Soru Sözleşmenin Bakanlığa Bildirimi

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında Ahmet AZAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Ahmet AZAK

  Ahmet AZAK TÜİSAG Üyesi  Merhabalar

  Yaklaşık 1 aydır özel bir şirkette isg uzmanı olarak çalışmaya başladım. İnsan kaynakları birimimiz bakanlığa bildirimin yapıldığını söyledi ancak bakanlıktan herhangi bir dönüş olmadı. Yoksa biraz daha beklemem mi gerekiyor. Bunun takibini nasıl yaparım. Bakanlığa telefon mu açmam gerekiyor..

  Kazasız günler


   
 2. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Alo 170 den sorabilirsiniz...

  Bakanlık telefonları sanırım yoğunluk nedeniyle açılmıyor. Alo 170 den kaydınızı bırakırsanız 2 gün sonra tekrar aramanızı ve takip numaranızdan sonucu alabileceğinizi söylüyorlar...

   
 3. şokla

  şokla TÜİSAG Üyesi

  mobilya fabrikaları hangi tehlike sınıfına giriyor ve örnek risk dosya oluşumu sağlayabilirseniz sevinirim arkadaşlar

     

   
 4. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Ekli dosyada bulunan tebliğe göre;

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

  İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNE İLİŞKİN TEHLİKE SINIFLARI LİSTESİ TEBLİĞİ

  MADDE 1 – (1) 15/8/2009 tarihli ve 27320 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimleri ile Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri Hakkında Yönetmeliğin 57 nci maddesi uyarınca oluşturulan Tehlike Sınıfı Belirleme Komisyonunun görüşleri doğrultusunda işyerlerinin iş sağlığı ve güvenliği açısından yer aldığı tehlike sınıfları listesi aşağıdaki şekilde belirlenmiştir.

  b) Tehlikeli İşler

  15) Ahşap mobilya sanayii, her tür ağaç eşya imal, işleme ve tamir işleri


  Risk analizini çalıştığınız işletmenin durumuna göre sizin veya dışarıdan bir uzmanın yapması daha iyi olur... Bu alanda çalışan arkadaşlar bizimle kendi işletmelerinde çalıştıkları risk analizlerini paylaşabilir ise bize sadece örnek olmuş olur, kopyalayarak aynısını kullanıp bende risk analizi var demek yanlış çünkü her işletmede farklı tehlikeli durumlar olabilir...;)

   

  Ekli Dosyalar:

 5. MARBLE_İSG

  MARBLE_İSG TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar benim merak ettiğim konu;Malüm piyasada yeterince A sınıfı uzman yok.Ama sağolsun büyüklerimiz çok tehlikeli iş yerlerine(inşaat,maden gibi) A sınıfı uzman baksın diyordu eski mevzuatta...Kanun değişti değişen bir şey yok.Yine A sınıfı uzman baksın deniliyor.Peki gerek OSGB ler gerek diğer isg uzmanları çoğu C sınıfı sertifika sahibi ve bildiğim kadarı ilede bu arkadaşlar bu tehlike sınıfına bakıyorlar.Bu arkadaşlar bakanlığa bildirince onay alıyorlar mı?

     

   
 6. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  A sınıfı iş güvenliği uzmanı bulunduran OSGB ler onun altında çalıştığını göstererek C sınıfı iş güvenliği uzmanını çok tehlikeli sınıfa giren iş yerlerinde görevlendirebilir ve bakanlıktan onay alabilir... Aynı şekilde bünyesinde A sınıfı iş güvenliği uzmanı çalıştıran iş yerleri de C sınıfı iş güvenliği uzmanı çalıştırıp bakanlıktan onay alabilir... Tabi bu şirketlerde çalışan sayısı fazla olduğunda yani birden fazla iş güvenliği uzmanı bulundurması gerekiyorsa şirket bu yola baş vuracaktır...

  A sınıfı uzman sayısı sizin de yazdığınız gibi çok az ve onlar işin gerçek yüzünü bildikleri için sorumluluk almadan sadece danışmanlık yaparak para kazanmaya çalışıyorlar... Ama işini ciddi olarak yapanlarda var tabi yüksek ücretlerde ve güvenilir şirketlerde...:) C sınıfı ve B sınıfı iş güvenliği uzmanları ayrıca kanunda belirtilen süreler kadar bir üst tehlike sınıfında görev alabiliyorlar bu yetersizliği karşılayabilmek adına...

   
 7. Serdal Çalık

  Serdal Çalık TÜİSAG Üyesi

  Peki arkadaşlar, Ben C sınıfı uzman olarak, ÇOK TEHLİKELİ sınıfta tek başıma çalışsam bakanlıktan onay alamayacak mıyım ? Ve 3 yıl sonra B sınıfı için müracaat edemeyecek miyim ?
   
 8. Ahmet AZAK

  Ahmet AZAK TÜİSAG Üyesi

  Sayın Serdal Çalık ,
  Bende C sınıfı uzmanım, Çok tehlikeli grup olduğu için Bakanlık onaylamdı sözleşmemi.   
 9. NeşeB

  NeşeB TÜİSAG Üyesi

  c sınıfı belgem var. ve tehlikeli sınıfta yer alan bir firma (tekstil boyahane) sözleşme yapmıştım. şimdi burası çok tehlikeli sınıfına alındı. şimdi ne olacak. sözleşmeyi geriye dönük iptal mi edecekler. daha önce yaptıkları gibi bir süre görmezden mi gelecekler?

     

   
 10. ma_den_ci

  ma_den_ci TÜİSAG Üyesi

  C sınıfı iş güvenliği uzmanının A sınıfı uzman yanında çok tehlikeli işlerde çalışma sistemi nasıl çalışır.Benim işyerim 100, 150 ve 200 çalışanlı 3 işyerine sahip, aynı il içinde farklı adreslerde. Herbiri için A SINIFI KAÇ SAAT, C SINIFI KAÇ SAATLİK SÖZLEŞME yapabilir. A sınıfı minimum tutularak 3 işyeri için hesaplayabilir misiniz.   
 11. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi

   
 12. srkn

  srkn TÜİSAG Üyesi

  Sözleşmeler posta ile mi yoksa online mı gönderiliyor. Ayrıca , alınacak ücret ile alakalı bildirim nerede belirtiliyor?

   
 13. coskun888

  coskun888 TÜİSAG Üyesi

  her iki şekilde bildirim yapıldığını biliyorum ama posta tercihimdir. Çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığına iadeli taahitlü posta ile gönderim yaparsan daha iyi olur.
   
 14. yusuf.dulda

  yusuf.dulda TÜİSAG Üyesi

  Online olarak sözleşmenin nasıl yapıldığını bilen arkadaşlarım yardımcı olabilirler mi? e devlet üzerinden giriş yapabiliyorum ama sözleşme kısmını aktif edemedim. Kullanım kılavuzu da açılmıyor. Kılavuzu açabilen varsa paylaşabilirse sevinirim.

   
 15. NeşeB

  NeşeB TÜİSAG Üyesi

  kullanım kulavuzuna göre 3 kısım var. OSGB deçalışan, eğitim kurumunda çalışan ve hizmet alan işyeri kullanıcısı olarak. ama ben de buradan yapamadım. zaten bakanlıkta sözleşmeyi posta ile gönderin dediği için daha fazla uğraşmadım. ekteki dosyada kullanım kılavuzunun ilk 3 sayfası var. kılavuz toplam 30 sf.   

  Ekli Dosyalar:

  yusuf.dulda bu yazıya teşekkür etti.
 16. Ersin

  Ersin TÜİSAG Üyesi

  yeni tehlike sınıfları tebliğinde tehlike sınıfı artan işyerleri(nace kodları) için bu durumda olan uzmanlar 90 gün içinde genel müdürlüğe itiraz edebilirler diye duydum

   
 17. ma_den_ci

  ma_den_ci TÜİSAG Üyesi

  C sınıfı iş güvenliği uzmanının A sınıfı uzman yanında çok tehlikeli işlerde çalışma sistemi nasıl çalışır.Benim işyerim 100, 150 ve 200 çalışanlı 3 işyerine sahip, aynı il içinde farklı adreslerde. Herbiri için A SINIFI KAÇ SAAT, C SINIFI KAÇ SAATLİK SÖZLEŞME yapabilir. A sınıfı minimum tutularak 3 işyeri için hesaplayabilir misiniz.SORUSUNU SORMUŞTUM CEVAP VEREN OLMADI.

  SANIRIM İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ VE SORUMLULUKLARI YÖNETMELİĞİNİN 7. MADDESİNDE OLMAZ DİYOR.
  (3) Birden fazla iş güvenliği uzmanının görevlendirilmesinin gerektiği işyerlerinde, sadece tam süreli olarak görevlendirilen iş güvenliği uzmanının, işyerinin tehlike sınıfına uygun belgeye sahip olması yeterlidir.
  (4) İş güvenliği uzmanlarının görevlendirilmesinde, bu Yönetmeliğe göre hesaplanan çalışma süreleri bölünerek birden fazla iş güvenliği uzmanına verilemez. Ancak vardiyalı çalışma yapılan işyerlerinde işveren tarafından vardiyalara uygun şekilde görevlendirme yapılır.
  YANİ 500 DEN AZ ÇALIŞANI BULUNAN ÇOK TEHLİKELİ SINIFTAKİ İŞYERLERİNE YALNIZCA A SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI BAKABİLİR ANLADIM BURADAN. DOĞRU MUDUR?

   
 18. ma_den_ci

  ma_den_ci TÜİSAG Üyesi

  İŞVEREN OSGB İLE ANLAŞIRSA OSGB C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI İLE ÇOK TEHLİKELİ İŞYERİNE BAKABİLİYOR AMA İŞYERİ 500 DEN AZ ÇALIŞANI VAR İSE A SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANININ YANINDA. C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI ÇALIŞTIRAMIYOR

   
 19. Emrah ERKEK

  Emrah ERKEK TÜİSAG Üyesi

  Sayın Aturan,
  Peki B sınıfı uzmanı olan bir OSGB'den danışmanlık hizmeti alıp da çok tehlikeli sınıfta çalışan C sınıfı bir uzman da sözleşmesini Bakanlıktan onaylatabilir mi?

   
 20. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Çok tehlikeli sınıfta olan iş yerlerinde 500 çalışan üzerinde tam zamanlı A sınıfı uzman çalışabiliyor. Sayının bu sayıdan fazla olması durumunda hesaplanan süre kadar başka uzmanların da ( B ve C sınıfı olabilir ) iş yerinde hizmet vermesi gerekiyor...

  Ancak yasal mevzuat hiçbir şekilde iş vereni uzman sayısı ile sınırlandırmıyor. Yani İş veren karşılığını verdiği sürece istediği sayıda uzman ile sözleşme yapabilir. A sınıfı olarak tam zamanlı çalışmasanız da ( 500 çalışan altında çalışan kadar hesaplanan süre çalışma zorunluluğunuz var ) iş veren ücretini verdiği taktirde yanınızda aynı süre ile C sınıfı uzman da çalıştırabilir...

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica