Tartışma Prim Sayısına Göre C Sinifindan A Sinifina Geçiş Hakkinda Bir Duyum

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında MERT YILDIM tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ekaya

  ekaya TÜİSAG Üyesi  En doğrusuda bu tehlike sınıfı olması. yoksa yapılan uygulama sadece insanlara belge dağıtmak olur.


   
  ISGurusu bu yazıya teşekkür etti.
 2. teknik öğretmen

  teknik öğretmen TÜİSAG Üyesi

  Olması diyorsun da 6 yıldır tehlikeli iş yapıyorum ama giriş farklı firma o da az tehlikeli ne yani şimdi benim prim az tehlikeli yattı diye olmayacak mı?

   
 3. Nuran AYDEMİR

  Nuran AYDEMİR TÜİSAG Üyesi

  Tehlike sınıfı koymaları çok saçma. Burada amaç ihtiyacı karşılamaksa eğer prim gün sayısı yeterli olmalı bence.

     

   
 4. teknik öğretmen

  teknik öğretmen TÜİSAG Üyesi

  Şöylede örnek vereyim işvereni tanıyorum Risk değerlendirmesi lazımmış dedi, bende kontrol ettim şirketi 1990 yılında kurulmuş mermer satış pazarlama üzerine NACE koduna göre az tehlikeli, çalışan sayısı da az. İşveren yapabilir ama yardımcı olmak adına geleyim fikir vereyim dedim. Gittim ne göreyim abim deponun içine 3 tane CNC, Lazer bükme, vinçler falan bildiğin seri imalat yapıyor. eee ne oldu NACE kodu tehlike sınıfı hikaye.

   
 5. Sabri ARI

  Sabri ARI TÜİSAG Üyesi

  işin sonuna bak sen:))
  25 yıldır SGK lıyım.Kalite konusunda aynı işi yapıyorum.Firmama faydası olsun diye 12 yıldır İSG kurulunda belgesiz iş güvenliği uzmanlığı yapıyorum.Denetleme müfettişleride biliyor.Bakanlıkta evraklarım var. C sınıfı belge ile çalışıyorum.Bekleyelim bakalım.Kararı versinler.Hayırlısı olsun:))

     

   
  Fatma Zişan bu yazıya teşekkür etti.
 6. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

  e peki çok tehlikelide çalışmamışsa? yani tehlikelide çalışmışsa 3000 gün bile olsa B ye geçebilecek demek ki? e peki az tehlikelide çalışmışsa? o zaman ne olcak?

   
  teknik öğretmen bu yazıya teşekkür etti.
 7. ormisg

  ormisg TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar, yaklaşık-10-15 yıl çalışan birini düşünelim. Çok farklı işyerlerinde çalışsın toplam prim günü 4.000 olsun. Tehlike sınıflarını nasıl belirleyecekler?
   
 8. Ali Üstün

  Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

  benim son 2 sene, az tehlikeli, önceki 5 sene tehlikeli, sonraki 8 sene az tehlikeli.. o zaman aradaki tehlikeli primleri dikkate alcaklar demekki.. o da 1800 edio.. B ye geçerim gibi görüno.. eh alla bereket versin arkadaşlar, bunada şükür. zira ben zaten çok tehlikeli sınıfı pek düşünmüyorum.. 50 bin bile verseler... gerçi şimdi sayı artarsa 10 binler düşer belki ama yapılmaz.. eğerki, firma kelimesi kelimesi her dediğimi yapar, yapmayınca da, bakanlığa bildiridğimde beni işten atmiyacaksa o zaman olur..
  öyle bir sözleşme imzalamadan yapmam.. mesela sözleşme maddelerinde bunu koyarım.. eğer ddiklerim yapılmazsa, bakanlığa bildir, bildirim sebep gösterilmezse bile 1 sene içinde bahanesiz işten çıkarma yaşanırsa 200 bin TL tazminat ödemeyi iş veren kabul eder gibi bi madde koydururum.. sonra çıkartsın ve dediklerimi yapmasın bakim :D
  tabi bunu kabul eden firma olurmu bilinmez cukkacukka   
  Soner Çıtakoğlu ve ISGurusu bu yazıya teşekkür etti.
 9. Soner Çıtakoğlu

  Soner Çıtakoğlu TÜİSAG Üyesi

  Aynen bütün işleri bedavaya yaptırdılar yıllarca binlerce risk analizi yüzlerce talimat iş kazası raporları kök sebeb araştırma çalışmaları acil durum plâları v.b.

     

   
  Sabri ARI bu yazıya teşekkür etti.
 10. es55061

  es55061 TÜİSAG Üyesi

  tehlike çok tehlike az tehlike ayrımı yok sadece SGK primi geçerli   
  Ersin K bu yazıya teşekkür etti.
 11. es55061

  es55061 TÜİSAG Üyesi

  tehlike çok tehlike az tehlike ayrımı yok sadece SGK primi geçerli   
 12. ferhatyıldırım

  ferhatyıldırım TÜİSAG Üyesi

  bencede oyle arkadas bence kendısıne uyarlayıp kamuoyalama yapıyor bakanlıkla gorustum dıye hıc kımseye soylememıslerde bır tek o arkadasa soylemısler neden se...

   
  abdulkerimozgur bu yazıya teşekkür etti.
 13. ferhatyıldırım

  ferhatyıldırım TÜİSAG Üyesi

  bencede oyle arkadas bence kendısıne uyarlayıp kamuoyalama yapıyor bakanlıkla gorustum dıye hıc kımseye soylememıslerde bır tek o arkadasa soylemısler neden se...
   
 14. es55061

  es55061 TÜİSAG Üyesi

  bence de fazla attı ozaman neden simit satanda prim gün yeterliyse sınav hakkı kazanıor demiş yetkili

   
 15. murat erçevik

  murat erçevik TÜİSAG Üyesi

  Bakanlık uzmanlarının 21.09.2013 tarihindeki seminerdeki sorulara verilen cevaplar uyuşmamakta,ayrıca 750 gün çok tehlikeli sınıf da çalışan dolduramamışken 3000 gün komik rakam ve nace tehlike sınıfı 2012 de çıktığına göre daha iş yerleri kendisi bile hangi tehlike grununda olduğunu yeni öğrenmekteler .Kısaca tehlike sınıfı baz alınmıyacaktır.
  Bakanlıkla bende konuştum içerik bilgisi kesinlikle vermemekteler.Bilg.   
 16. Deniz Devrim

  Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

  Normalde 7 yıl (2520 gün)AZ TEHLİKELİDE çalışınca (B 4 yıl az tehlikelide çalışırsa da A olabiliyor) A olunabiliyorken A açığını kapatmak için neden 3000 gün ÇOK TEHLŞKELİDE çalışma şartı aransınki? Siz yazdığınıza yada size söylenene inandınız mı?

   
  yarenler42 bu yazıya teşekkür etti.
 17. elif_35

  elif_35 TÜİSAG Üyesi

  Değerli Arkadaşlar,
  ÇSGB'den Ferdi Karakayadan yazılı olarak aldığım detaysız son bilgi geçiş için bir yönetmelik hazırlandığını bu yönetmeliğinde Başbakanlığa gönderildiğini belirtti fazla detay bilgisi iletemeyeceğini yazdılar verdiği cevaplar aşağıdaki gibidir.

  tehlike sınıfına göre göre çalışmış olmak aranmayacak prim gün sayısınına göre

  C- B = 1500

  C- A = 3000

  B – A = 1800 Prim gün olarak yazılmış durumdadır.


  Bilgilerinize

   
  mutozor, iffet yurtsever, Emrah ERKEK ve 5 kişi daha buna teşekkür etti.
 18. Tahsin kaynak

  Tahsin kaynak TÜİSAG Üyesi

  3000 prim günü demek yaklaşık 10 yıl demek.10 yıl önce Türkiye'de Nace kodu ve tehlike sınıfının muhabbette bile adı geçmiyordu.Eğer eski çalışmalarda tehlike sınıfı ararlarsa işin içinden çıkamazlar.Daha bizim bakanlık sınav yapamıyor,sonuçlara göre belge düzenleyemiyor,isgkatip girişlerini kısa sürede tamamlayamıyorken bu tehlike sınıfı işinin içinden çıkamazlar.Ayrıca bir de daha önce Kamuda çalışanlar ve Bağ-Kur'lu çalışmış olanlar var.Kamuda bir çok kurumun tehlike sınıfı belirlenmemiş durumda , bunlar ne olacak?Bunlardan dolayı bence tehlike sınıfına bakılmaksızın sadece prim gününe göre sınav hakkı verilebilir.Herkes için hayırlısı olur inşallah ...

   
  iffet yurtsever bu yazıya teşekkür etti.
 19. Deniz Devrim

  Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

  Detaysız derken başka ne detayı olabilirki?

   
 20. es55061

  es55061 TÜİSAG Üyesi

  Elif hanım öyle yazılı açıklama veriliyormu

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica