Soru Sağlık Raporu

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında nurnumber tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. nurnumber

  nurnumber TÜİSAG Üyesi  merhabalar;

  bir işyerinde sağlık denetimi sonucu çalışan bir personelin doktor tarafından bu işyerinde çalışması zararlıdır diye bir raporu olur ise ne yapmak gerekir? bunun ile ilgili bir yönetmelik maddesi mevcut mudur? çalışna kişiyi madur etmeyecek şeklilde


   
 2. zeyno06

  zeyno06 TÜİSAG Üyesi

  normal şartlar altında o iş yerinde çalışmaması gerekir ki zaten eğer sağlığı el vermiyor ise çalışmamalıdır.

   
  nurnumber bu yazıya teşekkür etti.
 3. uzakkk

  uzakkk TÜİSAG Üyesi

  İşyeri hekimi ,genel fizik muayene ve laboratuar tetkikleri sonucu işçinin, tehlike sınıfına göre çalışmasını uygun bulmuyorsa ve de işveren çalıştırmakta ısrarlıysa, yasal olarak yapılacak tek şey işçiden Devlet Hastanesi Sağlık Kurul Raporu istemektir. Kurul raporunda işçinin çalışmasında bir sakınca belirtilmemişse Dosyaya orijinal rapor eklenerek işçi çalıştırılabilir. Çalışması sakıncalı ise ve de işveren çalıştırma ısrarında devam ederse , tüm sorumluluk işverendedir. Bu durum öneri ve tespit defterine, sağlık dosyasına , ayrıca protokol defterine (hasta kayıt) usulüne uygun yazılmalıdır....İşverenler bazı çalışanlarını, sağlık sorunları olmasına rağmen (bu benim has adamım, emektarım şeklinde niteleyerek) çalıştırmakta ısrarcı olmaktadırlar...Bu nedenle İŞ SAĞLIĞI KÜLTÜRÜNDEN çok uzakta olduğumuz kanaatindeyim... Ayrıca Devlet Hastaneleri Sağlık Kurul Raporları kesindir......

     

   
  nurnumber bu yazıya teşekkür etti.
 4. nurnumber

  nurnumber TÜİSAG Üyesi

  cevaplarınız için çok teşekkür ederim,peki işçiyi çıkarttığımız takdirde,bir yükümlülük var mıdır?

   
 5. Quintana

  Quintana TÜİSAG Üyesi

  Kurul raporlarını dikkate almayan ve işçi çıkartanlar haksız bulunmuştur.Tecrübeyle sabittir. :)

     

   
 6. nurnumber

  nurnumber TÜİSAG Üyesi

  Yani benim anlamadığım çalıştırırsak da sakıncalı bir durum,çıkartsak ta sakıncalı bir durum. tam olarak ne yapmalıyız?

   
 7. uzakkk

  uzakkk TÜİSAG Üyesi

  İşçi ve İşveren açısından İş Akdinin Feshi farklılık arzeder..Aşağıda işverenin haklı nedenle fesih hakkını paylaşıyorum....Tüm İSG çalışanlarına başarılar dilerim....
  İşverenin haklı nedenle derhal fesih hakkı
  I- Sağlık sebepleri:
  i) İşçinin kendi kastından veya derli toplu olmayan yaşayışından yahut içkiye düşkünlüğünden doğacak bir hastalığa veya sakatlığa uğraması halinde, bu sebeple doğacak devamsızlığın ardı ardına üç iş günü veya bir ayda beş iş gününden fazla sürmesi.
  j) İşçinin tutulduğu hastalığın tedavi edilemeyecek nitelikte olduğu ve işyerinde çalışmasında sakınca bulunduğunun Sağlık Kurulunca saptanması durumunda.
  k) (a) alt bendinde sayılan sebepler dışında işçinin hastalık, kaza, doğum ve gebelik gibi hallerde işveren için iş sözleşmesini bildirimsiz fesih hakkı; belirtilen hallerin işçinin işyerindeki çalışma süresine göre 17 nci maddedeki bildirim sürelerini altı hafta aşmasından sonra doğar. Doğum ve gebelik hallerinde bu süre 74 üncü maddedeki sürenin bitiminde başlar. Ancak işçinin iş sözleşmesinin askıda kalması nedeniyle işine gidemediği süreler için ücret işlemez.
  II- Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri:
  l) İş sözleşmesi yapıldığı sırada bu sözleşmenin esaslı noktalarından biri için gerekli vasıflar veya şartlar kendisinde bulunmadığı halde bunların kendisinde bulunduğunu ileri sürerek yahut gerçeğe uygun olmayan bilgiler veya sözler söyleyerek işçinin işvereni yanıltması.
  m) İşçinin, işveren yahut bunların aile üyelerinden birinin şeref ve namusuna dokunacak sözler sarf etmesi veya davranışlarda bulunması yahut işveren hakkında şeref ve haysiyet kırıcı asılsız ihbar ve isnatlarda bulunması.
  n) İşçinin işverenin başka bir işçisine cinsel tacizde bulunması.
  o) İşçinin işverene yahut onun ailesi üyelerinden birine yahut işverenin başka işçisine sataşması veya 84 üncü maddeye aykırı hareket etmesi.
  p) İşçinin, işverenin güvenini kötüye kullanmak, hırsızlık yapmak, işverenin meslek sırlarını ortaya atmak gibi doğruluk ve bağlılığa uymayan davranışlarda bulunması.
  q) İşçinin, işyerinde, yedi günden fazla hapisle cezalandırılan ve cezası ertelenmeyen bir suç işlemesi.
  r) İşçinin işverenden izin almaksızın veya haklı bir sebebe dayanmaksızın ardı ardına iki işgünü veya bir ay içinde iki defa herhangi bir tatil gününden sonraki iş günü yahut bir ayda üç işgünü işine devam etmemesi.
  s) İşçinin yapmakla ödevli bulunduğu görevleri kendisine hatırlatıldığı halde yapmamakta ısrar etmesi.
  t) İşçinin kendi isteği veya savsaması yüzünden işin güvenliğini tehlikeye düşürmesi, işyerinin malı olan veya malı olmayıp da eli altında bulunan makineleri, tesisatı veya başka eşya ve maddeleri otuz günlük ücretinin tutarıyla ödeyemeyecek derecede hasara ve kayba uğratması.
  III- Zorlayıcı sebepler:
  İşçiyi işyerinde bir haftadan fazla süre ile çalışmaktan alıkoyan zorlayıcı bir sebebin ortaya çıkması.
  İşçinin gözaltına alınması veya tutuklanması halinde devamsızlığın 17 nci maddedeki bildirim süresini aşması.
  İşçi feshin yukarıdaki bentlerde öngörülen sebeplere uygun olmadığı iddiası ile 18, 20 ve 21 inci madde hükümleri çerçevesinde yargı yoluna başvurabilir.
   
  Last edited by a moderator: 27 Ekim 2014
 8. uzakkk

  uzakkk TÜİSAG Üyesi

  İşe başlamadan önce sağlığı uygun olmayanları çalıştırmamak en iyisi.....İşveren ve de çalışanın haklı nedenlerle fesih haklarına göz atmanızı öneririm...   
  Last edited by a moderator: 27 Ekim 2014
  zeyno06 bu yazıya teşekkür etti.
 9. Quintana

  Quintana TÜİSAG Üyesi

  Çalışabilir diye heyet raporu varsa haklı fesih olacağını düşünmüyorum ki zaten elimizde işçiyi haklı bulan mahkeme raporu var.Mahkeme işçiyi haklı bulunca da işveren tazminatı sizden söke söke alır :D Sizin yapmanız gerek sadece periyodik kontrollerle durumun kötüye gidip gitmediğini takip etmek.

     

   
 10. uzakkk

  uzakkk TÜİSAG Üyesi

  Yukarıda belirttiğim gibi çalışan , çalışabilir sağlık kurul raporu almışsa çalışabilir. Takip ve periyodik kontrolleri zaten bizler yapıyoruz. Yorumunuza katılıyorum.   
 11. Melih Bülke

  Melih Bülke TÜİSAG Üyesi

  iş kazası geçiren bir işçi doktora gidiyor kaburgasında kırık var doktor yapılacak bişey yok demiş istersen rapor veriyim demiş ama işçimiz almamış ve işe geldi bizim nasıl bir yol izlememiz gerekir doktordan çalışabilir raporu mu alması lazım yoksa iş yeri hekiminin çalışabilir raporu yeterli mi   
 12. İşGüvUzman

  İşGüvUzman TÜİSAG Üyesi

  İşyeri hekiminin vereceği rapor yeterli olmaz. Mümkünse Devlet Hastanesinden, değilse kurumsal olan ve devletin anlaşmalı olduğu özel hastanelerden veya üniversite hastanelerinden alınan rapor geçerlidir. İşyeri hekimi uzman hekim değildir. uzman olmadığı içinde, uzmanlık gerektiren bir branşa hem rapor vermez, verirse ve rapor alan işçinin durumunda kötüleşme olması halinde, doktor sıkıntıya düşeceğini bilir. Ve sırf bu sebepten bile olsa rapor yazmaz işyeri hekimi.

   
 13. Melih Bülke

  Melih Bülke TÜİSAG Üyesi

  peki bu alınan rapor heyet raporu mu olması lazım yoksa ortapedi doktorunun verdiği raporla işçiyi başlatabilir miyiz
   
 14. Emrah Akkaya

  Emrah Akkaya TÜİSAG Üyesi

  Heyet raporunu alana kadar işçi iyileşebilir :)

   
  Berken bu yazıya teşekkür etti.
 15. İşGüvUzman

  İşGüvUzman TÜİSAG Üyesi

  Uzmanlık, doktorun branşı ise elbette geçerlidir.   
 16. uzakkk

  uzakkk TÜİSAG Üyesi

  İsveren is kazasını SGK ya bildirdi mi.? Calısan hastaneye sirket arabası ile yanında refakatçi ile mi gitti? Hastanede mutlaka doktor is kazası olarak kayıt altına almıştır.Eline bir recete ve rapor verilmedi mi?

   
 17. Melih Bülke

  Melih Bülke TÜİSAG Üyesi

  bildirimde yapıldı refakatçi ve şirket arabasıyla gitti

   
 18. yunus er

  yunus er TÜİSAG Üyesi

  anladığım kadarı ile acil servisten işbaşı almış, SGK bildirimi yapılmış, ekstradan ne raporu isteniyor ki?

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica