Riskler Için Önlem Alınması

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Atika tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Atika

  Atika TÜİSAG Üyesi  Risk kontrol tedbirlerinin kararlaştırılması: "Riskin tamamen bertaraf edilmesi, bu mümkün değil ise riskin kabul edilebilir seviyeye indirilmesi için aşağıdaki adımlar uygulanır." diye devam eder.

  Kursta hocamız düşük risk seviyeleri için önlem alınmaz sadece önemli olanlar için alınır demişti. Oysa İSG Risk Değ. Yönetmeliğinde bu yönde herhangi bir satıra rastlamadım. Yorumlarınızı bekliyorum.


   
 2. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  Hocanız biraz dalgınmış:)
  Belki düşük risklerle uğraşmadan önce büyük risk seviyesindeki riskleri bertaraf etmeliyiz tarzı birşey demeye çalışmıştır. Yoksa bu söylenecek bir şey değil. Adı üzerinde risk. Elinizi bıçakla çizmek te bir risktir. Öldürmez ancak can yakar eğer bu düzeye kadar riskleri indirgeye bildiyseniz neden bu risk ile uğraşmayasınız ki?
  Ancak aynı koşullarda kolunuzu kopartma riski de mevcutsa tabi ki önceliği bu riske vereceksiniz.

   
 3. Ayal

  Ayal TÜİSAG Üyesi

  Bu tür anlaşılmaların nedeni hemen hemen piyasanın % 99.99'nun kopyala yapıştır mantığı ile L tipi matris esaslı risk analizi yapması. Hal böyle olunca sanki bu işin doğasıymış gibi önce kırmızı alandaki büyük değerlerden başlanarak riskler ortadan kaldırılmaya çalışılır, yeşil alandaki küçük sayı değerine sahip risklere dokunmasak da olur diye düşünülüyor. Ancak bu % 99 un takip ettiği risk belirleme ve derecelendirme sistemi sadece yöntemlerden birisidir. Ama en doğrusu değildir. Aslında bizim mevzuatımıza en uygun risk analiz yöntemi, bana göre JSA yöntemidir. Bunu uygularsanız hem iyi bir iş çıkarırsınız hem de yasalar karşısında hiç bir açığınız kalmaz. Ama biraz uğraşmanız gerekir. Kolaya kaçmak isteniyorsa Copy - Paste L tipi matris uygulamasına devam edilebilir. Ama mevzuata göre bir sürü riski açıkta bırakabilirsiniz.

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica