Tartışma Prim Sayısına Göre C Sinifindan A Sinifina Geçiş Hakkinda Bir Duyum

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında MERT YILDIM tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ARİS İSG

  ARİS İSG TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar bu iş bir yarışma proglamında birinciliğe oynayıp.Şan, Şöhret, Para ya kavuşmak isteyenlerin alanı haline geldi artık. Diyelim ki sınava girdiniz saha tecrübeniz 500 gün- A sınıfı İş güvenliği uzmanı oldunuz Sesiniz ve Kabiliyetiniz yoksa sahnede size domates salatalık atarlar, indirirler. Neyin peşinde koşuyoruz Nereden çıktı bu kadar İnsan sevgisi bir anda . Elektrik elektronk müh.olmuş yada endüstri mühendisi ama iş bulamamış işsiz ordusu Önçe iş güvenliği kavramı üzerinden para kazanma derdinde. O zaman bu kadar dirsek çürütmenin manası neydi neden kimse kendi alanında çalışamıyor ? Sorguluyan var mı ? kurslara sınavlara trilyonlar dökülüyorda OSGB ler iş güvenliği uzmanları nı bedavaya çalıştırıyor. Kulaktan dolma şehir efsaneleri ile birileri ceplerini doldurmaya devam ediyor. Bu işten para kazanan A sınıfı uzmanlarda yılların tecrübesi var , Taşın altına elini koyup görevini yapıyorlar. Bende C sınıfı uzmanım ve 15 yıllık tecrübeme rağmen A-B-C nin bir farkı olmadığını biliyorum. Bu işten para kazanmak istiyorsanız Doktorlar gibi olmalısınız yaşlanınca insanlar size gelir. Kimse genç bir doktora güvenmez, TECRÜBELİ Doktor arar. 10 yıllık tecrübesi olan A sınıfı işgüvenliği yapabilir, 5 yıllık tecrübesi olan B sınıfında çalışa bilir TEÇRÜBESİ ona yol gösterir ...Benim gördüğüm adam okumuş müh.olmuş C sınıfı belgesi var ama uzmanlık yapmıyor neden çünkü kendi alanında iş bulmuş hapis cezaları falanda varmış deyip uzmanlık yapmıyor.HAPİS cezalarını konuşan var mı ? yok. Hep konu maaşlar nekadar ? Sonuç olarak yine söylüyorum ÖNCE SAHA TEÇRÜBESİ sonra güldürmeyin kendinize .


   
 2. Duygu Cıngır

  Duygu Cıngır TÜİSAG Üyesi

  Hiçbir yerden net bilgi edinemiyorum, cevaplayan olursa sevinirim. 18 ağustos 2013 sınavını geçerek C sınıfı iş g.u. olmaya hak kazandım. Kimya mühendisi olarak 3400 gün prim ödemem var. Bu durumda 23 Kasım'daki sınava girerek A veya B sınıfı i.g.u. olma hakkım var mı? Yararlanabiliyor muyum?

   
 3. Kasım'a yetişmesi imkansız arkadaşlar ..

     

   
 4. trapezuslu

  trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

  resmi gazeteyi takip et. Önce yönetmelik yayınlansın sonra oku ona göre işlem yap. Başka yolu da yok zaten. Burada veya herhangi bir gazetede (resmi gazete hariç) yazılanlar yorumdur. Resmiyeti yoktur.

   
  Fulya Akarsu, izmitli ve isg1 bu yazıya teşekkür etti.
 5. Deniz Devrim

  Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

  Ek
  onomik bağımsızlık olmadığı sürece herşey boş.

     

   
 6. Deniz Devrim

  Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

  Ekonomik bağımsızlık olmadığı sürece herşey boş. Yorumlar gereksiz. Sistem böyle kurulmuş birkere.

   
  ARİS İSG bu yazıya teşekkür etti.
 7. ekaya

  ekaya TÜİSAG Üyesi

  bu tebliğ hala çıkmadımı yaw. bakanlığı arayan arkadaşlar vardı forumda geçen hafata için açıklanacak diye yazılmıştı, başka sorunlarmı çıktı acaba veya bu sınavı iptal mi edecekler?
   
 8. Arkadaşlar Kasıma yetişmesi imkansız Cuma günü eğitim almadan direk sınava girebilecekler (Yüksek Lisans vb.) son gün zaten bayram tatilinde resmi gazete yayınlanmıyor bile yani yaklaşık 9 günlük ara ardından sınav ücretleri yatırılacak. Duyumlar doğruysa Şubat sınavına (Şubatta olmaya da bilir) prim gününü bekleyenler için umut kapısı.   
 9. Deniz Devrim

  Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

  Apartmana doktor zorunlu olmayacak - Taraf - 01.07.2013
  [​IMG]İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’ndaki apartmana “doktor”, “hamama hemşire” şartı gibi yükümlülükler esnetilecek

  Hükümetin, iş kazalarını en aza indirmek için çıkardığı ve 1 Ocak 2013 tarihinde yürürlüğe giren, İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’ndaki tartışmalı noktalara ince ayar geliyor. Yasada yer alan apartmanlara “doktor”, “hamamlara da hemşire” şartı gibi yükümlülükler esnetilecek. Ayrıca, ücretleri 20 bin liraya kadar çıkan iş güvenliği uzmanı sayısının arttırılması için çalışma başlatıldı.

  İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer, yasada yapacakları düzenlemeleri Taraf’a anlattı. Torba yasa ile iş sağlığı kanununun bazı maddelerini değiştirdiklerini hatırlatan Özer, “1 temmuzdan itibaren, 50’den az işçi çalıştıran tehlikeli ve çok tehlikeli iş yerlerinde iş güvenliği uzmanı yükümlülüğü başlayacaktı. Biz şimdi bunu erteliyoruz” dedi.

  Uzman sıkıntısı var
  Düzenlemenin iş güvenliği uzman bulmada yaşanan sıkıntı nedeniyle ertelendiğini ifade eden Özer, uzmanın az olması nedeniyle mevcut uzmanların ücretlerini 20 bin liraya kadar çıkardığını söyledi. Özer, “Uzman sıkıntısı yaşanıyor. İşverenler uzman bulmakta sıkıntı çekiyor. 20 bin liraya kadar ücret isteyen uzmanlar var. İşveren ceza ödese bundan daha az maliyetle karşılaşacak. Dolaysıyla, yaptırım ile ücretler arasında adeta uçurum oluştu” diye konuştu. Mevcut durumda, A sınıfı olarak nitelendirilen ve yetikli 1.500 uzmanın bulunduğunu ifade eden Özer, ücretleri düşürmek için uzman sayısını arttıracaklarını kaydetti. Bekleme sürelerini kısaltarak, altı ay içinde piyasada 10 bin uzmanın daha yetkili hale geleceğini belirten Özer, böylece iş güvenliği uzmanı sıkıntısının da aşılmış olacağını kaydetti.
  Apartman müjdesi
  Özer, kamuoyunda tartışma konusu olan, apartmanlarda doktor ve hamamlarda hemşire çalıştırılmasını öngören düzenlemeler üzerinde de çalışma başlattıklarını söyledi. Özer, bu konuda da vatandaşları rahatlatacak düzenleme yapacaklarını ve zorunlulukların esnetileceğini belirtti.
  Risk raporu devam ediyor
  KASIM Özer, şu anda sadece iş güvenliği uzmanı çalıştırma yükümlülüğünü ertelediklerini belirterek, yasa da yer alan, risk raporu hazırlanması ve çalışanların iş sağlığı konusunda eğitimden geçirilmesi gibi yükümlülüklerin ise devam ettiğini kaydetti. İş müfettişlerinin işverenleri inceleyeceğini ifade eden Özer, “Ancak müfettiş korkusuyla önlem alınmaz” dedi.

  http://www.taraf.com.tr/haber/apartmana-doktor-zorunlu-olmayacak.htm

     

   
 10. Deniz Devrim

  Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

  Burda da 10.000 yeni a veya b den bahsetmiş isgmm genel müdürü   
 11. Deniz Devrim

  Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

  Neden imkansız olsun?
  Yüksek yapanlar özel gruba giriyor.
  Yeni gelecek uygulama genel. Başvuru 28 ekimde başlıyor. Çok rahat yetişir bence.   
 12. Deniz Derya

  Deniz Derya TÜİSAG Üyesi

  nigarcinar, Mustafa AYKUL ve ilker1959 bu yazıya teşekkür etti.
 13. Evt yetişir Resmi tatili ve bayram günlerini çıkartırsak 8 İş günü var !!
   
  Deniz Devrim bu yazıya teşekkür etti.
 14. izmitli bu yazıya teşekkür etti.
 15. ilker1959

  ilker1959 TÜİSAG Üyesi

  Bu forumu takip edin yakında açıklanır   
  Duygu Cıngır bu yazıya teşekkür etti.
 16. antares23

  antares23 TÜİSAG Üyesi

  yönetmelik taslağı olduğuna göre başbakanlığa gönderilen.
  yayım günü yürürlüğe girer
  mevcut C ler B veya A ya başvurabilir arkadaşlar rahat olun

   
 17. antares23

  antares23 TÜİSAG Üyesi

  C sınıfı belgesi olanlar için bir fırsat olacak.. devlette her zaman yeni bir şey çıktığında bu haklarını kullananlar şanslı ve biraz imtiyazlı olurlar

   
 18. es55061

  es55061 TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar haber kesinmi yani prim günler doğrumu 30 uzman a ve b sınavına girebilecekse SGK prim günler aşağıya mı çekildi

   
 19. Halikarnassos

  Halikarnassos TÜİSAG Üyesi

  bazı arkadaşlar ne kadar hoş,'' şu kadar prim günüm var,ben girebilecekmiyim'' den''belgeleri nereye gönderiyoruz'' veya ''bizzat femekanca beyden duydum şunlar giremiyecek'' diyene yada genç yaşında
  İSG duayeni olduğunu zannedip ahkam kesenine...

  Yahu arkadaşlar bir dölek durun (*) daha ne yayımlanmış yönetmelik var ne de doğal olarak kim kaç
  prim günü ile hangi sınava girecek o belli,açıklanmış bir şey yok ki prim gün sayıları artsın veya azalsın :hayır: :hayır: :hayır:  (*)Not:Dölek Durmak :Dogru, uslu durmak anlamina gelen orta anadoluda sık kullanılan söz.http://www.uludagsozluk.com/k/dolek-durmak/

   
  Soner Çıtakoğlu bu yazıya teşekkür etti.
 20. ilker1959

  ilker1959 TÜİSAG Üyesi

  Güzel diyorsunuz ama o yönetmelik çok kişinin hayatını değiştirecek . Mi acaba?

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica