Risk Değerlendirmem Yeterli Mi? | Sayfa 2 | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Risk Değerlendirmem Yeterli Mi?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında omark tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. omark

  omark TÜİSAG Üyesi  Murat Bey değerli fikirleriniz için teşekkür ederim.
  Termin programı için ayrı bir form yaptım.Yani kim hangi tarihte hangi faaliyeti yapacağı belirlendi.
  Diğer bahsettiğiniz durumda ise dikkat ederseniz şiddetleri hepsinin 5 puan.Ama olasılıkları risk derecesinin puanını düşürüyor.
  Yani şöyle söyleyim kişisel koruyucu donanımın eksik olması her anb kazaya sebep olacakken acil durumun meydana gelmesi olasılığı çok daha düşüktür diye düşündüm.
  Bilmem ki yanlış mı düşündüm :kararsız:


   
 2. ibrahim şenol

  ibrahim şenol TÜİSAG Üyesi

  Neden 31.01.2012 tarihli :)

   
  omark bu yazıya teşekkür etti.
 3. omark

  omark TÜİSAG Üyesi     

   
 4. GökayAydogan

  GökayAydogan TÜİSAG Üyesi

  Sayın omark olasılık 1 çok düşük, servis şoförü hiç yola çıkmıyor mu? Dağdan tepeden, havadan denizden gitse bile kaza yapma olasılığı her zaman var.. Şiddet 5 çok yüksek, servis şoförünun hangi tür sürücü belgesi var, src, psikoteknik belgeleri yok mu? alkollü araç mı kullanıyor? Karayolları kurallarına uymuyor mu? Şoför sürekli kaza mı yapıyor? Şiddeditini biraz düşür... Eğer İstanbul'da isen risk değerlendirme konusunda yardımcı olurum.. Şu zamana kadar 100'lerde riski değerlendirdim... Farklı görüş açısında fayda var..

   
 5. Murat KOÇAK

  Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

  neyse siz bizlerin dediklerini dinleyin... yaptıklarımızı yapmayın..
  hiçbirimiz doğuştan bu işi öğrenmedik. tecrube ede ede öğreniyoruz hepimiz. sadece yaptığım daha mükemmel nasıl olur deyin.. hiç bize sormayın....fıstık gibi yapmışınız... elinize sağlık

     

   
  Fasih Fatih DEMİRTAŞ bu yazıya teşekkür etti.
 6. ibrahim şenol

  ibrahim şenol TÜİSAG Üyesi

  Bakanlık yakında bir format çıkarır işaretler karalar geçersin al sana risk analizi.. Yoksa farklı zeka seviyesine sahip insanları ortak bir paydada buluşturmak ne yazık ki imkansız..

   
 7. Esat, daha önce de söylemiştim; "ha Ali Veli, ha Veli Ali" fark eden nedir? Sonuçta zor durumda kalmış yardım istiyor ve ona yardım ediliyor... Yardım istemenin belli bir şekli, formatı, jargonu mu olur?!!! Deme şunu dönüp dolanıp hazır konmak diye bir şeyi kimse yapmaz, tasvip etmez. Hazır R.D.'ni kimsenin kopyalayacağını sanmam zira bu işe henüz başlamamış olan İSG adayları dahi bunu gayet iyi bilirler..
   
 8. erkut1973

  erkut1973 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar şunu açıklama gereği hissettim kursta veya bu işi okulda öğrenen arkadaşlar dersi anlatanları laylaylom dinlemişler şimdi işi alınca paçaları tutuşuyor eee bana apartmanla ilgili risk analizi varmı şunla ilgili risk analizi varmı bunla ilgili risk analizi varmı demeye başlarlar temelden bitmiş olay temel olmayınca binada olmaz tamam ben alaylı okullu bir kişiyim arkadaşların burada bazı yayınladığı risk analizi örneklerine bakıyorum temel noktaları almışlar açılımı yok risk analizi ağaç ve dalları modeline göre yapılır ama buradaki risk analizi örneklerinin sadece gövdesi var dalları yok buda kişilerin konuya ne kadar hakim olduğunu gösteriyor. İnanın bazen şuraya risk analizi ile ilgili ücretli danışmanlık verilir diye ilan veresim geliyor. (İşini düzgün yapan arkadaşlar üzerinize alınmayın)   
 9. omark

  omark TÜİSAG Üyesi     

   
  Fasih Fatih DEMİRTAŞ bu yazıya teşekkür etti.
 10. erkut1973

  erkut1973 TÜİSAG Üyesi

  Omark kardeşim dersi dinleyip temeli sağlam atarsan sağlam temeller üzerine kurulan binada sağlam olur ama gördüğüm kadarıyla sağlam temeller atılmayınca sağdan soldan alsığın malzemeyle iş yaparsan sonunda o bina yıkılmaya mahkumdur.   
 11. Erkut kardeşim, bana göre sen de dediklerinde haklısın ama Omark da haksız değil. Teorik olarak ne kadar bilirsen bil pratik de gereklidir. Şöyle düşün adam ehliyeti almış ama araba kullanmıyor. Yıllarca kullanmayan kişi (aynı zamanda yıllardır ehliyet sahibi)'nin birden araba kullanmaya başlaması gibi. Şimdi o kişi yıllardır ehliyet sahibi ama hiç trafiğe çıkmamış bu durumda o kişi ne kadar teorik olarak bilse de ve ne kadar zamandır belge sahibi olsa da bana göre tecrübesizdir. Trafiğe yeni çıkan kişiden farksızdır. Ee bu durumda şimdi o kişinin teoriği bilmesi sence yeterli mi?
  Pratik teoriği sağlamlaştırır. Bu da zamanla kazanılır...
  İnan ki çalıştığım fabrikalarda hep teoriği pratik sayesinde sağlamlaştırmışımdır...
  Selamlar   
  bilgesena bu yazıya teşekkür etti.
 12. erkut1973

  erkut1973 TÜİSAG Üyesi

  Fatih kardeşim sen ve omark kesinlikle haklısınız. Gördüğüm kadarıyla sadece teorik bilgiyle yola çıkan arkadaşlarımız var yaptıkları RD iyi bir başlangıç ama yeterli değil. Amacım kimsenin gözünü korkutmak değil sadece dikkatlerini çekmek tabiki örnek RD istemeleri normal kendilerine bir başlangıç noktası belirlemeli ama bunu kes yapıştır formülüyle uygulamak yerine önceden yapılmış RDleri baz alarak kendilerince bir şey oluşturmaları şunuda unutmamalı ne kadar çok örnek okadarda kafasının karışması demektir.

   
  Fasih Fatih DEMİRTAŞ bu yazıya teşekkür etti.
 13. omark

  omark TÜİSAG Üyesi

  Fatih Bey kesinlikle haklısınız.Zaten ülkemizin esas problemlerinden biri de bu ve malesef düzeltmiyorlar yahut düzeltemiyorlar.Fakat şu eğitim sistemimizle hep aynı sıkıntılar yaşanacak.Hele hele son zamanlarda durum içler acısı.Mühendislik fakültesi son sınıf öğrencisi 1m. nin kaç cm olduğunu bilemedi.Gelinen noktayı siz düşünün...
   
  Fasih Fatih DEMİRTAŞ bu yazıya teşekkür etti.
 14. ibrahim şenol

  ibrahim şenol TÜİSAG Üyesi

 15. Esin Kaban

  Esin Kaban TÜİSAG Üyesi

  Risk değerlendirmesinde ön gördüğünüz tehlikeleri ve önlerini mutlaka kanun,tüzük ,yönetmelik yani resmi hangi döküman varsa gerekçeli kararınızı ona bağlamanız gerekmez mi?Biraz daha ayrıntılara girmelisiniz çok basit olmuş açıkçası.Bir tehlike kaynağından onlarca tehlike ve risk çıkarabiliyorsak geniş çerçeveden bakıyoruz demektir.Zaten iş kazaları ve meslek hastalıkları çoğunlukla tespit edilemeyen risklerden oluşur?   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica