Saha Denetim Raporların Entegre Yönetim Sistemleri Ve Mevzuat

ig_uzman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar konuya biraz yabancıyım, bazı firmaların saha denetim raporlarındaki uygunsuzlukları yönetim sistemlerini dayanak göstererek düzenlediğini görüyorum. Bunun mevzuatımıza göre bir geçerliliği var mı?
Örneklendirmek gerekirse kimyasal varillerin zemine direkt bırakıldığı durum için ilgili olabilecek bir yönetmelik değil de ISO14001 dayanak gösterilmiş.

kmtugba87

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba,
öncelik olan yasal mevzuattır, ISO yönetim sistemleri isteğe bağlı ve gönüllülük esaslıdır. zaten ISO standartlarında yasal mevzuata uyum kısmı da vardır. İkisi birbirinden bağımsız olamaz ve ters düşemez. Ama ilk yapılması gereken mevzuat çerçevesinde olması gerekenlerdir. Uygunsuzluk yazarken de gerekçe olarak ISO 14001 veya yönetmeliğe atıf yapılması çok fark etmez. Firma ISO 14001 uyguluyorsa ve bu konuda yönetimin politikası ve taahhüdü varsa dayanak gösterilebilir.

osman.koyuncu

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba,

Her zaman için Kanun ve ilgili resmi mevzuat esastır. Yine , İlgili mevzuatta atıf yapılan ve uygulanması gerekli düzenlemenin bulunduğu TS EN standartları uygunsuzluklar da dayanak olarak gösterilebilir. ISO ile ilgili işyeri politika veya yönetim prosedürlerinin İş Sağlığı ve Güvenliği kontrol/tespitlerinde dayanak olarak gösterilmesinin her hangi bir geçerliliği olmaz.

(Verdiğiniz örnek üzerinden yorumlayarak, saha gözetimini yapanlar muhtemel olarak tespit ettikleri ve risk olarak tanımladıkları uygunsuzluğun bire bir mevzuatta karşılığını bulamadıkları ve risk tespit doküman formatlarında ki "mevzuat" kısmının boş kalmaması için böyle bir açıklama yazmış olabilirler)

ig_uzman

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Teşekkür ederim

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.