Bilgilendirme Polisaj Birimi Işletme Kriterleri

Konu, 'Çalışma Ortamı ve Düzeni' kısmında muratevlice tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. muratevlice

  muratevlice TÜİSAG Üyesi  Metal işleme tesislerinde, işlenen metal aksamları parlatmak amacı ile yapılan polisaj işlemi bir çok mesleki risk içermektedir.
  İşlem esnasında oluşan metal tozları, işlem için kullanılan makinaların döner aksamları ve oluşturdukları gürültülü ortam karşımıza tehlike kaynakları olarak çıkmakta; meslek hastalığı, iş kazası olarak çözülmesi gereken problemler sıralamasında üst sıralardaki yerini korumaktadır.
  Polisaj ünitesindeki bu problemleri daha ortaya çıkmadan kontrol edebilmek için bir dizi önlem alınması gerekmektedir. Bu noktada yapılması gerekenler aşağıda sıralanmıştır.
  Kazasız ve hastalıksız bir yaşamı dileğiyle….


   

  Ekli Dosyalar:

  aytekin turgutlu, erkanersoy ve RagIp Gökhan Ergür bu yazıya teşekkür etti.
 2. zeynep baş

  zeynep baş TÜİSAG Üyesi

  Murat Bey,
  Eldiven takılmamalıdır demişsiniz ama katı cilaları fırçalara sürerken nasıl olacak, sonuçta kimyasal.

   
 3. muratevlice

  muratevlice TÜİSAG Üyesi

  Zeynep Hanım;
  Ben orda hareketli aksama uzuv kaptırmayı risk olarak gördüm o yüzden eldiven kullanılmamasını istedim. Bu konu risk analizimdede skor olarak daha üst sıralardaydı. Ama siz kendi, özgün risk analizinizde cila ile teması üst sıraya koymuş iseniz talimatınızda da eldiven kullandırırsınız. Sonuç itibari ile yayınlanan bu talimat bir standart değil, kanun değil.Sizin kendi şartlarınız ve risk analizinize göre revize edebileceğiniz çalışmalar. Yayınındaki amaç örnek olması açısındandır. Ayrıca bahsettiğiniz konuda da; "Döner aksama uzuv sıkışmaması için" diye belirtmişiz. Sizler zaten hareketli iken cilalama işlemi yapıyorsanız başlı başına bir hatadır bu. Hareketsiz iken de, döner aksam olmayacağı için, eldiven takmayın diye bir ibare yoktur.
  Bilgilerinize.

     

   
 4. NEGATOSKOP

  NEGATOSKOP TÜİSAG Üyesi

  Polisaj makinalarında yangın için ne yapabiliriz. Bizde bulunan makinada yangın söndürme tertibatı var orası tamam. Ama yangın çıkmaması için nasıl bir önlem alabilirim. İşlem gereği pamuklu tekstil fırçalar kullanılıyor. Kullanılan cilanın yanıcı özelliği yok. Makinada iki kez yangın çıkmış toplamda ikisi de fırçalarda.

   
 5. mkekin1970

  mkekin1970 TÜİSAG Üyesi

  Pamuklu tekstil fırçalari sert olabileceğini düşündüğümden sürtünmeden dolayı kıvılcım çıkabilir yumuşak fırça olurmu bilmiyorum...

     

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica