tedbirlerin alınmasından yüklenici firma sorumlu olup, sözleşme gereğince bu durumun uygunluğunun kontrolü Ana İşveren tarafından yapılır"???? Ancak herhangi bir kaza durumunda Asıl İş Veren Müteselsil olarak yine sorumludur. (Alt İşveren Yönetmeliği http://www.ttb.org.tr/mevzuat/index.php?option=com_content&view=article&id=624:alt-verenl-yetmel&catid=2:ymelik&Itemid=33 )

Size tavsiyem öncelikle İdari Sözleşmeyi ya da ana sözleşmenin İdari Şartlar bölümünü tekrardan gözden geçirmeniz, ve şirketinizin avukatı ile bu konuda en kısa sürede bir toplantı yapmanızdır.

serhat güler

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Taşeron firma belirlenen süreler içerisinde (2 iş günü) bildirimde bulunacak. Bildirimde bulunmazsa asıl işveren taşeron adına bildirmesi gerekir. Taşeron firmanın iş kazası geçirmesi sizin sorumluluklarınızı ortadan kaldırmaz. Taşeron firmada isg sorumlusu var ise öncelikle onun sorumluluğu vardır. Ama bu durum sizin sorumluluğunuzu ortadan kaldırmaz.

Ali Rıza Erdoğan

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Taşeron firma belirlenen süreler içerisinde (2 iş günü) bildirimde bulunacak. Bildirimde bulunmazsa asıl işveren taşeron adına bildirmesi gerekir. Taşeron firmanın iş kazası geçirmesi sizin sorumluluklarınızı ortadan kaldırmaz. Taşeron firmada isg sorumlusu var ise öncelikle onun sorumluluğu vardır. Ama bu durum sizin sorumluluğunuzu ortadan kaldırmaz.
Serhat bey selamlar,
Bir fabrikada bir taşeron firmanın isg mühendisi olarak çalışırken ki tecrübemi paylaşmak istedim. İş kazası gerçekleştiğinde taşeron firma bildirimde bulunuyordu ama bir kopyasınıda fabrikada ki uzmana kayıt altında tutması için veriliyordu. Firmalar arası yapılan sözleşmelere göre ana sorumluluk değişebiliyor sanırım ama benim çalıştığım yerde ana sorumluluk fabrikanın kendi isg uzmanındaydı. Çünkü isg kuruluna çağrılmıyorduk ve kendiside şantiyede gerekli düzenlemeler ve takip etmem gereken konular konusunda yönlendirmede bulunuyordu. Sonuçta bende taşeron firmanın isg uygulamasında eksiklikleri şantiye şefi proje müdürü ve onada bilgilendiriyordum, ana iş veren o olduğu için gerekli önlemleri o alıyordu (eksik yangın tüpü gibi konular). Birde yanlış bilmiyorsam taşeron firmada olsa yapılan çalışma üst iş verenin alanı olduğu için yine sorumlulukta onların önceliği var. Bu konu biraz 1den fazla isg uzmanının çalıştığı fabrikalara benziyor. A sınıfı ana uzman ve yanında ki c sınıfı uzmanlar varken her ne kadar c sınıfı uzmana atanan bölgede olsa orda ki kazadan ilk sorumlu ana isg den sorumlu A sınıfı uzman diye biliyorum. Yanıldığım noktaları düzeltebilirseniz sevinirim.
Saygılar

Yeliz Çelik

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar Merhaba,

Bir konuda yardımınızı rica ediyorum.

Firmamızda yemek hizmetini bir catering firmasından alıyoruz. yani yemekler dışarıda pişiyor, pişmiş halde firmamıza geliyor ve catering firmasından 2 personel yemeklerin dağıtım işlemini yapıyorlar. bu personelden birisi iş kazası geçirdiğinde izlememiz gereken yol nedir?

Teşekkür ederim.

okhan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar Merhaba,

Firmamızda yemek hizmetini bir catering firmasından alıyoruz. yani yemekler dışarıda pişiyor, pişmiş halde firmamıza geliyor ve catering firmasından 2 personel yemeklerin dağıtım işlemini yapıyorlar. bu personelden birisi iş kazası geçirdiğinde izlememiz gereken yol nedir?

Teşekkür ederim.

Personellerin SGK'larını her ay kontrol etmelisiniz. Allah korusun kaza olduğunda bildirimi kendi işverenleri yapacak. Siz de zaten çalışanlara dikkat edersiniz.

isg.biyolog

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Mevzuat gereği altişveren personeline karşı asıl işveren konumundadır.Yapılan sorumluluk paylaşımı sözleşmeleri falan hepsi hikaye.Kanun Yönetmelikler ne diyorsa o kafamıza ve hesabımıza göre sözleşme yapamayız.Sözleşmeler kanunlara aykırı yada uyumsuz olamaz.Bildirimi her zaman çalışanın sigortasını yatıran işveren yapar."Altişveren-asıl işveren ilişkisi ve birlikte sorumluluğuna" gelince; altişveren personeli iş kazası geçirirse üst işveren alt işverene olay hakkında bilgi vermek,uyarmak ve takip etmek,kayıt altına almak zorundadır. "Altişveren personeli işkazası geçirmiş banane alt işveren uğraşsın" diyemez.Bu işin bencesi sencesi olmaz.Kanun ve yönetmelikler gayet net.

baki karaman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Mevzuat gereği altişveren personeline karşı asıl işveren konumundadır.Yapılan sorumluluk paylaşımı sözleşmeleri falan hepsi hikaye.Kanun Yönetmelikler ne diyorsa o kafamıza ve hesabımıza göre sözleşme yapamayız.Sözleşmeler kanunlara aykırı yada uyumsuz olamaz.Bildirimi her zaman çalışanın sigortasını yatıran işveren yapar."Altişveren-asıl işveren ilişkisi ve birlikte sorumluluğuna" gelince; altişveren personeli iş kazası geçirirse üst işveren alt işverene olay hakkında bilgi vermek,uyarmak ve takip etmek,kayıt altına almak zorundadır. "Altişveren personeli işkazası geçirmiş banane alt işveren uğraşsın" diyemez.Bu işin bencesi sencesi olmaz.Kanun ve yönetmelikler gayet net.
Risk değerlendirme Yönetmeliğinin Alt işverenle ilgili a ve c bendleri ne diyor.Kolay gelsin arkadaşlar.

baki karaman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar Merhaba,

Teşekkür ederim.
Birden fazla işyerine yemek dağıtımı yapan firma bizim alt işverenimiz sayılmıyor sanırım. Sadece biz yemek veren firma ise Alt işverendir. Kolay gelsin Arkadaşlar, İyi çalışmalar dilerim.

taşörenişçi

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
DSP
Merhabalar bir konu da yardım rica edecektim,
Şimdi taşören firması olarak A firmasına verdiğimiz personelimizin başından şöyle bir iş kazası geçmiştir. Çalışmakta olduğu yerde mesai saatleri içerisinde araç ile bir takım malzemeler almaya yönlendiriliyor daha sonra yönlendirdiği yerde malzeme alırken aldırmaya gönderdikleri yerde ki köpek kolundan ısırıyor. A firması personelimiz ile hiç ilgilenmeyip personelimiz de kızıp tek başımina hastaneye gidiyor ve rapor alıyor. Şimdi bu personel şikayet üzerine maddi veyahut manevi olarak bizi dava etme olasılığı nedir?

TAHYA YASİN AKDAĞ

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Şimdi taşören firması olarak A firmasına verdiğimiz personelimizin başından şöyle bir iş kazası geçmiştir. Çalışmakta olduğu yerde mesai saatleri içerisinde araç ile bir takım malzemeler almaya yönlendiriliyor daha sonra yönlendirdiği yerde malzeme alırken aldırmaya gönderdikleri yerde ki köpek kolundan ısırıyor. A firması personelimiz ile hiç ilgilenmeyip personelimiz de kızıp tek başımina hastaneye gidiyor ve rapor alıyor. Şimdi bu personel şikayet üzerine maddi veyahut manevi olarak bizi dava etme olasılığı nedir?
Hukuksal boyutu bilinmez ama İsg Brimimi ve İşveren açışından sorumluluklar sağlık tetkiklerin yapılması tetanoz aşısı yapılması ve yetkili makamlara bildirim yapacak dokümanlar olduktan sonra sıkıntı olacağını düşünmüyorum.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ana İşverenin, kendi sahasına davet ettiği tüm herkesi (taşeron, misafir, stajyer, uta, çırak vb.) kontrol ve gözetim sorumluluğu vardır. Bu sebepten, sahaya giren tüm herkesin mutlak suretle, kontrol, gözetim silsilesine dahil edilmesi gerekir. Gelen kişiden kim sorumlu, kim takip edecek, iş bitimine gelen kişilerin sahadan gitmesine dek.

Sizin sorununuza gelirsek, her hâlükârda taşeron firma asli sorumludur . Ana işverende kontrol-gözetim görevini yerine getirmediğinden dolayı da tali sorumludur. Kazazede bir hak elde etmek için yargı yoluna başvurur vede kazanırsa müteselsil sorumluluk gereği, ana işverende, iş yapan taşeronda yargı sonucundaki maddiyata eşdeğer şekilde ödemek ile yükümlü kalacaktır. Ayrıca bilirkişinin raporuna göre de ceza kanunu gereği ilave yaptırımlar olabilme ihtimali de mevcuttur.

Saygılar..

Moderatör tarafında düzenlendi:
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.