Risk sınıfı firmanın genelini kapsar mı?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Otomasyoncu tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Otomasyoncu

  Otomasyoncu TÜİSAG Üyesi  İşyeri için A grubu risk belirtilmişse tüm çalışanlar aynı gruba mı dahil oluyor? Mesela otomotiv sektöründe üretimdeki çalışan ile satış veya bilgi işlemde çalışanlarda aynı sınıfta oluyor.


   
 2. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned

  bildiğim kadarıyla aynı sınıfta olur ama üretimdeki personelin sağlık raporu ağır ve tehlikeli işler kapsamında alınması gerekirken, bilgi işlemdeki için normal sağlık raporu yeterli olur... (üretimde allah göstermesin ama bir patlama olsa, bir yangın çıksa tüm firma etkilenir şeklinde düşünülebilir.)

   
 3. Otomasyoncu

  Otomasyoncu TÜİSAG Üyesi

  Peki işyeri hekiminin saati neye göre hesaplanacak. İşyeri hekiminin çalışma saati risk grubuna göre hesaplanıyor.Bu durumda o zaman firmanın risk grubunu göz önüne alacaklar.

     

   
 4. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned

  ewt öyle olması gerekir...

   
 5. msezgin

  msezgin TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar, sanırım anlaştınız. Ama yazdıklarınızla yazdıklarınızdan anladıklarınız farklı şeyler sanırım.

     

   
 6. Otomasyoncu

  Otomasyoncu TÜİSAG Üyesi

  Gayet açık anlaştığımız nokta eğer firma A sınıfı ise tüm personel bu risk grubu geçerli.Yani aile hekimi ordan herhangi birine bakarsa A sınıfı Risk grubundan birine bakmış gibi olur.

   
 7. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned

  AYNEN ÖYLE.... AMA AİLE HEKİMİ DEĞİL İŞYERİ HEKİMİ OLACAK :D
   
 8. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned

  :hayal kırıklığı: BU KANIYA NERDEN VARDINIZ???   
 9. msezgin

  msezgin TÜİSAG Üyesi

  Şöyle ki:
  1-A,B,C sınıfı kavramları sertifikalar içindir,
  2-Risk grubu kavramı artık yok onun yerine TEHLİKE SINIFI kavramı kulanılıyor,(tebliğler değişti)
  3-Bir işyerinin hangi tehlike sınıfında olduğuna bakanlıkta oluşturulan kurul sektör veya yapılan esas iş bazında karar verir ve bu o işyerinde çalışan herkesi kapsar, yanı tehlike sınıfına göre takip edilmesi gereken prosedürler tüm çalşanlar için aynıdır,
  4-İşyeri hekimi veya İSG uzmanının işyerinde en az bulunma süreleri işyerinde çalışan sayısı(toplam sayı) ve işyerinin tehlike sınıfı dikkate alınarak bildiğiniz formüllerle hesaplanır.
  Bilgilerinize.

     

   
 10. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned

  Biz anlaştık sıkıntı yok :D   
 11. degiray

  degiray TÜİSAG Üyesi

  Başlık hoşuma gitti.Aklımda şöyle bir konu var.
  Şöyledir ki "Az tehlikeli " sınıfta bir Gıda üretim firması ama bu firmanın içinde bir "Kademe" var.Ve burada yapılan tüm işler " Ağır , Tehlikeli iş sınıfında" Şimdi kademede çalışanların mesleki sertifikaları Ağır ve Tehlikli işlerde çalışnların Mesleki eğitimleri çerçevesinde mi alınacak? Artı burada ölümlü bir kaza olması durumunda C sınıfı Mühendis "Arkadaş burası ağır , tehlikeli iş benim sınıfım yetmiyor" diyerek yırtabilir mi? Veya Bölge müdürlüğüne başvurursak (fabrikanın sınıfı olarak bir bölümü kastedmiyorum) , bölge müdürlüğü Hayır buranın sınıfı " Çok tehlikeli" diyebilir mi?
  Görüşlerinizi merak ediyorum...   
 12. msezgin

  msezgin TÜİSAG Üyesi

  (6 Mart 2005 – 25747 s.R.G.) İş Sağlığı ve Güvenliğine İlişkin Risk Grupları Listesi Tebliği hazırlanırken o işyerinde yapılan en tehlikeli işe göre risk dereceleri belirlenmişti. 25 Kasım 2009 R.G.Sayı : 27417’de yayınlanan İş Sağlığı Ve Güvenliğine İlişkin Tehlike Sınıfları Listesi Tebliği ise o işyerinde yapılan asıl iş, başka bir deyişle ağırlıkla yapılan iş göz önünde bulundurularak sınıflama yapıldı. Uzman görevlendirmye esas durum ikinci tebliğde yer alınan tehlike sınıfıdır.
  Genel İSG eğitimini her uzman verebilir, hatta konuyu bilen herhangi bir kişi bile verebilir (Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik’e göre).
  İşbaşı veya ileri mesleki eğitimi ise o işin ustaları veya konuyu bilen uzman verebilir. Ustalık belgeleri ise uygun bölümlerin bulunduğu End.Mes.Liseleri veya ilgili STK’larda verilecek eğitim sonrasında verilebilecektir. (Ağır Ve Tehlikeli İşlerde Çalıştırılacak İşçilerin Mesleki Eğitimlerine Dair Tebliğ kapsamında)
  Kaza durumunda sizin (C sınıfı uzmanın) yırtma olasılığı yok. Asıl iş uygunsa aradaki “tehlikeli bölüm” arada kaynar. Bölge müdürlüğü ise böyle bir durumda karışmaz çünkü yetkisi yoktur.
  Bunlar da benim görüşlerim.

   
  Mustafa ESEN ve degiray bu yazıya teşekkür etti.
 13. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned

  Firma az tehlikeli sınıftaysa oraya bakan C sınıfı uzman sorumluluk sahibidir... Sınıfın yetmiyorsa çalışmayacaksın! Çalışıyorsan her kademeden sorumlu olacaksın...Bakanlığa sözleşmenizi gönderdiyseniz ve onaylandıysa zaten artık sorumlusunuzdur...Ama sözleşmeye böyle bir madde eklenenip sorumluluktan kaçınılabilinir mi? onu bilmiyorum.... Öyle bir madde ekletirseniz işveren sizi görevlendirir mi? onuda bilmiyorum... Çalışanların mesleki sertifikaları yaptıkları işe göre alınmak zorundadır... Kazancıysa ayrı, kaynakçıysa ayrı ,operatörse ayrı sertifika gerektirir... Bir kişide bir sertifika olması her işi yapacağı anlamına gelmez.......
   
  degiray bu yazıya teşekkür etti.
 14. Otomasyoncu

  Otomasyoncu TÜİSAG Üyesi


  İşte Türkiye'de olması gereken ama olmayan bu zaten


   
 15. arife.m

  arife.m TÜİSAG Üyesi

  merhaba,
  peki firmanın tüm bölümleri aynı saha içerisinde değilse. yani satış, muhasebe vb bölümler merkez ofis olarak ayrı bir sahada a semtinde, fabrika b semtinde ise? yine de aynı tehlike sınıfa girer ve hepsinden mi sorumlu oluruz yoksa sadece gerçekten tehlikeli olan sahadan mı sorumlu oluruz?   
 16. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned

  Hepsine tek bir uzman bakacaksa ana faaliyet konusuna göre uzman seçilmesi gerektiğini biliyorum.... ama farklı uzmanlar bakacaksa sanırım büro bölümü için C sınıfı uzman yeterli olur, fabrika bölümüne de tehlike sınıfına uygun uzman bakar... diye düşünüyorum ( diğer görüşlere açıktır)

   
  arife.m bu yazıya teşekkür etti.
 17. Otomasyoncu

  Otomasyoncu TÜİSAG Üyesi

  Firmanın şubelerinin nerede olduğunun önemi yok sanırım. Çünkü firmanın kendisine sınıf belirleniyor. O da firmanın genelin kapsiyor

   
 18. safetypro

  safetypro TÜİSAG Üyesi

  1. işyeri eklentileriyle birlikte bir bütündür ve eğer uzman o işyerine bakıyorsa işyerinin tamamından sorumludur.Ofis ve fabrikanın farklı yerlerde olması aynı işyeri olduğu gerçeğini değiştirmez.Önemli olan tehlike sınıfını belirlemektir ki böylece gereken uzman niteliği belirlensin (A, B veya C).Daha sonra ofis + fabrika + depo vs = toplam çalışan sayısı bulunarak uzmanın veya hekimin çalışması gereken süre bulunur.Uzman gerek görüyorsa ofise de uğrar, uğramaz değil. Zaten sadece ofis için uzmana gerek yoktur, malum sanayiden sayılmaz çünkü.

  2. İşyeri sınıfı az tehlikeli olan bir işyerini ele alalım.Buradaki ana üretim faaliyeti itibariyle yapılan iş az tehlikeli sınıfta yer alıyorsa bu sadece uzmanın sertifka türünü (C) belirlememize yardımcı olur.Ancak birde ağır ve tehlikeli işler yönetmeliği vardır ki işyeri tehlike sınıfından bağımsızdır.Örneğin kademede çalışanlar, kazancılar vs. yaptıkları iş ağır ve tehlike iş sınıfına girer dolayısıyla kazancı belgesi, meslek okulu diploması gibi mesleki eğitimin belgelenmesi zorunlu olup ayrıca ağır ve tehlikeli işlerde çalışabilir raporunun periyodik olarak alınması gerekir.

   
 19. meminoz

  meminoz TÜİSAG Üyesi

  Fabrika bir yerde, genel müdürlük, ofis vb başka bir yerde bir anlam ifade etmez. Asıl önemli olan SGK iş yeri sicil numaraları. Kısaca, presteki adamla satın almadaki adam aynı tehlike ve risklere maruz kalmamakta, dolayısıyla sigorta primlerinin aynı oranda yatırılması saçmadır. Bunun en kestirme ve tasarruf sağlayacak yolu, 2. bir firma açmak ve ofis çalışanlarını bu firma üzerinden sigortalı göstermek olur. Bu yol, tehlikeli sınıfta olan bir işletmeyi kişi başı Brüt maaşının ~%1,8/ay oranında tasarruf etmesini sağlar.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica