Sınavı Kazanmakla Uzman Olunmuyor

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında cagatay060606 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. cagatay060606

  cagatay060606 TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar,

  C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olan arkadaşların bakabilecekleri az tehlikeli sınıfların bu kanundaki yükümlülükleri 01.07.2014 te başlıyor. Yani şuanda C sınıfına hitap eden az tehlikeli sınıfa ait iş yerleri 1,5 sene daha atama yapma zorunlulukları yoktur. Ancak Kanunun geçici 4. maddesi gereği C belgesi olanlar 3 sene boyunca B sınıfındaki iş yerlerinede bakabileceklerdir. Onlarında 50 kişiden az olanların yasal yükümlülüğü 01.07.2013 te başlıyor.

  Sınavı kazanmış C İş güvenliği Uzmanı olmuş ama daha hangi sınıfa bakması gerektiğini bilmeyen ne zaman yasal zorunluluğun başlayacağını bilmeyen arkadaşlarımız her bir yeri ayrı oynayan işverenleremi yararlı olacak. Daha sene sonuna kadar yönetmelik çıkacak ve daha kesin hatlarıyla kanun netleşecek.

  Bu işe gönül veren arkadaşların forumda at pazarlığı yapar gibi para konuşmasından ziyade kanunu okuyup daha iyi yorumlamalarını rica ederim. Yoksa bu zihniyetle elinizdeki belgeyle kapı kapı OSGB dolaşırsınız.


   
  Sezer İYİGÜN, murathazal, deryayran ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. Salih TAŞCİ

  Salih TAŞCİ TÜİSAG Üyesi

  olaya bu kadar gerçekçi yaklaşmak lazım.. kesinlikle katılıyorum..

   
 3. jeo20

  jeo20 TÜİSAG Üyesi

  biraz sert bir yorum olmuş.bu sınava girip kazanıp da ben bu dediklerini bilmeyen bir uzman olacağını aklıma getirmek bile istemiyorum

     

   
 4. İbrahim

  İbrahim TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar,
  50' den fazla çalışanı olan her işyeri için ( tehlike sınıfına bakılmaksızın ) 6331 sayılı yasa 01.01.2013 tarihinden itibaren yürürlüğe girecektir. Hatalı bilgilendirme olmasın...
  İyi çalışmalar.

   
  eisperle, deryayran ve Basri Güler bu yazıya teşekkür etti.
 5. Mert Fatih Kesgin

  Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

  İronik bir durum. İlk paragraf özellikle ikinci paragrafı tamamlayıcı olmuş. Özellikle teşekkür ediyorum...

     

   
  muratkoçak64 ve Fatih ÖZKAN bu yazıya teşekkür etti.
 6. Günkut

  Günkut TÜİSAG Üyesi

  Tehlike sınıfına bakılmaksızın 50 işçiden fazla çalıştıran işyerleri 01.01.2013'te zorunlu, 01.07.2013 tarihinde 10-50 işçi arası zorunlu, 01.01.2014 yılında ise 10 işçiden az çalıştıran işyerleri zorunlu hale geliyor. 10 işçide az çalıştıran işyerlerine ayrıca devlet teşviği var.

   
 7. İbrahim

  İbrahim TÜİSAG Üyesi

  Sayın Günkut,

  Yürürlüğe girme konusunda 10 işçiden az olanlar diye birşey nerde yazıyor? 6331 sayılı yasada 50' den az olanlardan bahsediyor bildiğim kadarı ile. 10 işçi sınırı teşvikte var. O da tehlikeli ve çok tehlikeliler için verilir diyor. 10' dan az olup az tehlikeli olanlar için Bakanlar Kurulu kararı ile teşvik verilir diye geçmekte yasada.

  Saygılarımla...
   
  eisperle bu yazıya teşekkür etti.
 8. Onur ATALAY

  Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

  50’den az çalışanı olan
  ve az tehlikeli sınıfta yer
  alan işyerleri için
  2 yıl
  sonra

  50’den az çalışanı olan
  tehlikeli ve çok tehlikeli
  sınıfta
  yer alan işyerleri için
  1 yıl
  sonra

  Diğer işyerleri için
  6 ay
  sonra   
  İbrahim bu yazıya teşekkür etti.
 9. İbrahim

  İbrahim TÜİSAG Üyesi     

   
 10. Mert Fatih Kesgin

  Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

  "Oku. Yaradan Rabb'in adıyla oku. O ki; seni bir kan pıhtısından yarattı."

  Arkadaşlar. UZMAN arkadaşlar. Yaradan aşkına okuyun yahu. Önünüzden alan yok. Kanun orada. N'olur okuyun ve sonra yazın şu sayfalara yazıları. Napıyorsunuz siz ya? Bazen cidden şok ediyorsunuz beni. Lütfen. Yazılı metinler üzerinde bile bu kadar ciddi düzeltmelere mecbur kalıyorsa arkadaşlarımız. Yoruma dayalı konuları nasıl ve kimlerle tartışarak doğruyu bulmaya çalışıyoruz ki biz? Eyvah ki eyvah ya... :(   
  İbrahim bu yazıya teşekkür etti.
 11. Onur ATALAY

  Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

  katılmamak elde değil. burada temel sorun araştırmamak aman kim okuyacak yönetmeliği yasayı tüzüğü sorarım cevaplarlar düşüncesi bu düşünce işini de doğru yapmaz bulur internetten bir şey hatta bulmaz bile gelir sorar ayağına ister aman sanki taş atıp kolu yoruluyor ya. Ama para hesabını çok iyi yapar bu düşünce ne kadar kazanacağımla ilgilenir acaba ben bu işi hakkıyla yapabilir miyim kendimi ne kadar geliştirebilirim düşüncesi zaten olmaz cebine gireceğin hayalini kurar sever hayal satın almayı ama işe girince yer tokatları sonra sızlar o böyleydi de bu böyleydi de çünkü sorumluluğu kendisinde de aramaz en iyisi boşvericeksin böylelerini hayat onları yola sokar döve döve.   
  İbrahim bu yazıya teşekkür etti.
 12. degiray

  degiray TÜİSAG Üyesi

  Bence forumu biraz okursan , neler neler görürsün neler !

   
 13. İbrahim

  İbrahim TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar, haftasonu bir seminere katıldım. yaklaşık 100 katılımcı vardı.bunlardan 1 kişi hekim,2-3 kişi de işveren adına gelen yönetici.geri kalanlar iş güvenliği uzmanı.ben durumu görünce şok oldum.yasa ne zaman yürürlüğe girer, fabrikaya gittiğimizde ne yaparız gibi gibi sorular.(bunu soran OSGB sahibi bir iş güvenliği uzmanı) bilmiyorum belki ben abartıyorum.yorum sizlerin...
   
 14. cagatay060606

  cagatay060606 TÜİSAG Üyesi

  İbrahim Bey,

  Konunun ne kadar vahim olduğunu güzel bir tabloyla özetlemişsiniz. Devletin gecen sene iş kazalarından dolayı SSK nezdinde kaybı 4 milyar TL civarı. Bütçe açığı gözönünde bulundurulursa çok büyük bir rakam. Devlet bu işin önüne geçmek ve OSGB lerle bir katma değer yaratmak adına bu kanunu yürürlüğü koydu. OSGB'ler sayesinde bir şekilde sıcak para dönüşü olacak. Olaya bu kadar İş Kazası sonucu ölümler varken maddi durumu konuşmak beni nekadar rahatsız etsede en büyük sebeplerden biride budur.

  Esas sorun eğer kanun yürürlüğe girdikten sonra Devlet gerekli denetime yapmazsa OSGB lerin işi zor. Şu anda bir OSGB kurmak en az 150.000 TL bu parayıda haklı şekilde sanayiciden çıkartıcak. Eğer denetim olmaz ve Devlet çıkardığı kanunun arkasında durmaz ise OSGB işide zor.

  Ama benim şahsi görüşüm Devlet bütçe açığını kapatmak ve sıcak para akışını sağlamak amaçlı denetimler sık ve yoğun şekilde olacaktır. Umarım altlıkları tam doldurulmuş şekilde yürürlüğe girer ve esas amacına hizmet eder.

   
 15. İbrahim

  İbrahim TÜİSAG Üyesi

  Çağatay Bey,
  Semineri veren kişi eski iş müfettişi ve şu anda bir OSGB sahibi.devlet mevcut şartlarda denetim yapamaz.bu sebeple bu işi uzmanların üzerinden yapmak istiyor gibi şeyler söyledi.bizler yıl sonunda bakanlığa çalışma raporu falan gönderiyoruz ya sanırım bu veriler ışığında birşeyler yapacaklar.(sıkıntılı durumları bakanlığa bildirme yükümlülüğümüz de var.yani bunu keyfi vermemişler :) ) hayırlısı...   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica