Soru - Sunta Tabaka Malzeme İstiflemede Maksimum Yükseklik Ne Olmalı? | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Soru Sunta Tabaka Malzeme İstiflemede Maksimum Yükseklik Ne Olmalı?

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında SAYGINEROĞLU tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. SAYGINEROĞLU

  SAYGINEROĞLU TÜİSAG Üyesi  sunta istiflemede üst üste koyduğumuz tabakalarda malzeme boyu için maksimum yükseklik ne olmalıdır?Bu konuyla ilgili yasal mevzuatı bir türlü bulamadım.Yardımcı olabilir misiniz?


   
 2. İbrahim

  İbrahim TÜİSAG Üyesi

  mevzuatta 3 metre olduğunu yazmaktadır. İSG tüzüğü madde 489

   
  SAYGINEROĞLU bu yazıya teşekkür etti.
 3. Cem BAYDAR

  Cem BAYDAR TÜİSAG Üyesi

  hatırlatmakta fayda var. mevzuatta dediği gibi 3 metrede istifleme yaparsanız sağlık ve güvenlik işaretlerini görünecek bir yüksekliğe koyun...

     

   
  SAYGINEROĞLU bu yazıya teşekkür etti.
 4. nkara

  nkara TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar istif yüksekliği mevzuatta 3m geçiyor ama bu her malzme için mi? sunta da mı buna dahil? işveren yerim yok deyip
  kabul etmiyor kimse uygulamıyor deyip 6m yükseklik diziyor nasıl başa çıkıcca<???

   
  SAYGINEROĞLU bu yazıya teşekkür etti.
 5. İbrahim

  İbrahim TÜİSAG Üyesi

  mevzuatta sadece 3m geçiyor. yani kesit alanı x m2'den küçükse bu kadar, büyükse bu kadar demiyor. başa çıkmanıza gerek yok. 3 nüshalı tespit ve öneri defterine bu konu ile ilgili birşeyler yazabilirsiniz.

     

   
  SAYGINEROĞLU bu yazıya teşekkür etti.
 6. nkara

  nkara TÜİSAG Üyesi

  6m de istiflenmiş sunta ,mdf ninde forkliftle alımın da da prblem var.eğitimde bize öğretilen forkliftin üzerine asla insan çıkmaması gerektiği.ancak bu 6m istifteki suntayı almaya belinde emniyet kemeri olan( emniyet kemerinin ucu forklifte bağlı) eleman çıkıp alıyor kendilerince işyeri çözüm bulmuş!!!Allah korusun sakat bile kalabilir dedim ama şimdi de acaba paraşütçü tip emniyet kemeri kullanılsa daha mı güvenli olur diyorlar böyle bir çözüm olabilir mi??bu konuda sağlıklı bilgileri olan arkadaşlar dönerse sevinirim

   
  SAYGINEROĞLU bu yazıya teşekkür etti.
 7. Hakan FIRAT

  Hakan FIRAT TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşım her zaman söylüyorum. işin yapımı esnasında bir fotoğraf çekip paylaşırsanız daha etkili çözümler üretilebilir.
   
  SAYGINEROĞLU ve İbrahim bu yazıya teşekkür etti.
 8. huuleeaan

  huuleeaan TÜİSAG Üyesi

  istif konusunda bence çok büyük eksik var tüzükte 3m her malzeme için geçerli olamayacak bir rakamdır. Bence kurul toplantısında sun bunu dayanağı ile birlikte.. olmadı denetlemeyi bekle derim bakanlık denetleme personeli kendi tecrübesiyle sizi yönlendirecektir. ama mutlaka ve mutlaka kayıt alltına alın risk değerlendirmenize koyun resimlerini çekip   
  SAYGINEROĞLU ve nkara bu yazıya teşekkür etti.
 9. Fatih ÖZKAN

  Fatih ÖZKAN TÜİSAG Üyesi

  Sn nkara,

  Sunta plakaların boyutları hep aynı mı? Ölçüleri nedir? (enxboyxkalınlık)

  Forklift (işçiyi emniyete alma amaçlı olarak) sadece yüksekteki plakaları istiflerken veya alırken mi kullanılıyor?

  Suntalar elle tek tek mi istifleniyor? ve geri alınıyor?

  Plakalar zemine doğrudan mı konuluyor? Yoksa palet üzerine mi?

  Plakaların istiflendiği alanın kenarlarında duvar var mı? kaç kenarında duvar var? (veya köşede mi?)

  Zemine konulan tek plaka üzerine istife devam edilerek mi 6 m.ye ulaşılıyor? (Yoksa yan yana konulan sunta plakalarının üzerine devam edilerek daha geniş bir alan üzerinde mi istif yapılmış?)

  Toplam kaç tane 6 m yükseklikte sunta istifi var? (Kümeler birbirleri ile bitişik mi ayrı ayrı mı?)

  Aklıma gelen sorular bunlar oldu. Cevaplarsanız, daha sağlıklı fikir yürütebiliriz.

  Saygılarımla.

     

   
  SAYGINEROĞLU bu yazıya teşekkür etti.
 10. Fatih ÖZKAN

  Fatih ÖZKAN TÜİSAG Üyesi

  Boyutlar uygunsa ilk üç metreyi zemine, sonraki 3 metreyi rafın üstüne koyulacak bir sistem hayal ediyorum.

  Malzeme forkliftle kaldırılıp yukarıya bırakılabilmeli. Bunun için uygun palet kullanılacak veya yaptırılacak. Plakalar uygun şekilde palete sabitlenecek. (Şerit bant veya başka bir şey kullanılabilir.) Yukarıdaki malzeme alınacağı zaman yere indirilecek, plaka elle alınıp sonra yukarı tekrar bırakılabilecek.

  Plakaların boyutu ve ağırlığı önemli. Peki yukarı doğru daha boşluk var mı? Belki rafa bir kademe daha ilave edilebilir. (Ağırlığı düşürmek için raf yüksekliği düşer, daha az malzeme daha hafif olur.)

  Söylediğim raf sistemini aşağıdaki bağlantıdan bakabilirsiniz. (Raf firmaları boyut ve yük taşıma kapasitesine göre öneride de bulunabilirler.):

  http://www.gokdogan.com.tr/urun-6/paletli-yukleme.php

  Saygılarımla   
  SAYGINEROĞLU bu yazıya teşekkür etti.
 11. Harunkepenek

  Harunkepenek TÜİSAG Üyesi

  fatih bey
  sunta ölçüleri 366x183x1.8 cm dir

  vermiş olduğunuz bir şekilde raf düzeni yapılabilmesi sadece büyük çaplı mobilya fabrikaları için geçerli olur..
  fakat günümüz de arka sokaklarda ve sanayilerde olan küçük çaplı mobilya atölyelerinde adamlar makinelerini zor sığdırırken bu şekılde ust ustte bır istifleme işlemı yapamazlar..


  Benim önerim suntaları dikine ve bellirli bir açıda sağlam bır duvar üzerine yaslamak ve aynı zamanda alt kısmının kayasını engelleycı bır tertıbt konulması halında gerçekleşmlı bu şekılde ışyerı ve usta başı atölyede fazla yer kaybının önünene geçilmiş olurr

  bununla ilgili bir resim paylaştım..   

  Ekli Dosyalar:

  Fatih ÖZKAN bu yazıya teşekkür etti.
 12. Selçuk Karstarlı

  Selçuk Karstarlı TÜİSAG Üyesi

  Dar kesitinin 2 katını geçmemekte fayda var, bir de suntaların birbiri üzerinden kayması ihtimalini göz önüne alarak engelleyici aparatlar yapılmalı.

   
 13. sarph35

  sarph35 TÜİSAG Üyesi

  İyi günler. Bende mobilya fabrikasına bakıyorum haftada 3 gün. Depo alanında yataklar 3er metrelik raflara üst üste diziliyor. toplamda 3 sıra yapılıyorlar yani en üstteki yatak 10 metre civarı bir yükseklikte. Aralarda raf olunca bu maksimum 3 metrelik istif yüksekliği değişiyor mu?
   
 14. çağatayözcan

  çağatayözcan TÜİSAG Üyesi

  iş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği yayınlandı biliyorsunuz ki(25.04.2013) burda iş ekipmanlarını kullanımı ile ilgili hususlar(ek-2);
  2.5- mekanik olarak hareket ettirilen seyyar iş ekipmanlarında,ancak güvenliğin tam olarak sağlanması halinde çelışan taşınmasına izin verilebilir diyor.yani ucu gayet açık sorumluluğu tamamen işverene veren bir madde.Bu yüzden de forkliftin ucuna sepet koydurup personel onun içinde istiflemesini yapsa veya da yeni birteknoloji bulunsa bence daha sağlıklı çözüm bulunur(bunu da işveren kabul edermi orası da muallak)

   
 15. Erkan KOCABACAK

  Erkan KOCABACAK TÜİSAG Üyesi

  merhaba değerli arkadaşlar eklediğim resimleri inceler ve ona göre yorum ve tecrübelerinizi paylaşır iseniz sevinirim.

  mdf yada sunta levha ebatları 366*183 yada 280210 dur piyasada en çok kullanılan hammaddelerdir.iş istiflemeye gelince sıkıntı artıyor .bir palette 30 adet levha bulunmakta ve bu paletlerin aralarına en az 5CM latalar konularak üzerine 3 kat daha palet konulabilmekte. şimdi sizce bu doğrumu.
  piyasada gargamel raf sistemleri mevcut fakat bana onlarda güvenilir gelmiyor.

  üst üste konulan paletlerde elle malzeme alımı söz konusu değil. üst palet tamamen forklift indirilip panel ebatlama mak. gider ve orada gerekli adet kadar kesim yapıldıktan sonra artan plakalar yerine faorklift ile konulur.   

  Ekli Dosyalar:

 16. Fatih ÖZKAN

  Fatih ÖZKAN TÜİSAG Üyesi

  Naçizane fikrimi söylemek isterim. Malzeme dengedeyken sorun yok. Fakat yerden ne kadar fazla yükselirsek depoladığımız malzemenin potansiyel enerjisi artıyor.

  3 metreyi aşmayacak istifleme yapılmasının güvenliği arttıracağı kesin.

  Youtube'dan yurtdışındaki mdf fabrikalarının tanıtım videolarını izledim, onlar nasıl yapıyorlar göreyim diye.

  * Casey Industrial - Uniboard MDF Plant: @youtube aracılığıyla (4.32'de stok şekli gözüküyor.)

  * Mont Laurier MDF Plant- English: @youtube aracılığıyla (3.40'da stok şekli gözüküyor.)

  Üretimden çıkan plakalar kendinden paletli. Ve levha bağları 4-5 şerit bağ ile bağlanmış. Söylemek gerekirse daha güvenli gözüküyor.

  Önerim;

  Fabrikadan çıkış şekline müdahale edemiyorsanız, stoğa geldiğinde maliyetine katlanıp, uygun şekilde kendinden paletli ve daha sağlam hale getirebilirsiniz. (Maliyetine işverenin ikna olması önemli tabi ki)

  Paletin şekli, ebatları, dayanımı ve güçlendirme için kullanılacak şeridin özellikleri, dayanımı, bağlanma şekli... Bunlar ile ilgili yapılacak doğru seçimlerle depolama daha güvenli hale getirilebir...

  Kolay gelsin

   
 17. Fatih ÖZKAN

  Fatih ÖZKAN TÜİSAG Üyesi

  Aşağıdaki 10 forklift kazasını izlemenizi tavsiye ederim.

  Top 10 Forklift Accidents !: @youtube aracılığıyla

  Saygılarımla,

   
 18. Cem BAYDAR

  Cem BAYDAR TÜİSAG Üyesi

  İstiflemenin 3 metreden yüksek olmamasının istenmesinin sebebi sadece devrilip çalışana raisk oluşturması değildir. Aydınlatmayı engellemesi ve en önemlisi de olası bir yangın anında itfaiye ekibinin müdahalesini güçleştirmesidir. Bunların hepini göz önüne aldığımızda 3 metreyi geçse bile bu kadar yüksek istifleme yapılması doğru değildir.

   
 19. A. Aytuğ KADIOĞLU

  A. Aytuğ KADIOĞLU TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar, taşıyıcı fotoğraftaki gibi tekerlekli bir araç ise yükseklik kaç olmalıdır?

   

  Ekli Dosyalar:

 20. osman.koyuncu

  osman.koyuncu TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar ,

  İstifleme yüksekliği İSG tüzüğünde max. 3 mt. olarak belirtilmiştir. Öncelikle mevzuat kısmında ki limite uymakta fayda var. Ayrıca Cem bey 'inde bahsettiği gibi İstifleme yapılırken yüksekliğin devrilme riski yanısıra başka riskler için önemi var. Aydınlatma , Yangın Söndürme Ekipmanlarına engel olmaması , Yangın anında müdahale kolaylığı v.s. ... Bunlar hem tüm istifleme işleri hem de istifleyeceğiniz malzemenin türüne göre değişken olabilmektedir.

  İstifleme yapılırken dikkat edilecek genel hususlar ;

  1. İstif yükseklikleri aydınlatmayı engellemeyecek,
  2. Makina ve tesisatın çalışmasını güçleştirmeyecek,
  3. Geçitlerde ve acil kaçış kapı/yollarında gidiş - gelişi aksatmayacak
  4. Yangın söndürme tesisatının kullanılma ve çalışmasını engellemeyecek
  5. Devrilmeyecek şekilde istiflenmiş
  6. Raf sistemleri kullanılacak ise malzeme ağırlıklarına dayanacak taban üzerine , raflardan geçiş sırasında engel oluşturacak şekilde taşma yapmayacak , malzemelerin sarsıntı anında devrilmesi riskine karşı uygun bariyer sistemleri ile donatılmış
  7. Aydınlatma ve enerji tesisatına temas etmeyecek
  8. Tek palet üzerinde istiflenecek (üst üste 2 palet ve fazlası olmayacak)
  şekilde yapılmalıdır.

  kereste türevi malzemelerin istiflenmesi için ek hususlar belirtilmiştir. Buna göre şeklinde belirtilmiştir. Bu genel hususların yanı sıra ahşap türevi malzemelerin üst üste istiflenmesinde malzemenin kızışması sonucu kendiliğinden yanma oluşumu riski de göz ardı edilmemelidir. Bu nedenle de isg tüzüğü 491.Maddede belirtildiği gibi ''Kızışmayı önlemek ve dengeyi sağlamak için, kesilmiş keresteler, yerden yüksekte yapılan raflar üzerine yatay olarak veya az eğik sıralar halinde istiflenecek ve her sıra arasına, uçları geçitleri kapamayan latalar atılacaktır'' kaidesine de dikkat edilmelidir.

   
  A. Aytuğ KADIOĞLU bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica