Soru Sgk Girişleri

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında Mükremin AKYILDIZ tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Mükremin AKYILDIZ

  Mükremin AKYILDIZ TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar merhaba emeklilerin sigortaları hakkında sanırım bir karmaşa var. Emekliler işverenin işine geliyor sigorta masrafları az oluyor deniyor bunun açıklamasını yapabilecek olan var mı. Bir emeklinin ödenen sigorta primlerine baktım bilgilerinden, her aydan 1 gün kazanç görünüyor. Neden böyle?


   
 2. ENES SAKARYA

  ENES SAKARYA TÜİSAG Üyesi

  Merhaba;
  Emeklilerin sigorta işlemleri aslında 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinde gayet açık bir şekilde belirtilmiştir.Karmaşayı yaratan tamami ile artniyetli işveren yada,SGDP yani Emeklilikten Sonra Tekrar Çalışmak zorunda olan çalışanın SGDP kesintisine uğramak istememesi neden gösterilebilir.Aslına bakarsan 5510 sayılı kanunu görmezden gelerek,hem çalışan,hem işveren kar sağladığını sanıyor ama bir iş kazası durumunda tüm SGK ödemeleri'nin gün-gün incelendiği hesaba katılmıyor.Normal şartlarda gün olarak diğer çalışandan bir farkları olamaz belirttiğiniz şekilde 1 gün eksik vs. görünemez böyle bir durumda SGK Tahakkukundan ''Eksik gün nedeni kodu'' bölümüne bakınız!!! Muhasebeci olması gerekenden farklı bir yöntem izliyordur.''Anladınız siz onu...'' Olayın özeti SGK ödemeleri gün olarak tam yatar,emekliden de SGDP kesintisi ek'te verdiğim açıklamaya göre kesilir.

  Saygılarımla;
  Enes SAKARYA

   

  Ekli Dosyalar:

 3. Mükremin AKYILDIZ

  Mükremin AKYILDIZ TÜİSAG Üyesi

  Siz biraz olaya iyimser yaklaşmışsınız aslında 1 gün eksik görünmüyor kazançları bir gün görünüyor :)

     

   
 4. ENES SAKARYA

  ENES SAKARYA TÜİSAG Üyesi

  '' 1 gün eksik vs. görünemez'' demişim...30 gün olacak yani,
  1 gün gözüküyorsa işveren muhasebecisine talimat vermiş,emeklilerin SGK sını en azdan yatırmak istiyorum demiş,yani suç teşkil eden ceza-i müeyyide görecek olan olaya bilerek isteyerek kalkışmıştır.SUÇTUR...

  Aynı durum benimde başıma geldiği için olaya hakimim,her ay tüm çalışanların taşeronlar dahil bir önceki ay'a ait SGK ödeme listelerini alıyorum.İnceleyeceğimi bildikleri için o işlere karışamıyorlar.

  Saygılarımla.

   
 5. ENES SAKARYA

  ENES SAKARYA TÜİSAG Üyesi

  ''Eksik gün nedeni kodu'' Hizmet listesindeki bu kodu iyi incelemenizi ve açıklama kodlarını ''07'' vs. açıklamalarını bilerek müdahele etmenizi tavsiye ederim.

     

   
 6. salgozen

  salgozen TÜİSAG Üyesi

  Sayın Enes Sakarya, Emekli çalışanlarla ilgili açıklamalarınızı memnuniyetle okudum, fikir sahibi oldum.
  Yanıtlayabilirseniz şöyle bir sorum var: Bir iş yerine (çok tehlikeli) çalışan sayısına uygun ayda 2 saat kışmi
  çalışma yapmam gerekiyor. 1) Her ay için 2 saat giriş-çıkış mı yapılacak. Muhasebeci "1 gün giriş-çıkış
  yapılır" dedi. yani 6 saat kaybediyorum. 2) En az 1 gün giriş-çıkış yapılabiliyorsa, bu 8 saati (2 saat x 4 ay)
  4 ay olarak kullanabilir miyim? Doğru anlatabildiğimi umut eder, yanıtlarsanız/yanıtlayabilirseniz sevinirim Teşekkürler...

   
 7. salgozen

  salgozen TÜİSAG Üyesi

  Ben A sınıfıyım, Enes Bey...
   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica