Taşeronun İş Kazası Geçirmesi Durumu!!

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında res_hes(Bora) tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. res_hes(Bora)

  res_hes(Bora) TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar çalıştığımız yerde taşeron işçilerden biri iş kazası geçirirse durum ne olur? nerelere nasıl bildirim yapılması gerekir? Bizim hem şirket hemde isg uzmanı olarak sorumluluklarımız nelerdir?


   
 2. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  kendi işçinizden farksız olması lazım..alt işverenle birlikte asıl işveren de sorumludur...prosedür aynı diye biliyorum...bölge md en geç 2 iş günü ve SGK ya 3 işgünü içinde bildirim olacak..kolluk kuvvetlerine derhal bildirilecek...

   
 3. res_hes(Bora)

  res_hes(Bora) TÜİSAG Üyesi

  peki bu işçi için 2 firmadamı bildirimde bulunacak hem kendi firması(taşeron) ve biz..

     

   
 4. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  taşeronla çalışmam olmadı hiç..detayını bilmiyorum sayın res_hes...

   
 5. Tolga_34

  Tolga_34 TÜİSAG Üyesi

  Esas olan, bahse konu işçinin SSK Primi kim tarafından yatırılıyor ise (Aylık Bildirgeler), işçi onun sorumluluğunda olduğu için kaza bildirimini o makam yapar.

  Sorumluluk olayına gelince, Öncelikle asıl iş veren ile alt yüklenici arasında yapılmış olan İdari Sözleşme maddelerini incelemeniz lazım. Neticede bu sözleşme Asıl İş Veren avukatları tarafından inceleniyor.Bu sözleşmede Asıl İşverene ve taşeron firmaya yüklenen İSG sorumluluğu maddelerini bilmek gerekir. Örneğin sözleşmede şöyle bir madde olabilir !!! "Yapılacak işin mevcut İş Yasaları ve İş Güvenliği esaslarına göre yürütülmesinden yüklenici firma sorumludur" ya da "Yapılacak işin ............ yürütülmesinden ve gerekli tedbirlerin alınmasından yüklenici firma sorumlu olup, sözleşme gereğince bu durumun uygunluğunun kontrolü Ana İşveren tarafından yapılır"???? Ancak herhangi bir kaza durumunda Asıl İş Veren Müteselsil olarak yine sorumludur. (Alt İşveren Yönetmeliği http://www.ttb.org.tr/mevzuat/index.php?option=com_content&view=article&id=624:alt-verenl-yetmel&catid=2:ymelik&Itemid=33 )

  Size tavsiyem öncelikle İdari Sözleşmeyi ya da ana sözleşmenin İdari Şartlar bölümünü tekrardan gözden geçirmeniz, ve şirketinizin avukatı ile bu konuda en kısa sürede bir toplantı yapmanızdır.

     

   
 6. serhat güler

  serhat güler TÜİSAG Üyesi

  Taşeron firma belirlenen süreler içerisinde (2 iş günü) bildirimde bulunacak. Bildirimde bulunmazsa asıl işveren taşeron adına bildirmesi gerekir. Taşeron firmanın iş kazası geçirmesi sizin sorumluluklarınızı ortadan kaldırmaz. Taşeron firmada isg sorumlusu var ise öncelikle onun sorumluluğu vardır. Ama bu durum sizin sorumluluğunuzu ortadan kaldırmaz.

   
  res_hes(Bora) bu yazıya teşekkür etti.
 7. Ali Rıza Erdoğan

  Ali Rıza Erdoğan TÜİSAG Üyesi

  Serhat bey selamlar,
  Bir fabrikada bir taşeron firmanın isg mühendisi olarak çalışırken ki tecrübemi paylaşmak istedim. İş kazası gerçekleştiğinde taşeron firma bildirimde bulunuyordu ama bir kopyasınıda fabrikada ki uzmana kayıt altında tutması için veriliyordu. Firmalar arası yapılan sözleşmelere göre ana sorumluluk değişebiliyor sanırım ama benim çalıştığım yerde ana sorumluluk fabrikanın kendi isg uzmanındaydı. Çünkü isg kuruluna çağrılmıyorduk ve kendiside şantiyede gerekli düzenlemeler ve takip etmem gereken konular konusunda yönlendirmede bulunuyordu. Sonuçta bende taşeron firmanın isg uygulamasında eksiklikleri şantiye şefi proje müdürü ve onada bilgilendiriyordum, ana iş veren o olduğu için gerekli önlemleri o alıyordu (eksik yangın tüpü gibi konular). Birde yanlış bilmiyorsam taşeron firmada olsa yapılan çalışma üst iş verenin alanı olduğu için yine sorumlulukta onların önceliği var. Bu konu biraz 1den fazla isg uzmanının çalıştığı fabrikalara benziyor. A sınıfı ana uzman ve yanında ki c sınıfı uzmanlar varken her ne kadar c sınıfı uzmana atanan bölgede olsa orda ki kazadan ilk sorumlu ana isg den sorumlu A sınıfı uzman diye biliyorum. Yanıldığım noktaları düzeltebilirseniz sevinirim.
  Saygılar
   
  res_hes(Bora) bu yazıya teşekkür etti.
 8. Yeliz Çelik

  Yeliz Çelik TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Arkadaşlar Merhaba,

  Bir konuda yardımınızı rica ediyorum.

  Firmamızda yemek hizmetini bir catering firmasından alıyoruz. yani yemekler dışarıda pişiyor, pişmiş halde firmamıza geliyor ve catering firmasından 2 personel yemeklerin dağıtım işlemini yapıyorlar. bu personelden birisi iş kazası geçirdiğinde izlememiz gereken yol nedir?

  Teşekkür ederim.   
 9. okhan

  okhan TÜİSAG Üyesi

  Personellerin SGK'larını her ay kontrol etmelisiniz. Allah korusun kaza olduğunda bildirimi kendi işverenleri yapacak. Siz de zaten çalışanlara dikkat edersiniz.

     

   
 10. isg.biyolog

  isg.biyolog TÜİSAG Üyesi

  Mevzuat gereği altişveren personeline karşı asıl işveren konumundadır.Yapılan sorumluluk paylaşımı sözleşmeleri falan hepsi hikaye.Kanun Yönetmelikler ne diyorsa o kafamıza ve hesabımıza göre sözleşme yapamayız.Sözleşmeler kanunlara aykırı yada uyumsuz olamaz.Bildirimi her zaman çalışanın sigortasını yatıran işveren yapar."Altişveren-asıl işveren ilişkisi ve birlikte sorumluluğuna" gelince; altişveren personeli iş kazası geçirirse üst işveren alt işverene olay hakkında bilgi vermek,uyarmak ve takip etmek,kayıt altına almak zorundadır. "Altişveren personeli işkazası geçirmiş banane alt işveren uğraşsın" diyemez.Bu işin bencesi sencesi olmaz.Kanun ve yönetmelikler gayet net.   
 11. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  Taşeron çalışanların bildirimini kendi şirketleri yapacaktır.   
 12. baki karaman

  baki karaman TÜİSAG Üyesi

  risk değerlendirme Yönetmeliğinin Alt işverenle ilgili a ve c bendleri ne diyor.Kolay gelsin arkadaşlar.

   
 13. baki karaman

  baki karaman TÜİSAG Üyesi

  Birden fazla işyerine yemek dağıtımı yapan firma bizim alt işverenimiz sayılmıyor sanırım. Sadece biz yemek veren firma ise Alt işverendir. Kolay gelsin Arkadaşlar, İyi çalışmalar dilerim.
   
  Yeliz Çelik bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşÜyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

 1. İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ ALT TAŞERON SÖZLEŞMELERİ

Yandex.Metrica