Bilgilendirme Tam Zamanlı Çalışırken Isg Uzmanı Olarak Çalışmak

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında Mert Şekerci tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Mert Şekerci

  Mert Şekerci TÜİSAG Üyesi  Herkese selamlar arkadaşlar.

  Bir kaç başlıkta daha görmüştüm, tam zamanlı olarak devlet üniversitesinde çalışırken İSG uzmanı olarak çalışılabilinir mi diye fakat net bir bilgi yoktu. Daha doğrusu bir bilgi denizi vardı.

  Bilgi edinme kanunu hakkımı kullanarak bakanlığa bunu sordum ve aşağıdaki su cevabı aldım, aynen ekliyorum.

  "Sayın Mert Şekerci,

  Bilgi edinme başvurunuzda bir devlet üniversitesinde tam zamanlı olarak araştırma görevlisi unvanı ile çalıştığınız ve aynı zamanda C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi sahibi olduğunuz ifade edilerek herhangi bir OSGB’de kısmi zamanlı olarak çalışıp çalışamayacağınız; çalışabiliyor iseniz nasıl bir yol izlemeniz gerektiği hususlarında bilgi talep edilmektedir.

  Bilindiği üzere, 4857 sayılı İş Kanunun 41 ve 63 üncü maddelerinde çalışma ile fazla çalışma süreleri belirtilmiş olup, bu madde hükümlerinden iş güvenliği uzmanlarının çalışma sürelerinin haftada en çok 45 saat olabileceği, fazla çalışma süreleri de dahil edildiğinde bu sürenin ayda en fazla 217 saat olabileceği anlaşılmaktadır.

  Çalışmakta olduğunuz kurumun izni dahilinde ve 4857 sayılı Kanunda belirtilen sürelerin aşılmaması kaydı ile kısmi süreli iş güvenliği uzmanlığı yapılmasında sakınca olmadığı düşünülmektedir.

  Bilgileriniz rica olunur."

  Umarım bu konuda araştırma yapan arkadaşlara yardımı dokunur.

  İyi çalışmalar dilerim.


   
  Ersin K bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica