Taş Motorlarında Koruyucu Muhafaza

yasemin karataş

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
merhaba arkadaşlar;
bir firmamda alüminyum yüzeye taşlama yapılmakta. imalat son aşamada olduğu ve yüzeye zarar vermemesi için taşlamanın korumasını kullanmamaktalar. Bahaneleri bu çalışma son aşama koruma malzemeye zarar veriyor ve bu malzemeyi biz başka yerde de değerlendiremiyoruz oluyor. Biraz araştırma yaptım plastik koruma aparatı olabilir mi diye bulamadım başka çözüm önerilerinize ihtiyacım var.. şimdiden teşekkür ederim..

kmtugba87

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Taşlama işleminin korumasız yapılması veya makinanın korumasız kullanılması hem mevzuata aykırıdır, hem de iş sağlığı ve güvenliği kültürüne uygun değildir. İşletme içinde yapılması gereken risk analizine eklenmediyse mutlaka eklenmeli, tespit ve öneri defterine de mutlaka yazılmalıdır.

Plastik bir koruma aparatı o hızda fırlayan bir kesme/taşlama taşını tutmaya yetmez ve kırılıp o da fırlayabileceği için ek risk yaratır. Taşlama makinasının koruyucu kısmının altına (ürüne temas eden kısmına) plastik kaplama yapılarak belki çözüm bulunabilir ama makinanı orjinal koruyucusu mutlaka takılarak kullanılmalıdır.

yasemin karataş

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Taşlama işleminin korumasız yapılması veya makinanın korumasız kullanılması hem mevzuata aykırıdır, hem de iş sağlığı ve güvenliği kültürüne uygun değildir. İşletme içinde yapılması gereken risk analizine eklenmediyse mutlaka eklenmeli, tespit ve öneri defterine de mutlaka yazılmalıdır.

Plastik bir koruma aparatı o hızda fırlayan bir kesme/taşlama taşını tutmaya yetmez ve kırılıp o da fırlayabileceği için ek risk yaratır. Taşlama makinasının koruyucu kısmının altına (ürüne temas eden kısmına) plastik kaplama yapılarak belki çözüm bulunabilir ama makinanı orjinal koruyucusu mutlaka takılarak kullanılmalıdır.
plastik kaplama nasıl yapılabilir koruyucuya örnekleri var mı acaba.
başka çözüm öneriniz var mıdır
deftere yazdım durumu rapor olarak mail attım başka ne yapabilirim

kmtugba87

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
plastik kaplama nasıl yapılabilir koruyucuya örnekleri var mı acaba.
başka çözüm öneriniz var mıdır
deftere yazdım durumu rapor olarak mail attım başka ne yapabilirim
Plastik kaplama için taşlama aletini almış olduğunuz firma veya tedarikçi ile iletişime geçiniz. Risk analizine de ekleyin bu tehlikeli durumu daha sağlıklı olur.

Gökhan Karabatman

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhaba;
Yüzeye sürtecek kısımları kestamit kaplattırın, bizde de ara ara böyle yüzeye zarar verebilecek taş motoru kapağı olursa yüzeye sürtünen kısma zarar vermesin diye 5 mm kestamit yapıştırarak sürtünme sonucu zararı engelliyoruz.

İskender Karpuzcu

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
merhaba;
üretim ve malzemeden kaynaklı taşın dar alanlara veya köşelerde işlem yapması gerekiyorsa koruyucuyu minimum 60 derece açıyla ayarlayarak malzemeye temas etmeden görüşü engellemeden ve koruma önlemini de alarak çalışılabilir.
Yada hassas taşama zımpara işleri için motora takılabilen aparatlar kullanılabilir
1623840316184.png

yasarcan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Çalışma yapılan işlemi ve tezgahı fotoğraflarsanız çözüm üretebilirim.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.