Soru Risk Analizi Ve Imza Sorumluluğu

Konu, 'Risk Değerlendirmeleri Hakkında' kısmında Esra Kızıltuğ tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Esra Kızıltuğ

  Esra Kızıltuğ TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar,
  Bir konuda sizlerden bilgi rica edeceğim :) Risk analizlerinde "sadece rapora imza atmanın" yasal yükümlülüğü var mıdır? ISG uzmanı olarak o firmalarda görev almadan sadece toplantı organizasyonu (risk analizi ile ilgili), risklerin belirlenmesi ve sonrasında raporun kanıtları ile hazırlanarak teslim edilmesi ne kadar yasal sorumluluk yükler acaba?
  Şimdiden teşekkürler ...


   
 2. Seher Martı Özgün

  Seher Martı Özgün TÜİSAG Üyesi

  Merhaba Esra Hanım,
  bildiğim kadarıyla, eger isgkatip sayfasından sözleşme yapılmadıysa, isg uzmanının imzasının çok bir önemi yok zira tüm sorumluluk işverende. Tek bir nokta var;eğer uzman işverene gereksiz ve yanlış analizleri imzalatmış ise o zaman işverenin uzmanı şikayet etme ya da belki dava açma hakkı vardır. daha detaylı bilgi verebilen olursa ben de sevinirim. Herkese kolay gelsin.

   
 3. Günkut

  Günkut TÜİSAG Üyesi

  Malesef savcı isgkatip'te kimin ataması var yada atamanız var mı diye sormuyor. "Buranın iş güvenliği uzmanı kim?" diyor.

     

   
 4. Esra Kızıltuğ

  Esra Kızıltuğ TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar, benim de danışmak istediğim bu. ISG uzmanını firma kendisi ayarlayacak. Sadece risk analizinin yapılıp imzalanıp firmaya teslim edilmesinde yasal bir sorumluluk ya da sıkıntı var mı acaba? Ya da bu konuda tecrübesi olan var mı?

   
 5. Dila tekin

  Dila tekin TÜİSAG Üyesi

  İşveren bu hizmeti dışarıdan almış olsa bile risk analizinde görülen eksikleri gidermezse sorumluluk işverendedir. Uzman eksiklerin giderilip giderilmediğini denetlemekle ve uyarmakla, giderilmediğinde Çalışma bakanlığına yükümlüdür. Bildirmezse o zaman yasal yükümlülüğe girebilir.

     

   
 6. Esra Sarıökmen

  Esra Sarıökmen TÜİSAG Üyesi

  Merhaba bir soru sormak istiyorum ben bir ofis için risk analizi yaptım analizde bazı işverenin yapması gereken eksiklikler var.risk analizini imzalalattım ve işverene bıraktım şimdi o eksikleri tamamladığında risk analizi tekrar yenilenmesine gerek varmı neyapmam gerekecek.

   
 7. Esra Kızıltuğ

  Esra Kızıltuğ TÜİSAG Üyesi

  gerekenlerin yapıldığından emin olmanız ve risk analizini güncelleyerek olasıkların alınan önlemler ile azaldığını kayıt altına geçirmeniz güzel olur bence ... bu arada hala eksikler varsa onların da giderilmediği ve detayları da analiz raporunuzda mevcut olur ... böylelikle siz öncesi sonrası karşılaştırmasını tüm kanıtları ile dökümante etmiş ve kendinizi up-date tutmuş olursunuz :)
   
 8. emre kabasakal

  emre kabasakal TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar öncelikle hepinize kazasız işler dileğiyle başlayıp bir kaç akıl danışmak isterim.

  Öncelikle bir kargo şirketinin acentaları için İş güvenliği Uzmanı hizmeti vermekteyim benim sorum şu olacak.

  1- Acentalar Tehlikeli sınıfta 1 ocak 2014 den önce yapılmış risk analizleri var, ama çok eksikler var keza acil durum eylem planlarıda öyle, yani acenta bir OSGB ile anlaşmış sadece risk analizi ve acil durum eylem planı için OSGB'de bir uzman görevlendirip yüzüysel bir çalışma yapmış. Risk analizinde ve acil durum eylem planında işveren imzası eksik çalışan temsilcisi seçilmemiş destek elemanı atanmamış risk ekibi kurulmamış dolayısla ekibe eğitim verilmemiş. Acentalarının hepsinin çalışan sayısı 50'nin altına. Acaba bu yapılan risk analizinin nasıl geçerliliği vardır bunun üzerinden eksikleri revizyon ederek devam edebilirmiyim??   
 9. emre kabasakal

  emre kabasakal TÜİSAG Üyesi

  bir diğer sorum ise şu olacak..

  1- çoğu acentanın aylık saat hizmeti 2 ile 3 saat arasında değişmekte, takdir edersinizki bu kadarlık bir saat dilimiyle oluşan tehlikeleri gidermem 1 2 ay içerisinde imkansız görülüyor. Peki bu esnada allah göstermesin bir kaza oldu. Buna karşı ne tedbir almalıyım sadece tespit öneri defterine yazmam yeterli olacakmıdır.

  2- Acentaların ek birimleride var yani bir iki çalışanı başka bir iş yerinde yani sürekli kargo veren başka bir iş yerinde kargo alımı yapıyor. Çalışan sabah asıl iş yerinden çıkıp ek birime gidiyor orada bir bilgisayarı var fatura kesip kargo alımı yapıyor sonra aldıgı kargoyu kendi şirketinin aracına yüklüyor. Akşam bitiminde ek birimden çıkıp kendi iş yerine geliyor. Bu durumda ek birim için nasıl tedbir alabilirim çünkü çalıştıgı ek birim yerleri lojistik firmaları ve tehlikeli durumlar var, ek birimde çalışan işçiler beni ne kadar bağlar yardımcı olursanız çok sevinirim.

     

   
 10. Günkut

  Günkut TÜİSAG Üyesi

  risk analizi formatınızı değiştirip, termin tarihi koyar ve aksaklık düzeltildikten sonraki risk skorlarını yazarsanız tekrar denetlemenize gerek kalmayacaktır.   
 11. emre kabasakal

  emre kabasakal TÜİSAG Üyesi

  bana akıl verecek kimse yok mu yaaa :(   
 12. yok hayır gerek yok risk değerlendirmesi bellirli periyotlarda, işyerinde ve yapılan işte esaslı değişikliklerde yenilenir. Mevzuaatta hangi hallerde yenileneceği yer almaktadır

   
 13. birgül duman

  birgül duman TÜİSAG Üyesi

  ben 21 aralık sınavında belgemi aldım ve isg katiptede görünüyorum.bir osgbde işi tam öğrenmek için staj yapıyorum şuanda ama isg katipte kayıtlı değilim.benim çevremde isg hizmeti almak isteyen kuruluşlar var bir kaç tane ben bunlara bağımsızca risk analizi+acil eylem planı yapabilirmiyim.fatura kesme konusundada sıkıntım yok.bu konu hakkında yardımcı olabilecek arkadaşlardan cevap bekliyorum.neler yapılabilir?
   
 14. vacit diliballı

  vacit diliballı TÜİSAG Üyesi

  Igu olarak tabiiki soylediginiz islemleri yapabilirsiniz .

   
 15. Esra Sarıökmen

  Esra Sarıökmen TÜİSAG Üyesi

  Merhaba
  Ben C sınıfı iş güv uzmanıyım ofisler için risk analizi hazırlamak istiyorum.fakat herhangi bir yere bağlı çalışmadığım için yaptığım rapor karşılığında bir ücret alıcam.ama vergisini nasıl ödicem.yada bu ücretin vergisini ödememiz gerekiyormu.benim bir faturam yok.örneğin risk analizi yaptım avukatlık bürosu diyelim karşılığında 200 tl aldım.bu şekilde bana bir sıkıntı doğururmu.yardımlarınızı bekliyorum.teşekkürler.   
 16. Engin Halıcıoğlu

  Engin Halıcıoğlu TÜİSAG Üyesi

  İşyeri bizden sadece risk analizi istediyse,bizde risk analizini hazırlayıp teslim ettiysek bundan sonra oluşabilecek olayların sorumluluğu uzmana da ait midir?Sonuçta İSG Katip üzerinden sözleşme yapmıyoruz.O işyerinin uzmanı olmuyoruz.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica