Saha Çalışanlarının İşe Giriş Muayenesi

Mustafa Selçuk Kayacık

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
İşyeri Hekimi
Arkadaşlar merhaba,
Yeni başladığım bir ilaç fabrikasında yaklaşık 600 kişi çalışanımız var. Bunların yarısı ilaç mümessili olarak tüm ülke çapında yayılmış durumda. Bu sebepten dolayı bu mümessiller işe başlarken sağlık evraklarını bize gönderiyorlar ama fiziksel bir muayene yapılmıyor.Benim isg kurulda şöyle bir çözüm önerim oldu.
Bu çalışanlar işe başlarken gerekli sağlık evraklarını tamamlarken bulunduğu şehirde ki bir osgb de muayene olup o formu da bana ıslak imzalı göndermelerini istedim. Bunun hukuki açıdan bir sıkıntısı var mıdır?
Varsa nelerdir.. daha başka bir çözüm öneriniz var mıdır.
Şimdiden çok teşekkür ederim.

Dr.Kürşat

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
İşyeri Hekimi
OSGB ayaklı çalışırken buna benzer bir yerde çalışmıştım..
Yazacaklarım şahsi düşüncelerimdir ve hukuki bir olayla karşılaşmadım..
Maalesef işyeri hekimi sizsiniz ve sorumluluk sizindir..
Olası hukuki bir süreçte muayene yapan osgb hekimini değil işyeri hekimini çağırırlar diye düşünüyorum
Ben olsam diğer muayenelere güvenmem..madem firmanın hekimisiniz herkesi görmelisiniz ya da firma herkesi size göstermek zorunda..
Çünkü yıl 2018 olacak hala gördüğüm üzere işe giriş/ periyodik Ek-2 evraklarına ''Ağır ve Tehlikeli İşlerde Çalışabilir'' yazan , engelli personele sağlam rapor veren vs. işyeri hekimleri var
benim de denediğim ve çözüm olabilecek alternatifler şunlar olabilir;
-bu kişiler sağlık evraklarını hazırlamadan önce görüşme amaçlı merkeze geliyordur..orada görebilirsiniz..
Mesela ben şu an tam zamanlı otomotiv yan sanayinde çalıştığım yerde ik süreci sonrası ok verilenleri tetkiklerini hazırlamadan görüyorum ve bir ön uygunluk veriyorum
-yıl içinde herkesin katıldığı toplantı, seminer vs yi denk getirip herkesi kısaca gözden geçirebilirsiniz..
-sonuçta bu işin işbaşı yapmadan önce yapılması gerektiği için öneri defterine ''işyeri hekimince işe giriş muayenesi yapılmadan işbaşı verilmemelidir'' notu düşebilirsiniz..
-

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.